Зборівська районна рада

Офіційний веб-сайт

Пошук

Останні коментарі

Зараз на сайті

На сайті 35 гостей та відсутні користувачі

ukraina gerb  

 ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ТРИДЦЯТЬ ТРЕТЯ    СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 22 червня 2018 року                                                                             516.

м. Зборів

Про внесення змін до програми розвитку

агропромислового комплексу Зборівського

району на 2016-2020 роки» (у новій редакції)

Розглянувши подання районної державної адміністрації від 20 червня 2018 року № 198-од, враховуючи рекомендації президії районної ради, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Внести зміни до програми розвитку агропромислового комплексу Зборівського району на 2016-2020 роки» (у новій редакції), затвердженої рішенням районної ради від 16 лютого 2018 року № 418, згідно з додатком.

2. Контроль за виконанням даного рішення доручити постійній комісії районної ради з питань земельних відносин, агропромислового комплексу та екології.

Голова районної ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Назарчук М.М.

Горба Л.В.

Додаток

до рішення районної ради

від 22 червня 2018 року № 516

Зміни до програми розвитку агропромислового комплексу Зборівського району на 2016-2020 роки» (у новій редакції)

Додаток 4 до Програми викласти у такій редакції:

ПОРЯДОК

використання коштів районного бюджету, передбачених пунктом 2 розділу 6 щодо розвитку сільськогосподарської кооперації «Програми розвитку агропромислового комплексу Зборівського району

на 2016-2020 роки» (у новій редакції)

1. Загальні положення

1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів районного бюджету відповідно за напрямком «Розвиток сільськогосподарської кооперації» на 2016-2020 роки.

2. Відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації є головним розпорядником коштів районного бюджету, що виділяються на виконання Програми (далі ‑ головний розпорядник).

3. Бюджетні кошти спрямовуються на конкурсних засадах на фінансову підтримку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, членами яких є виключно особисті селянські, фермерські господарства та фізичні особи, сільськогосподарські товаровиробники для придбання, в першу чергу, сільськогосподарської техніки, обладнання та устаткування вітчизняного виробництва (далі ‑ техніка), в другу чергу на закупівлю садивного матеріалу плодових та ягідних культур.

2. Умови надання та використання коштів

1. Фінансова підтримка надається кооперативам в розмірі 100 відсотків вартості техніки або садивного матеріалу плодових та ягідних культур без урахування сум податку на додану вартість.

         У разі, коли кооператив надає у користування третім особам, або відчужує придбану техніку до закінчення трирічного строку її експлуатації (в тому числі у зв’язку з ліквідацією кооперативу), сума спрямованих на його фінансову підтримку бюджетних коштів підлягає поверненню до районного бюджету.

2. Бюджетні кошти не виділяються кооперативам, які мають заборгованість з виплати заробітної плати, а також заборгованість перед державним та місцевими бюджетами (податкові платежі, позички тощо) і Пенсійним фондом України, а також тим, у яких виявлено факти нецільового використання бюджетних коштів;

3. Закупівля техніки, обладнання або садивного матеріалу плодових та ягідних культур за рахунок бюджетних коштів здійснюється в установленому законодавством порядку.

4. Конкурсний відбір кооперативів, які мають право на фінансову підтримку, здійснюється утвореною комісією для проведення конкурсних відборів кооперативів за рахунок коштів районного бюджету (далі ‑ комісія) з оформленням окремих протоколів щодо використання коштів з районного бюджету. Комісію очолює начальник відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації.

         До складу комісії входять представники відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації, територіальних органів Державної фіскальної служби України та фінансових органів. При рівності голосів під час голосування голос голови комісії є вирішальним.

5. Основними критеріями визначення переможців конкурсного відбору кооперативів є:

- кількість та вартість послуг, які надає кооператив своїм членам;

- відповідність заявленої до придбання техніки обсягу та переліку послуг, які надає чи планує надавати кооператив відповідно до бізнес-плану.

         За рівних умов перевага надається новоутвореним кооперативам .

6. Для участі в конкурсному відборі кооперативи подають комісії такі документи:

- заявку довільного зразка на участь у конкурсі;

- копію Статуту;

- довідки, видані відповідним органом Державної фіскальної служби України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов’язаннями та платежами до Пенсійного фонду України;

- довідку про відсутність (наявність) заборгованості перед місцевим бюджетом із сплати податку на доходи фізичних осіб за підписом керівника кооперативу, скріпленим печаткою (за наявності);

- проект розвитку (бізнес-план) з визначенням пріоритетного напряму діяльності та кошторис на придбання техніки або садивного матеріалу плодових та ягідних культур;

         - у разі закупівлі садивного матеріалу плодових та ягідних культур – відповідний договір, рахунок про вартість такого матеріалу та після закупівлі – накладну, що підтверджує придбання .

7. Комісія:

- оприлюднює в засобах масової інформації строки та умови проведення конкурсного відбору за рахунок коштів районного бюджету;

- проводить перевірку документів кооперативу – учасника конкурсного відбору;

- визначає перелік кооперативів та розмір фінансової підтримки для придбання ними техніки або садивного матеріалу плодових та ягідних культур згідно з поданими заявами;

- за результатами конкурсного відбору приймає рішення про визначення кооперативів – переможців та сум коштів фінансової підтримки з районного бюджету, яке оформляється протоколом.

8. Кооперативи – переможці конкурсного відбору включаються в мережу головного розпорядника коштів як одержувачі коштів районного бюджету.

         Одержувач коштів подає до органів Державної казначейської служби України у Зборівському районі план використання бюджетних коштів по КПКВ 2417110, затверджений згідно з чинним законодавством та погоджений головним розпорядником коштів. План використання бюджетних коштів є основним плановим документом, на підставі якого одержувачу перераховуються бюджетні кошти, і він має право на їх використання.

Підставою для здійснення видатків державним органом Казначейства України є укладені одержувачем коштів відповідні угоди (договори) з постачальниками техніки або садивного матеріалу плодових та ягідних культур та накладні на одержану техніку або садивний матеріал плодових та ягідних культур

9. Кооперативи, яким надано фінансову підтримку, зобов’язані використовувати техніку виключно за цільовим призначенням, подавати інформацію про виробничу діяльність кооперативу та забезпечити можливість огляду відповідальними працівниками відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації техніки або площ посадки садивного матеріалу плодових та ягідних культур придбаної із залученням коштів районного бюджету.

         Одержувач коштів протягом місяця від часу одержання техніки надає головному розпорядникові коштів копії договорів з постачальниками техніки та накладні на одержання техніки або садивного матеріалу плодових та ягідних культур. Підтверджувальні документи зберігаються протягом трьох років.

10. Складання та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим і ефективним використанням здійснюється в установленому законодавством України порядку.

11. Відповідальність за цільове та ефективне використання коштів районного бюджету несуть одержувачі коштів по даній Програмі.

Керуюча справами районної ради                           Л.В.Горба

 

ukraina gerb  

 ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ТРИДЦЯТЬ ТРЕТЯ    СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 22 червня 2018 року                                                                      515.

м. Зборів

Про внесення змін та доповнень до районної

програми розвитку футболу в

Зборівському районі на 2015-2020 роки

Розглянувши подання районної державної адміністрації від 20 червня 2018 року № 199-од, враховуючи рекомендації президії районної ради, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Внести зміни та доповнення до районної програми розвитку футболу в Зборівському районі на 2015-2020 роки, затвердженої рішенням районної ради від 23 березня 2015 року № 549, згідно з додатком.

2. Контроль за виконанням даного рішення доручити постійній комісії районної ради з питань охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення.

Голова районної ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Парацій О.З.

Горба Л.В.

Додаток

до рішення районної ради

від 22 червня 2018 року № 515

Зміни та доповнення до районної програми розвитку футболу в Зборівському районі на 2015-2020 роки

1. У пункті 9 розділу 1. «Паспорт Програми» цифри «3204,0» замінити цифрами «3324,0».

2. У підпункті 9.1 пункту 9 розділу 1. «Паспорт Програми» цифри «3174,0» замінити цифрами «3294,0».

3. У розділі 4 «Обґрунтування шляхів і засобів розв'язання проблеми, обсяги та джерела»:

1) в абзаці четвертому цифри» «3204,0» замінити цифрами «3324,0»;

2) в абзаці шостому цифри «3204,0» замінити цифрами «3324,0»;

3) таблицю «Ресурсне забезпечення програми розвитку футболу в Зборівському районі на 2015 -2020 роки викласти у такій редакції»:

Обсяги коштів, які пропонується залучити на виконання Програми 2015 рік 2016 рік 2017 рік 2018 рік 2019 рік

2020

рік

Усього витрат на виконання програми
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: 53,0 458,5 595,5 677,0 735,0 790,0 3324,0
районний бюджет 48,0 453,5 590,5 672,0 730,0 785,0 3294,0
бюджети сіл, селища та міста 5,0 5,0 5,0 5,0 5,0 5,0 30,0
Кошти інших джерел - - - - - - -


4. підпункт 1.1. пункту 1 додатку 2 до розділу 6 «Напрямки діяльності та заходи програми розвитку футболу в Зборівському районі на 2015-2020 роки» викласти у такій редакції :

з/п

Назва напрямку

Діяльності (пріоритетні завдання

Перелік заходів

програми

Строк виконання заходу Виконавці Джерела фінансування  

Очікуваний

результат

І етап ІІ етап    

2015

рік

2016

рік

2017

рік

2018

рік

2019

рік

2020

рік

Разом  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1. Управління футболом
  1. 1.Проведення Кубку та Чемпіонату району з футболу
2015-2020 Відділ у справах сім'ї, молоді та спорту районної державної адміністрації, Федерація футболу Зборівського району районний бюджет 5,0 5,0 5,0 30,00 35,0 40,0 120,0 Забезпечення проведення Кубку та чемпіонату району (проведення Кубка та  чемпіонату) щорічно
                                 

Керуюча справами районної ради                         Л.В.Горба

ukraina gerb  

 ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ТРИДЦЯТЬ ТРЕТЯ    СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 22 червня 2018 року                                                                       514.

м. Зборів

Про програму претензійно-позовної

діяльності Зборівської районної

державної адміністрації на 2018 рік

Розглянувши подання районної державної адміністрації від 24 квітня 2018 року № 136-од, враховуючи рекомендації президії районної ради, відповідно до пункту 16 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

   1. Затвердити програму претензійно-позовної діяльності Зборівської районної державної адміністрації на 2018 рік (додається).

2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету.

Голова районної ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Антоні В.Ш.

Горба Л.В.

                                                                                                         Додаток

                                                                                                     до рішення районної ради

                                                                                                          від 22 червня 2018 року № 514

ПРОГРАМА

претензійно-позовної діяльності Зборівської районної державної адміністрації на 2018 рік

  1. Паспорт програми

1. Ініціатор розроблення Програми Зборівська районна державна адміністрація
2. Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми Закони України «Про місцеві державні адміністрації» та «Про судовий збір»
3. Розробник Програми відділ правового забезпечення, оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами апарату районної державної адміністрації

4. Відповідальний виконавець Програми районна державна адміністрація, управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації
5. Учасники Програми районна державна адміністрація,   управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації
6. Термін реалізації Програми 2018 рік
7. Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми (для комплексних програм) кошти районного бюджету
8.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, тис. грн., всього,

у тому числі:

80 тис. гривень
8.1 коштів районного бюджету 80 тис. гривень
8.2 коштів інших джерел -

2. Загальні положення

Програма претензійно-позовної діяльності Зборівської районної державної адміністрації (далі ‑ Програма) розроблена у відповідності із Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про судовий збір».

Головною метою Програми є захист інтересів держави та району у судових та правоохоронних інстанціях.

Фактором, який негативно впливає на стан претензійно-позовної діяльності у райдержадміністрації є її недофінансування з державного бюджету.

Це, значною мірою, обумовлено змінами до Закону України «Про судовий збір», а саме стаття 2 даного Закону передбачає, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом, тобто, органи виконавчої влади, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення є платниками судового збору.

  1. Визначення мети Програми

Головною метою Програми на 2018 ріку сфері правового забезпечення є належна організація претензійної та позовної роботи в районній державній адміністрації, як у місцевому органі виконавчої влади, одним із основних повноважень якої є забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян.

Реалізація Програми має здійснюватися з додержанням таких основних принципів:

- узгодженість пріоритетів претензійно-позовної діяльності з основними напрямами програм соціально-економічного розвитку району, області та України в цілому;

- спадковість, поступовість і безперервність при реалізації проектів (завдань) Програми на наступні роки;

- створення організаційних і фінансових основ для реалізації завдань

претензійно-позовної діяльності;

- постійний моніторинг виконання завдань і перерозподіл та концентрація ресурсів на користь найбільш результативних напрямів претензійно-позовної діяльності.

4. Очікувані результати, ефективність Програми

Реалізація Програми передбачає вирішення таких питань у сфері правового забезпечення:

- розв'язання існуючих проблем у сфері претензійно-позовної діяльності;

- формування належної організації претензійної та позовної роботи району;

- зменшення збитків, завданих Державному та місцевому бюджетам.

Ефективність виконання Програми полягатиме в оптимізації фінансових витрат, спрямованих на поліпшення стану претензійно-позовної діяльності для забезпечення реалізації повноваження місцевої державної адміністрації у сфері забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян.

Ресурсне забезпечення Програми

тис. гривень

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми Етапи виконання програми Усього витрат на виконання програми
2018 рік
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: 80 тис. гривень 80 тис. гривень
кошти районного бюджету 80 тис. гривень 80 тис. гривень
кошти інших джерел

5. Перелік завдань і заходів Програми та результативні показники

Основні завдання Програми на 2018 рік:

- нормативно-правове, організаційне та методичне забезпечення претензійно-позовної діяльності в районі;

-  забезпечення претензійно-позовної діяльності районної державної адміністрації.

Очікуваними результатами реалізації Програми є:

- підвищення ефективності використання коштів районного бюджету на заходи із забезпечення претензійно-позовної діяльності в районній державній адміністрації;

- розв'язання існуючих проблем у сфері претензійно-позовної діяльності;

- формування належної організації претензійної та позовної роботи району;

- зменшення збитків, завданих Державному та місцевим бюджетам.

7. Координація і контроль за ходом виконання Програми

Координація та контроль за ходом виконання Програми покладається на відділ правового забезпечення, оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами апарату районної державної адміністрації, щодо виконання фінансових зобов’язань – на відділ фінансово-господарського забезпечення апарату районної державної адміністрації.

Після закінчення встановленого строку виконання Програми, не пізніше, ніж у двомісячний строк, відповідальний виконавець інформує про стан її виконання районну державну адміністрацію.

Керуюча справами районної ради                     Л.В.Горба


6. Напрями діяльності та заходи Програми

з/п

Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання) Перелік заходів програми Строк виконання заходу Виконавці

Джерела

фінансування

Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис. гривень, у тому числі: Очікуваний результат

2018

рік

І.

Нормативно-

правове,

організаційне та

методичне

забезпечення претензійно-позовної діяльності

1. Розробка нормативно-правових документів з питань організації виконання завдань Програми 2018 відділ правового забезпечення, оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами апарату районної державної адміністрації

-

не потребує фінансування удосконалення нормативно-правової бази з питань претензійно-позовної діяльності районної державної адміністрації
2. Проведення навчань, семінарів з підвищення кваліфікації державних службовців з питань претензійно-позовної діяльності 2018 відділ правового забезпечення, оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами апарату районної державної адміністрації

-

не потребує фінансування підвищення кваліфікації спеціалістів для здійснення претензійно-позовної діяльності


ІІ. Забезпечення претензійно-позовної діяльності районної державної адміністрації 1. Забезпечення претензійно-позовної діяльності окремими структурними підрозділами районної державної адміністрації адміністрацією. 2018 відділ фінансово-господарського забезпечення апарату районної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації

районний

бюджет

55 тис. гривень фінансування сплати судових зборів

2. Забезпечення претензійно-позовної діяльності апарату районної державної адміністрації

2018 відділ правового забезпечення, оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами апарату районної державної адміністрації

районний

бюджет

20 тис гривень фінансування сплати судових зборів
5000 гривень відрядження та добові
ВСЬОГО: відділ фінансово-господарського забезпечення апарату районної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації

районний

бюджет

80 тис. гривень

ukraina gerb  

 ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ТРИДЦЯТЬ ТРЕТЯ    СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 22 червня 2018 року                                                                           513.

м. Зборів

Про розгляд подання

Тернопільської місцевої прокуратури

(в порядку частини 3 статті 65 Закону

України «Про запобігання корупції»)

від 15 червня 2018 року № 78-3480 вих.18

Розглянувши подання Тернопільської місцевої прокуратури (в порядку частини 3 статті 65 Закону України «Про запобігання корупції») від 15 червня 2018 року № 78-3480 вих.18, враховуючи рекомендації президії районної ради, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

   1. Подання Тернопільської місцевої прокуратури (в порядку частини 3 статті 65 Закону України «Про запобігання корупції») від 15 червня 2018 року № 78-3480 вих.18 прийняти до відома.

2. Дане рішення направити Тернопільській місцевій прокуратурі.

3. Контроль за виконанням даного рішення доручити заступнику голови районної ради Олійнику Л.В.

Голова районної ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.