Зборівська районна рада

Офіційний веб-сайт

Пошук

Останні коментарі

Зараз на сайті

На сайті 19 гостей та відсутні користувачі

Сьоме скликання

Сьоме скликання (578)

Підкатегорії

 ukraina gerb

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМЕ СКЛИКАННЯ

ДРУГА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 15 грудня 2015 року № 32.

м. Зборів

Про регламент Зборівської районної

ради сьомого скликання

 

Керуючись пунктом 5 частини 1 статті 43 та частиною 13 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити регламент роботи Зборівської районної ради сьомого скликання (додається).

2. Визнати таким, що втратило чинність рішення районної ради від 10 лютого 2011 року № 37 «Про регламент Зборівської районної ради шостого скликання».

Голова районної ради                                                                                                                                        Б.І.Максимів

                   Олійник Л.В.

                   Горба Л.В.

 

 

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням районної ради

від 15 грудня 2015 року № 32.

Р Е Г Л А М Е Н Т

Зборівської районної ради сьомого скликання

Розділ 1

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Правові засади роботи Зборівської районної ради сьомого скликання.

1. Відповідно до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Зборівська районна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селища, міста у межах повноважень, визначених Конституцією України, законами України, правомочним самостійно розглядати і вирішувати питання, віднесені Законом до її повноважень.

Районна рада складається з депутатів, які обираються виборцями району строком на п’ять років.

2. Районна рада вважається правомочною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради, який становить 41 депутат.

3. Районна рада утворює на строк своїх повноважень постійні комісії, які є її органами, обираються з числа її депутатів, підзвітні раді та відповідальні перед нею.

4. Крім постійних комісій районна рада утворює інші свої органи та затверджує в установленому порядку положення (статути) про них - президію районної ради, тимчасові контрольні комісії, комісію з питань поновлення прав реабілітованих, а також може утворювати інші консультативно-дорадчі органи при районній раді та голові ради.

5. У своїй діяльності районна рада керується Конституцією України, законами України, іншими законодавчими і нормативними актами, власними рішеннями та цим регламентом.

Стаття 2. Місце проведення та мова ведення засідань районної ради.

1. Районна рада проводить пленарні засідання у великому залі будинку районної ради (м. Зборів, вул. Б.Хмельницького, 24).

2. За рішенням районної ради, прийнятим більшістю депутатів районної ради від загального складу ради, її засідання можуть проводитися в іншому місці.

3. Пленарні засідання районної ради ведуться державною мовою.

Стаття 3. Відкритість і гласність роботи районної ради.

1. Засідання районної ради є відкритими і гласними, крім випадку проведення закритого пленарного засідання.

2. Відкритість засідань районної ради забезпечується шляхом допуску на них в установленому порядку представників засобів масової інформації, а також по можливості трансляцій засідань (аудіозапис).

3. У разі порушення представником засобів масової інформації цього регламенту він позбавляється акредитації у порядку, визначеному положенням про порядок акредитації.

4. Гласність засідань районної ради забезпечується шляхом інформування виборців району по місцевому радіо, публікації звітів з пленарних засідань, її рішень у районній комунальній газеті “Зборівська дзвіниця”, на офіційному веб-сайті районної ради www.zborivrayrada.org.ua в мережі Інтернет або інших місцевих засобах масової інформації.

Стаття 4. Закриті пленарні засідання районної ради.

1. Закриті пленарні засідання районної ради для розгляду окремо визначених питань проводяться за рішенням районної ради, прийнятим більшістю депутатів від загального складу ради.

2. На закритому пленарному засіданні районної ради має право бути прокурор Зборівського району, а також особи, присутність яких визнана районною радою необхідною. Головуючий на закритому пленарному засіданні повідомляє депутатам районної ради про запрошених на це засідання осіб.

3. Особам, які беруть участь у закритому пленарному засіданні районної ради, забороняється використовувати фото-, кіно-, відеотехніку, засоби зв’язку, звукозапису та обробки інформації.

4. Наприкінці закритого пленарного засідання районна рада після обговорення приймає рішення щодо необхідності публікації інформації, прийняті рішення та інші відомості щодо цього засідання.

5. Підготовка протоколу закритого пленарного засідання районної ради здійснюється загальним відділом в режимі, що унеможливлює розголошення обговорюваного на засіданні питання.

Стаття 5. Розміщення депутатів районної ради і запрошених осіб у залі засідань районної ради.

1. Депутати районної ради розміщуються в залі засідань районної ради на відведених їм місцях.

2. Особи, запрошені на пленарне засідання районної ради, розміщуються на відведених для них в установленому порядку місцях.

Стаття 6. Запрошення на пленарне засідання районної ради.

1. На пленарному засіданні районної ради без запрошення має право бути прокурор Зборівського району.

2. На пленарне засідання запрошуються голова районної державної адміністрації, заступники голови районної державної адміністрації, керівники відділів та управлінь районної державної адміністрації, керівники районних підприємств, установ та організацій, міський, селищний та сільські голови рад, голови партій і керівники громадських організацій.

3. Також на пленарне засідання районної ради можуть бути запрошені особи, присутність яких необхідна під час розгляду питань порядку денного, а також особи, запрошені з ініціативи депутата районної ради, який зацікавлений в розгляді питань порядку денного сесії в кількості не більше одного. Депутат районної ради повинен подати голові районної ради не пізніше як за три дні до початку сесії прізвище, ім’я та по батькові, посаду та адресу запрошеного. У день пленарного засідання районної ради дозвіл на присутність осіб, запрошених депутатом районної ради надається головою районної ради чи відповідно його заступником.

4. За рішенням районної ради, прийнятим не менше як третиною голосів депутатів районної ради від загального складу ради, районна рада може офіційно запросити або вимагати присутності на її пленарному засіданні будь-якої посадової чи службової особи, крім суддів судів загальної юрисдикції.

5. Головуючий на пленарному засіданні районної ради повідомляє депутатам районної ради про офіційно запрошених осіб, присутніх на пленарному засіданні ради.

Стаття 7. Забезпечення діяльності районної ради.

1. Організаційне, правове, документальне, інформаційне, матеріально-технічне, фінансове забезпечення діяльності районної ради, її органів, депутатів районної ради, депутатських груп та фракцій в районній раді здійснює виконавчий апарат районної ради.

2. Структура виконавчого апарату районної ради затверджується більшістю голосів депутатів районної ради від загального складу ради за поданням голови районної ради.

3. Виконавчий апарат районної ради діє на основі положення про відділи виконавчого апарату районної ради, яке затверджується розпорядженням голови районної ради.

4. Кошторис витрат на утримання районної ради та її виконавчого апарату на наступний рік затверджується рішенням районної ради.

Розділ П

ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ЗБОРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Глава 1

СЕСІЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 8. Форми роботи районної ради.

1. Районна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. З об’єктивних причин в роботі сесії може бути оголошена перерва (процедурне питання).

2. Першу сесію новообраної районної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія, не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

3. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал.

4. У разі немотивованої відмови голови районної ради або неможливості його скликати сесію ради вона скликається відповідно заступником голови районної ради. У цих випадках сесія скликається:

1) відповідно до доручення голови районної ради;

2) якщо голова районної ради без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради або голови районної державної адміністрації;

3) якщо сесія не скликається головою районної ради у строки, передбачені Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” (не менше одного разу на квартал).

5. У разі, якщо голова районної ради або його заступник у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради або голови районної державної адміністрації, сесія може бути скликана депутатами районної ради, які становлять не менш як одну третину загального складу ради, або постійною комісією районної ради.

6. Рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш, як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Проекти рішень оприлюднюються не пізніше, як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття, на офіційному веб-сайті Зборівської районної ради www.zborivrayrada.org.ua в мережі Інтернет або інших місцевих засобах масової інформації.

7. Про час скликання, місце проведення сесії, питання, що вносяться на розгляд ради, депутати районної ради, депутати обласної ради, народні депутати України, які проживають на території району, а також інші запрошені повідомляються, як правило, письмово.

8. Пропозиції чи вимоги про скликання сесії подаються голові районної ради у письмовій формі з переліком питань, які необхідно розглянути, та з коротким обгрунтуванням необхідності скликання сесії. Такі подання розглядаються головою ради не пізніш як у двотижневий строк.

9. Відкриття сесії районної ради оголошується головуючим на пленарному засіданні на початку її першого пленарного засідання, закриття – по завершенні останнього пленарного засідання.

10. У президію сесії районної ради входять голова районної ради та відповідно його заступник, а також запрошується голова районної державної адміністрації. Для ведення протоколу сесії, здійснення організаційно-технічних заходів і виконання доручень головуючого чи ради відкритим голосуванням обирається секретаріат сесії.

Секретаріат сесії здійснює ведення необхідних матеріалів засідань ради, запис бажаючих виступити, реєструє депутатські запити, питання, довідки, повідомлення, заяви, пропозиції та інші матеріали депутатів в якості офіційних документів сесії, дає роз’яснення депутатам з питань роботи сесії.

Після завершення сесії секретаріат сесії подає голові ради (або відповідно його заступнику) матеріали, що надійшли під час роботи сесії.

11. Кожна сесія районної ради починається і завершується виконанням у залі засідань районної ради Державного Гімну України.

12. Засідання районної ради можуть бути пленарні та урочисті.

13. Пропозиції щодо питань на розгляд районної ради можуть вноситися головою районної ради, депутатами, постійними комісіями ради, головою районної державної адміністрації.

14. Сесія районної ради є правомочною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. В разі відсутності необхідної кількості депутатів за розпорядженням голови ради проведення сесії переноситься на інший час.

Глава 2.

ПЕРША СЕСІЯ ЗБОРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

НОВОГО СКЛИКАННЯ

Стаття 9. Інформаційне забезпечення новообраних депутатів районної ради.

1. Виконавчий апарат районної ради після реєстрації обраних депутатів районної ради районною територіальною виборчою комісією на прохання депутатів надсилає їм:

1) Конституцію України;

2) Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні”;

3) Закон України “Про статус депутатів місцевих рад”;

4) Регламент Зборівської районної ради сьомого скликання;

5) Довідковий матеріал про обраних депутатів районної ради, який повинен містити такі дані: прізвище, ім’я, по батькові депутата районної ради, рік народження, освіта, професія, останнє місце роботи, посада, партійність і належність до політичної партії (блоку), поштова адреса та номери телефонів, вказаних депутатом районної ради.

Стаття 10. Формування та організація роботи підготовчої депутатської групи.

1. Для підготовки пропозицій та проведення пленарних засідань першої сесії районної ради восьмого скликання, підготовки проектів рішень з організаційних питань, голова районної ради сьомого скликання, а в разі його відсутності відповідно заступник, організовує формування підготовчої депутатської групи з числа новообраних депутатів районної ради.

2. Політичні партії (блоки), які за результатами виборів в районну раду взяли участь у розподілі депутатських мандатів, делегують до складу підготовчої депутатської групи депутатів за квотою один представник від п’яти депутатів, обраних за виборчими списками місцевих організацій партій (блоків). Письмова пропозиція щодо кандидатури депутата районної ради – представника місцевої організації партії (блоку) делегованого до складу підготовчої депутатської групи, подається голові районної ради попереднього скликання, а в разі його відсутності відповідно заступнику.

3. Перше засідання підготовчої депутатської групи скликає голова районної ради, а в разі його відсутності відповідно заступник не пізніше, як через три дні після реєстрації депутатів районної ради районною територіальною виборчою комісією, за умови обрання не менше, як двох третин депутатів районної ради від загального складу ради.

4. Підготовча депутатська група вирішує всі організаційні питання, що належить розглянути на першій сесії новообраної ради.

Стаття 11. Відкриття першої сесії новообраної районної ради.

1. Районна рада нового скликання збирається на першу сесію в строк, зазначений в розпорядженні голови районної територіальної виборчої комісії про скликання першої сесії.

2. Члени районної територіальної виборчої комісії разом з працівниками виконавчого апарату районної ради забезпечують реєстрацію депутатів районної ради, які прибули на першу сесію районної ради.

3. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів.

4. Пленарні засідання першої сесії районної ради відбуваються з 10. 00 до 17.00 год., а при необхідності за рішенням ради продовжується.

Стаття 12. Послідовність розгляду питань на першій сесії новообраної районної ради.

1. До обрання голови районної ради на пленарних засіданнях першої сесії новообраної районної ради питання розглядаються в такій послідовності:

1.1. Про інформацію голови Зборівської районної територіальної виборчої комісії про підсумки виборів, реєстрацію та визнання повноважень депутатів Зборівської районної ради восьмого скликання;

1.2. Про регламент першої сесії Зборівської районної ради восьмого скликання щодо обрання голови Зборівської районної ради, відповідно його заступника та вирішення інших питань порядку денного;

1.3. Про обрання лічильної комісії першої сесії районної ради восьмого скликання;

1.4. Про обрання секретаріату першої сесії районної ради восьмого скликання.

2. Порядок денний першої сесії районної ради на подальший період розглядається і затверджується радою відповідно до вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та цього регламенту.

Стаття 13. Лічильна комісія.

1. Лічильна комісія обирається для організації голосувань районної ради і визначення їх результатів. Лічильна комісія підраховує голоси під час таємного голосування по виборах голови районної ради, відповідно його заступника, а також при необхідності при прийнятті інших рішень районної ради, розглядає звернення депутатів районної ради, пов’язані з порушенням порядку голосування чи іншими перешкодами в голосуванні, здійснює контроль за підрахунком голосів.

2. Лічильна комісія обирається районною радою з числа депутатів районної ради з урахуванням принципу пропорційного представництва місцевих організацій партій (блоків) шляхом відкритого голосування за списком без його обговорення.

3. Лічильна комісія на своєму засіданні обирає зі свого складу голову, заступника голови і секретаря.

4. В роботу лічильної комісії не можуть втручатися депутати районної ради, які не входять до її складу.

Стаття 14. Тимчасова президія районної ради.

1. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п’яти осіб – представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради.

2. Після обрання голови районної ради він веде пленарне засідання районної ради, тимчасова президія районної ради припиняє свою діяльність.

Глава 3

ВИКЛЮЧНА КОМПЕТЕНЦІЯ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 15. Перелік питань, які розглядаються виключно на пленарних засіданнях Зборівської районної ради:

1) обрання голови ради, відповідно заступника голови районної ради, звільнення їх з посади;

2) утворення, обрання і ліквідація постійних та інших комісій ради, зміна їх складу, обрання голів комісій;

3) утворення президії ради, затвердження положення про неї;

4) затвердження за пропозицією голови ради структури виконавчого апарату ради, його чисельності, витрат на утримання ради та її виконавчого апарату;

5) затвердження регламенту ради;

6) затвердження плану роботи ради з урахуванням вимог статті 32 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», заслуховування звіту про його виконання;

7) заснування засобів масової інформації районної ради, призначення і звільнення їх керівників;

8) заслуховування звітів постійних комісій, керівників органів, які районна рада утворює, обирає та призначає;

9) розгляд запитів депутатів, прийняття рішень по них;

10) прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата районної ради в порядку, встановленому законодавством;

11) визначення відповідно до закону кількісного складу районної ради;

12) прийняття за пропозицією територіальних громад рішення щодо проведення консультативного опитування з питань, які стосуються їх спільних інтересів;

13) здійснення відповідно до закону повноважень щодо організації проведення всеукраїнських референдумів та виборів органів державної влади і місцевого самоврядування;

14) затвердження відповідно до закону Положення про зміст, опис та порядок використання символіки району;

15) прийняття рішень щодо об’єднання в асоціації, вступ до асоціацій та інших форм добровільних об'єднань органів місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад, а також про вихід із них;

16) затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку району, цільових програм з інших питань, після заслуховування звітів про їх виконання;

17) затвердження районного бюджету, внесення змін до нього, затвердження звіту про його виконання;

18) розподіл переданих з державного бюджету коштів у вигляді дотацій, субвенцій відповідно між бюджетами сіл, селища, міста Зборівського району;

19) вирішення за дорученням відповідних рад питань про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об’єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районної ради, а також придбання таких об’єктів в установленому законом порядку;

20) вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста, що перебувають в управлінні районної ради; призначення і звільнення їх керівників;

21) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;

22) вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів районного значення, а також про скасування такого дозволу;

23) встановлення правил користування водозабірними спорудами, призначеними для задоволення питних, побутових та інших потреб населення, зон санітарної охорони джерел водопостачання, обмеження або заборони використання підприємствами питної води у промислових цілях;

24) прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками історії або культури, які охороняються законом;

25) прийняття за пропозицією відповідних сільських, селищної, міської рад рішень, пов’язаних зі створенням спеціальних вільних та інших зон, зміною у статусі цих зон, внесення до відповідних органів пропозицій з цих питань;

26) прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і в порядку, визначених законом;

27) прийняття рішень щодо делегування районній державній адміністрації окремих повноважень районної ради;

28) заслуховування звітів голови районної державної адміністрації, його заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів районної державної адміністрації про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень районної ради із зазначених питань, а також про здійснення районною державною адміністрацією делегованих їй районною радою повноважень;

29) прийняття рішення про недовіру голові районної державної адміністрації;

30) прийняття рішень про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районної ради та її органів;

31) внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо голови районної державної адміністрації;

32) надання згоди на передачу об’єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селища, міста району та прийняття рішень про передачу об’єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста району, що перебувають в управлінні районної ради, у державну власність, а також щодо придбання об’єктів державної власності;

33) затвердження відповідно до закону Положення про помічника-консультанта депутата районної ради та опису посвідчення помічника-консультанта депутата районної ради;

34) заслуховування інформації прокурора та керівника органу внутрішніх справ про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на відповідній території;

35) районна рада може розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до її відання Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, іншими законами України.

Глава 4

ПРОЦЕДУРА ВНЕСЕННЯ ПРОЕКТІВ РІШЕНЬ ЗБОРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ ТА ПОРЯДОК ЇХ РОЗГЛЯДУ У ПОСТІЙНИХ КОМІСІЯХ ЗБОРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 16. Ініціатори подань проектів рішень Зборівської районної ради.

1. Проекти рішень Зборівської районної ради (надалі – проекти рішень) подаються постійними комісіями районної ради, депутатами районної ради, районною державною адміністрацією, її управліннями та відділами, іншими районними організаціями та установами не пізніше як за п’ятнадцять днів до початку пленарного засідання ради.

Стаття 17. Порядок оформлення проектів рішень, які вносяться на розгляд Зборівської районної ради.

1. При підготовці проектів рішень суб’єкти ініціативи повинні дотримуватися таких вимог:

– відповідності підготовлених проектів рішень Конституції України, законодавчим і нормативно-правовим актам, установленому порядку ведення діловодства і правилам правопису;

– посилання в тексті проекту рішення на законодавчі і нормативно-правові акти;

– на розгляд районної ради не вносяться проекти рішень, які не відносяться до її компетенції.

2. В проекті рішення районної ради, що вноситься на її розгляд, відображається короткий об’єктивний аналіз стану справ з питання, що розглядається, визначаються конкретні пропозиції щодо вирішення проблем у тій чи іншій сфері, шляхи усунення існуючих там недоліків, засоби і методи їх виконання із зазначенням виконавців та реальних строків виконання.

3. Проекти рішень погоджуються і візуються суб’єктами ініціативи – галузевим заступником голови райдержадміністрації, керівником відділу або управління райдержадміністрації, головою постійної комісії районної ради відповідно до компетенції, відповідно заступником голови районної ради, відділом юридичного забезпечення виконавчого апарату районної ради, іншими керівниками зацікавлених організацій та установ.

4. Проекти програм соціально-економічного та культурного розвитку району, програм розвитку галузей народногосподарського комплексу подаються у загальний відділ виконавчого апарату за п’ятнадцять днів до пленарного засідання ради. Подання проектів програм здійснює голова райдержадміністрації. Якщо проект програми складається більше як з чотирьох листків, до неї додається коротка пояснювальна записка. Проект програми візується галузевим управлінням райдержадміністрації, яке розробляє програму, заступником голови райдержадміністрації і фінансовим управлінням райдержадміністрації. Доповідач до проекту програми визначається районною державною адміністрацією, а співдоповідачем виступає представник профільної постійної комісії районної ради.

Після отримання проектів рішень районної ради вони не пізніше як за 10 днів до початку пленарного засідання направляються загальним відділом виконавчого апарату районної ради депутатам районної ради, а у виняткових випадках – в день сесії.

Стаття 18. Реєстрація та процедура проходження проекту рішення районної ради.

1. Проекти рішень районної ради подаються у загальний відділ виконавчого апарату не пізніше п’ятнадцяти днів до початку пленарного засідання ради, а у виняткових випадках скликання сесії – не пізніше як за день до сесії.

2. Процедуру проходження проекту рішення Зборівської районної ради забезпечують відділи її виконавчого апарату відповідно до компетенції.

3. Проекти рішень районної ради подаються для розгляду в постійні комісії після візування керуючого справами районної ради. Заперечення і зауваження до проектів рішень осіб, які їх візують, подаються у письмовій формі.

4. Проекти рішень районної ради підлягають обов’язковому розгляду у постійних комісіях не пізніше як за п’ять днів до початку пленарного засідання.

Проекти рішень районної ради після їх розгляду в постійних комісіях разом із внесеними змінами та доповненнями до них, не пізніше як за два дні до початку пленарного засідання подаються головою постійної комісії у загальний відділ виконавчого апарату районної ради.

Якщо під час розгляду проекту рішення районної ради на засіданні постійної комісії до нього внесено істотні зміни, проект повертається суб’єкту ініціативи для доопрацювання та повторного візування відповідними структурами. Після цього проект рішення не пізніше як за два дні до початку пленарного засідання подається у загальний відділ виконавчого апарату районної ради.

5. Районна рада має право провести обговорення і голосування як в цілому за рішення, так і по окремих його частинах.

Розгляд пропозицій, доповнень і уточнень до проекту рішення проводиться після прийняття його за основу.

6. Проекти рішень районної ради, внесені на її розгляд з порушенням вказаних вимог, повертаються розробникам проектів за дорученням голови районної ради, його заступника, керуючого справами для повторного внесення в установленому порядку.

7. Внесені на сесії районної ради зауваження та пропозиції депутатів чи постійних комісій щодо проекту рішення ради зачитуються від мікрофона і подаються в письмовій формі через секретаріат сесії для долучення до інших офіційних документів сесії ради.

Глава 5

ОРГАНІЗАЦІЯ ПЛАНУВАННЯ РОБОТИ ЗБОРІВСЬКОЇ

РАЙОННОЇ РАДИ ТА ФОРМУВАННЯ ПОРЯДКУ ДЕННОГО ЇЇ

ПЛЕНАРНИХ ЗАСІДАНЬ

Стаття 19. План роботи районної ради та її органів.

1. План роботи районної ради затверджується радою в кінці календарного року.

Пропозиції до плану роботи Зборівської районної ради подаються депутатами Зборівської районної ради, головою Зборівської районної державної адміністрації, її відділами та управліннями.

2. У разі необхідності до плану роботи можуть бути внесені зміни, які приймаються на пленарному засіданні ради більшістю голосів від загального складу ради.

3. План роботи постійних комісій Зборівської районної ради планується на півріччя і затверджується на їхньому засіданні.

Стаття 20. Порядок денний сесії Зборівської районної ради.

1. Порядок денний сесії Зборівської районної ради затверджується районною радою на кожну чергову сесію.

2. До порядку денного включаються питання, які передбачені в плані роботи районної ради, а також питання, підготовлені для розгляду районною радою у встановленому цим регламентом порядку, подані депутатами районної ради, районною державною адміністрацією, її управліннями та відділами, іншими районними організаціями та установами.

Стаття 21. Формування порядку денного сесії Зборівської районної ради.

1. Пропозиції щодо порядку денного сесії Зборівської районної ради узагальнюються виконавчим апаратом районної ради за поданням депутатів районної ради, районної державної адміністрації, її управлінь та відділів, інших районних організацій та установ і подаються для узгодження президії Зборівської районної ради.

Президія Зборівської районної ради, розглянувши ці пропозиції, приймає остаточне рішення, яке виноситься на затвердження сесії районної ради.

2. Примірний перелік питань, включений до порядку денного сесії Зборівської районної ради надсилається депутатам районної ради не пізніш як за десять днів до початку пленарного засідання.

Стаття 22. Затвердження порядку денного сесії Зборівської районної ради.

1. Схвалений президією Зборівської районної ради проект порядку денного районної ради вноситься головою районної ради на затвердження районною радою.

2. Пропозиція до проекту порядку денного Зборівської районної ради, яка внесена після узгодження його президією районної ради і за результатами голосування районною радою не отримала більшість голосів від присутніх депутатів районної ради та менше 1/3 голосів депутатів від загального складу ради, вважається відхиленою.

3. Порядок денний Зборівської районної ради приймається на її пленарному засіданні більшістю голосів депутатів від загального складу районної ради.

Глава 6

ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ВЕДЕННЯ ПЛЕНАРНИХ ЗАСІДАНЬ

ЗБОРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 23. Реєстрація учасників та ведення пленарних засідань Зборівської районної ради.

1. Перед відкриттям кожного пленарного засідання проводиться реєстрація депутатів Зборівської районної ради особисто на підставі пред’явлення посвідчення депутата районної ради та підтвердження своєї присутності власноручним підписом.

2. На початку пленарного засідання Зборівської районної ради працівники виконавчого апарату районної ради подають головуючому на пленарному засіданні список депутатів районної ради, відсутніх на пленарному засіданні, із зазначенням причини відсутності.

3. Підставою для відсутності депутата районної ради на пленарних засіданнях районної ради є виконання ними у цей час доручень районної ради та інші поважні причини: тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка у зв’язку з народженням дитини, відпустка для догляду за дитиною, відпустка у зв’язку з одруженням, відпустка у зв’язку із смертю рідних, документально підтверджені транспортні перешкоди. Поважною причиною відсутності депутата районної ради на пленарному засіданні районної ради є й інші обставини, коли згідно із законодавством працівнику надається відпустка.

4. Дані письмової реєстрації є підставою для нарахування виплат депутату районної ради за час участі у пленарних засіданнях районної ради. Спірні питання розглядаються постійною комісією Зборівської районної ради з питань депутатської діяльності, роботи рад і місцевого самоврядування.

5. Пленарні засідання Зборівської районної ради відкриває і закриває голова Зборівської районної ради, а в разі його відсутності – відповідно заступник голови районної ради, крім особливих випадків передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та цим регламентом.

Стаття 24. Обов’язки головуючого на пленарному засіданні Зборівської районної ради.

1. Головуючий на пленарному засіданні Зборівської районної ради (голова ради, відповідно заступник, депутат із складу групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія):

1. дотримується норм Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», цього регламенту;

2. створює рівні можливості депутатам районної ради, депутатським групам та фракціям для участі в обговоренні питань відповідно до положень цього регламенту;

3. керує засіданнями районної ради, стежить за дотриманням кворуму при прийнятті рішень;

4. оголошує питання, що вносяться на розгляд ради;

5. організовує роботу з питань інформування депутатів про хід виконання рішень, які прийняті на попередніх засіданнях районної ради;

6. надає слово доповідачам, співдоповідачам і виступаючим в обговоренні питання;

7. вживає заходів щодо порушників встановленого порядку роботи;

8. оголошує або надає слово для оголошення депутатських запитів, заяв та довідок, а також зауважень щодо порядку ведення сесії;

9. проводить голосування з питань, що потребують прийняття рішень;

10. не має права коментувати виступи депутатів, робити тиск на депутатів при прийнятті рішень тощо, повторно ставити питання на голосування без згоди ради;

11. може відмовити ініціатору пропозиції чи поправки поставити на голосування запропонований ним текст, якщо він не чітко сформульований або не стосується питання, що обговорюється, суперечить раніше прийнятим рішенням, повторює за суттю раніше відхилений радою текст;

12. оголошує перерву до 10 хвилин на вимогу керівників депутатських груп та фракцій у Зборівській районній раді, за умови використання цього права депутатською групою або фракцією один раз впродовж пленарного засідання;

13. здійснює інші повноваження відповідно до положень цього регламенту.

Стаття 25. Права головуючого на пленарному засіданні Зборівської районної ради (голови ради, відповідно заступника, депутата із складу групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія):

1) підсумовувати обговорення питань;

2) ставити уточнюючі запитання промовцю на пленарному засіданні щодо фактичних помилок допущених у його виступі;

3) зачитувати або доручати відповідно заступнику голови районної ради зачитувати письмові пропозиції та інші документи щодо обговорюваного питання;

4) давати розпорядження працівникам виконавчого апарату Зборівської районної ради про надання депутатам районної ради під час пленарного засідання додаткових матеріалів з питань, включення до порядку денного пленарного засідання районної ради;

5) зупиняти виступ, якщо промовець виступає без дозволу.

Глава 7

ОБГОВОРЕННЯ ПИТАНЬ НА ПЛЕНАРНИХ ЗАСІДАННЯХ

ЗБОРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 26. Процедура обговорення питань на пленарному засіданні Зборівської районної ради включає:

1) доповідь депутата Зборівської районної ради, голови районної державної адміністрації, його заступників чи інших ініціаторів, внесення питання на розгляд районної ради, запитання доповідачу і відповіді на них;

2) співдоповідь постійної комісії Зборівської районної ради, до компетенції якої відноситься дане питання;

3) виступи депутатів Зборівської районної ради в обговоренні даного питання;

4) оголошення головуючим на пленарному засідання Зборівської районної ради про припинення обговорення питання;

5) заключне слово доповідача;

6) уточнення та оголошення головуючим на пленарному засіданні Зборівської районної ради пропозицій, які надійшли щодо обговорюваного питання і будуть ставитися на голосування.

Стаття 27. Скорочена процедура обговорення питань на пленарному засіданні Зборівської районної ради.

1. Розгляд питань за скороченою процедурою (далі – скорочена процедура) здійснюється за рішенням Зборівської районної ради.

2. Скорочена процедура обговорення включає: виступ депутата Зборівської районної ради, голови районної державної адміністрації, його заступників чи інших ініціаторів внесення питання на розгляд районної ради.

3. Виступ голови або представника постійної комісії Зборівської районної ради, до компетенції якої відноситься дане питання.

4. Виступи двох депутатів на підтримку даного проекту рішення та двох депутатів не на підтримку цього проекту рішення.

5. Проект рішення Зборівської районної ради може бути поставлений на голосування без обговорення у випадку позитивного заключення постійної комісії Зборівської районної ради, до компетенції якої відноситься дане питання та відсутності запитань чи бажання взяти участь в його обговоренні зі сторони депутатів Зборівської районної ради.

Глава 8

ПОРЯДОК ВИСТУПІВ ТА НАДАННЯ СЛОВА НА ПЛЕНАРНИХ ЗАСІДАННЯХ ЗБОРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 28. Тривалість часу виступів на пленарному засіданні Зборівської районної ради.

1. Тривалість часу розгляду кожного питання порядку денного пленарного засідання Зборівської районної ради пропонується головуючим на пленарному засіданні перед початком обговорення цього питання. Якщо є заперечення депутатів Зборівської районної ради щодо пропозицій головуючого на пленарному засіданні, Зборівська районна рада приймає процедурне рішення щодо тривалості обговорення зазначеного питання.

2. На пленарному засіданні Зборівської районної ради ніхто не може виступати без дозволу головуючого на даному засіданні.

3. Головуючий на пленарному засіданні надає слово промовцям для доповіді, співдоповіді, виступів, заключного слова, заяв, резолюцій, пояснень, зауважень, запитань, повідомлень та довідок, внесення пропозицій, поправок, оголошення депутатських запитів, обгрунтування відповіді на депутатський запит посадовою особою, до якої був звернений депутатський запит, обгрунтування пропозицій чи поправок, відповіді на запитання, репліки, виголошення окремої думки.

4. Тривалість розгляду кожного питання порядку денного встановлюється депутатами Зборівської районної ради. Для доповіді надається не більше 30 хвилин, для співдоповіді – 10 хвилин і заключного слова – 5 хвилин. Для виступу в обговоренні, для заяв, резолюцій, повідомлень, оголошення депутатських запитів, обгрунтування відповіді на депутатський запит посадовою особою, до якої був звернений депутатський запит надається до 7 хвилин. Для виступів щодо постатейного голосування проектів рішень Зборівської районної ради, виступів щодо кандидатур на посади, внесення пропозицій – 5 хвилин. Для виступів з процедури та з мотивів голосування, пояснень, обгрунтування пропозицій чи поправок, зауважень, запитань та відповідей на них, повідомлень, реплік, довідок, оголошення окремої думки – 3 хвилини.

Стаття 29. Порядок запису на виступ на пленарному засіданні Зборівської районної ради.

1. Запис на виступ з трибуни з будь-якого питання порядку денного пленарного засідання Зборівської районної ради здійснюється шляхом подання записки в секретаріат сесії районної ради. Черговість виступів формується секретаріатом в порядку поступлення записок.

2. Запис на виступ з трибуни депутатів Зборівської районної ради з питання “Різне” здійснюється шляхом подання записки в секретаріат сесії районної ради. Загальний час відведений для розгляду питання “Різне” до - 30 хвилин.

3. Без запису на виступ з місця може надаватися слово для обгрунтування пропозицій або поправок, внесених у письмовій формі, якщо на цьому наполягає депутат Зборівської районної ради.

Стаття 30. Гарантоване право на виступ на пленарному засіданні Зборівської районної ради.

1. Народні депутати України, депутати обласної ради, голова районної державної адміністрації, прокурор Зборівського району, мають гарантоване право на виступ з обговорюваних питань порядку денного.

2. Кожна депутатська група чи фракція має гарантоване право на виступ одного представника з кожного питання порядку денного пленарного засідання.

Стаття 31. Вимоги до виступів на пленарному засіданні Зборівської районної ради.

1. Промовець повинен виступати тільки з того питання, з якого йому надано слово, дотримуватися тривалості часу, наданого для виступу.

2. Виступ з мотивів голосування має визначити позицію щодо голосування “за”, “проти”, “утримався”.

3. Депутат Зборівської районної ради може виступати на пленарному засіданні з того самого питання чи пропозиції, які будуть ставитися на голосування, не більше двох разів.

4. Запитання доповідачам і співдоповідачам ставляться письмово або усно та формулюються коротко і чітко. Депутат районної ради, який поставив запитання, може уточнити та доповнити його. Відповідь на запитання повинна бути точною і лаконічною. Депутатам районної ради, які виступають в обговоренні, запитання не ставляться, за винятком уточнюючих запитань головуючого на пленарному засіданні.

5. Доповідь, співдоповідь, виступ при обговоренні питання, заява, звернення, повідомлення, декларація, резолюція, інформація на вимогу Зборівської районної ради, обгрунтування відповіді на депутатський запит виголошується з трибуни.

 

Глава 9

ОРГАНІЗАЦІЯ ГОЛОСУВАННЯ НА ПЛЕНАРНИХ ЗАСІДАННЯХ

ЗБОРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 32. Види та способи голосування.

 

1. Рішення районної ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням, а за пропозицією 1/3 голосів від загальної кількості депутатів районної ради, голосування проводиться пофракційно.

2. При відкритому голосуванні підрахунок голосів доручається лічильній комісії з числа депутатів ради, склад якої визначається на сесії. Лічильна комісія вибирає із свого складу голову і секретаря комісії. Рішення лічильної комісії приймаються більшістю голосів членів комісії.

1) Перед початком відкритого голосування головуючий вказує кількість пропозицій, що ставляться на голосування, уточнює їхні формулювання, нагадує, якою більшістю голосів (від загальної кількості депутатів, від кількості присутніх) може бути прийнято рішення;

2) При голосуванні з одного питання кожен депутат районної ради має один голос і подає його за пропозицію, проти неї або утримується при голосуванні. Після закінчення підрахунку голосів головуючий на засіданні ради оголошує результати голосування: прийнято пропозицію чи відхилено;

3) Після оголошення головуючим початку голосування ніхто не може його переривати. З початку голосування і до оголошення його результатів слово не надається нікому.

У разі порушення процедури голосування негайно проводиться повторне голосування без дебатів.

3. Таємне голосування обов’язково проводиться у випадках:

1) обрання голови Зборівської районної ради, заступника голови Зборівської районної ради, звільнення їх з посади;

2) прийняття рішення про недовіру голові Зборівської районної державної адміністрації;

3) внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо голови Зборівської районної державної адміністрації.

4. Таємне голосування може проводитися і по інших питаннях порядку денного пленарного засідання шляхом прийняття процедурного рішення районної ради.

Стаття 33. Бюлетень, час і місце для таємного голосування.

1. Таємне голосування здійснюється депутатом Зборівської районної ради особисто шляхом подачі бюлетеня.

2. Бюлетені для таємного голосування виготовляються під контролем лічильної комісії за встановленою нею формою і у визначеній кількості.

У бюлетені повинні бути визначені пропозиції з питання, по якому проводиться голосування. Праворуч навпроти кожної пропозиції розміщується порожній квадрат. У кінці переліку пропозицій міститься запис: “Не підтримую жодної пропозиції”. Праворуч навпроти цього запису розміщується порожній квадрат.

При виборах (призначенні, затвердженні) посадових осіб до бюлетеня включаються в алфавітному порядку всі запропоновані кандидатури із зазначенням прізвища, імені та по батькові. Праворуч навпроти прізвища кожного кандидата розміщується порожній квадрат. У кінці переліку прізвищ кандидатів міститься запис “Не підтримую жодного кандидата”. Праворуч навпроти цього запису розміщується порожній квадрат.

3. Час і місце голосування, порядок його проведення встановлюються лічильною комісією на основі цього регламенту і оголошуються головою лічильної комісії.

4. Кожному зареєстрованому депутату районної ради за пред’явленням посвідчення членами лічильної комісії видається один бюлетень для голосування з поставленого питання чи виборів (призначення, затвердження) посадової особи.

5. Заповнення бюлетенів здійснюється депутатом лише в кабіні для таємного голосування.

У бюлетені для голосування депутат робить у квадраті навпроти пропозиції, яку він підтримує, або прізвища кандидата, за якого він голосує, позначку “плюс” (+) або іншу, яка дає однозначну відповідь про його волевиявлення.

Депутат може голосувати тільки за одну пропозицію або за одного кандидата. У разі, коли він не підтримує жодної пропозиції або жодного кандидата, робиться відповідна позначка в квадраті навпроти слів : “Не підтримую жодної пропозиції” або “Не підтримую жодного кандидата”.

Заповнений бюлетень голосуючий опускає у виборчу скриньку.

6. Недійсними вважаються бюлетені:

- невстановленого взірця;

- в яких голосуючим не зроблено жодної позначки;

- в яких зроблено позначки в квадратах навпроти більш як однієї пропозиції або прізвищ більш як одного кандидата;

- в яких зроблено позначки в квадратах навпроти запропонованої пропозиції (запропонованих пропозицій) та запису: “Не підтримую жодної пропозиції”;

- в яких зроблено позначки в квадратах навпроти прізвища (прізвищ) кандидата (кандидатів) та запису: “Не підтримую жодного кандидата”.

7. Про результати таємного голосування лічильна комісія складає протокол, який підписують усі члени лічильної комісії. Після доповіді лічильної комісії про результати таємного голосування головуючий на пленарному засіданні оголошує про прийняте районною радою рішення.

Стаття 34. Повторне голосування.

1. Якщо при обранні на посаду лише однієї особи жоден із кількох кандидатів на цю посаду не одержить за результатом першого голосування необхідної кількості голосів депутатів районної ради, проводиться повторне голосування щодо двох кандидатур, які одержали найбільшу кількість голосів депутатів районної ради при першому голосуванні.

2. Якщо внаслідок вибуття кандидатів на посаду з балотування залишається один кандидат на цю посаду, повторне голосування проводиться щодо нього.

3. Якщо за результатами таємного голосування рішення про звільнення з посади, дострокове припинення повноважень або висловлення недовіри не прийнято, пропозиція вважається відхиленою і повторному розгляду або новому голосуванню щодо тієї самої особи на цій сесії не підлягає.

4. Якщо за результатами таємного голосування кандидата не було обрано на посаду, не надано згоди на його призначення, проводиться повторний розгляд цього ж питання порядку денного з новим висуненням кандидатів, якщо інше не встановлено законом. Кількість повторних розглядів таких питань не обмежується.

Стаття 35. Час голосування при прийнятті рішень Зборівської районної ради.

1. Голосування при прийнятті рішень Зборівської районної ради з будь-якого питання проводиться на пленарному засіданні безпосередньо після його обговорення, крім випадку, коли неможливо провести голосування.

2. Час проведення таємного голосування визначається Зборівською районною радою.

3. Встановити час таємного голосування при обранні голови та відповідно заступника голови районної ради до 2 годин на кожного.

Стаття 36. Порядок голосування пропозицій і поправок на пленарному засіданні Зборівської районної ради.

1. Пропозиції до проекту рішення Зборівської районної ради, які ставляться на голосування, оголошуються головуючим на пленарному засіданні, при цьому називається ініціатор їх внесення.

2. Після оголошення головуючим на пленарному засіданні пропозиції, на вимогу ініціатора її внесення йому надається слово.

3. Перед голосуванням кількох пропозицій, які виключають одна одну, головуючий на пленарному засіданні послідовно, в порядку внесення, оголошує їх, і якщо до них немає зауважень, ставить на голосування.

4. На голосування ставляться окремо всі пропозиції, що надійшли і не були відкликані депутатами Зборівської районної ради.

5. Пропозиції, які не отримали необхідної кількості голосів депутатів Зборівської районної ради на підтримку, вважаються відхиленими.

Глава 10

РІШЕННЯ ЗБОРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 37. Порядок прийняття рішень Зборівської районної ради.

1. Зборівська районна рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

2. Рішення Зборівської районної ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків передбачених Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, а саме:

2.1. Звільнення з посади голови Зборівської районної ради.

2.2 Дострокове припинення повноважень голови Зборівської районної ради.

3. Рішення районної ради підписується головою ради або відповідно заступником в разі відсутності голови, або депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Додатки до рішень підписуються керуючим справами районної ради.

4. Рішення районної ради набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо не встановлено іншого строку введення цих рішень у дію.

Рішення районної ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.

5. Рішення районної ради надсилаються відповідним посадовим особам, відділам, управлінням районної ради і райдержадміністрації, іншим органам, підприємствам та організаціям не пізніше 10-ти денного терміну з часу підписання. Рішення ради, які стосуються прав та обов’язків громадян і мають нормативно-правовий характер, доводяться до відома населення через засоби масової інформації.

Стаття 38. Рішення районної ради з процедурних питань.

1. Перелік питань, які віднесені до категорії процедурних на сесії районної ради:

1) формування послідовності (черговості) розгляду питань порядку денного;

2) внесення доповнень до порядку денного;

3) визначення тривалості сесійних засідань і перерв між ними;

4) встановлення тривалості часу для виступаючих на сесії (з урахуванням їх кількості);

5) надання згоди на те, щоб на сесії були присутні представники відповідних органів чи організацій;

6) визначення порядку трансляції сесії по радіомережі.

2. Рішення ради з процедурних питань приймаються більшістю голосів від присутніх депутатів, але не менше 1/3 від загального складу ради.

Глава 11

ДОТРИМАННЯ ДИСЦИПЛІНИ ТА НОРМ ЕТИКИ НА ПЛЕНАРНИХ ЗАСІДАННЯХ ЗБОРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 39. Дотримання дисципліни та норм етики депутатами на пленарному засіданні Зборівської районної ради.

1. Депутатам Зборівської районної ради забороняється вносити до залу засідань та використовувати під час проведення пленарного засідання плакати, лозунги, гучномовці та інші предмети.

2. На пленарному засіданні депутат Зборівської районної ради не повинен перешкоджати викладенню або сприйняттю виступу (вигуками, оплесками, вставанням, розмовами по мобільному телефону тощо), вживати образливі висловлювання та непристойні слова, закликати до незаконних дій.

3. Якщо депутат Зборівської районної ради вважає, що промовець або головуючий на пленарному засіданні неправильно тлумачить його слова або дії, він може в письмовій формі звернутися до головуючого на пленарному засіданні з проханням надати йому слово для пояснень чи зауважень.

4. Депутат районної ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та член ради, здійснюючи депутатські повноваження, повинен дотримуватися таких правил депутатської етики:

1) керуватися загальнодержавними інтересами та інтересами територіальної громади чи виборців свого виборчого округу, від яких його обрано;

2) не використовувати депутатський мандат в особистих інтересах чи в корисливих цілях;

3) керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності;

4) не розголошувати відомостей, що становлять державну або іншу таємницю, яка охороняється законом, інших відомостей з питань, що розглядалися на закритих засіданнях ради чи її органів і не підлягають за їх рішенням розголошенню, та відомостей, які стосуються таємниці особистого життя депутата районної ради або виборця, що охороняється законом, чи стали йому відомі у зв'язку з його участю в депутатських перевірках;

5) не допускати образливих висловлювань, не використовувати у публічних виступах недостовірні або неперевірені відомості стосовно органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ і організацій, їх керівників та інших посадових чи службових осіб, депутатських груп, фракцій, окремих депутатів районної ради;

6) не приймати будь-яких гонорарів, подарунків, не отримувати винагород безпосередньо чи опосередковано за дії, пов'язані зі здійсненням ним депутатських повноважень.

Стаття 40. Дотримання дисципліни та норм етики доповідачами на пленарному засіданні Зборівської районної ради.

1. На пленарному засіданні Зборівської районної ради доповідач не повинен вживати образливих висловлювань, непристойних слів, закликати до незаконних дій. У разі порушення доповідачем такої вимоги головуючий на пленарному засіданні попереджує його про неприпустимість таких висловлювань і закликів або припиняє його виступ, а в разі повторного порушення – позбавляє права виступу на даному пленарному засіданні.

2. Якщо головуючий на пленарному засіданні звертається до доповідача, то останній повинен негайно зупинити свій виступ. Якщо доповідач не зробив цього, головуючий на пленарному засіданні припиняє його виступ.

3. Головуючий на пленарному засіданні надає доповідачу додатковий час для виступу такої тривалості, на яку його виступ було перервано, за винятком припинення виступу.

4. Якщо доповідач перевищує час, відведений для доповіді, або висловлюється не з обговорюваного питання чи доповідає не з тих підстав, з яких йому надано слово, головуючий на пленарному засіданні попереджує його про це, а в разі подальшого порушення – позбавляє його слова.

Стаття 41. Дотримання дисципліни особами, присутніми на пленарних засіданнях Зборівської районної ради.

1. Особам, присутнім на пленарному засіданні районної ради забороняється вносити до залу засідань та використовувати під час проведення пленарного засідання плакати, лозунги, гучномовці та інші предмети, що можуть створювати перешкоди у проведенні засідання. Такі особи повинні дотримуватися дисципліни, не порушувати порядок, утримуватися від публічних проявів свого ставлення до того, що відбувається на пленарному засіданні.

2. За пропозицією головуючого на пленарному засіданні, або за пропозицією депутата Зборівської районної ради, підтриманою 1/3 голосів депутатів районної ради від загального складу Зборівської районної ради, особи, які порушили вимоги частини першої цієї статті зобов’язані покинути пленарне засідання.

Глава 12

ПРОТОКОЛ, ОФОРМЛЕННЯ ПЛЕНАРНИХ ЗАСІДАНЬ

ЗБОРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 42. Протокол пленарного засідання Зборівської районної ради.

1. Пленарне засідання Зборівської районної ради протоколюється. Підготовку протоколу пленарного засідання Зборівської районної ради забезпечує загальний відділ. Протокол пленарного засідання Зборівської районної ради підписує головуючий на пленарному засіданні.

2. Протокол пленарного засідання Зборівської районної ради ведеться у відповідності до інструкції щодо ведення діловодства в районній раді.

3. У протоколі фіксуються:

- день, місце проведення засідання ради;

- прізвища та ім’я головуючого на засіданні ради та прізвища й імена присутніх депутатів (список присутніх на пленарному засіданні сесії ради депутатів оформляється як додаток до протоколу);

- прізвища та імена присутніх на засіданні ради запрошених осіб і членів територіальної громади;

- питання порядку денного, винесені на розгляд;

- перелік рішень та результати затвердження складу лічильної комісії;

- заяви, щодо яких прозвучали вимоги про занесення їх до протоколу (як додатки до протоколу);

- письмові повідомлення (як додатки до протоколу);

- повні результати голосування з прийнятих рішень ради з відображенням позиції кожного депутата ради з кожного питання при поіменному голосуванні (окрім таємних).

Стаття 43. Порядок надання протоколу пленарного засідання Зборівської районної ради.

1. Протокол пленарного засідання районної ради є офіційним документом, що підтверджує процес обговорення і прийняття рішень Зборівською районною радою. Він надається депутатам Зборівської районної ради для ознайомлення за їх письмовими зверненнями до голови Зборівської районної ради.

2. Депутат районної ради має право знайомитися з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у районній раді, та робити виписки, копіювання цих документів.

Глава 13

ДЕПУТАТ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 44. Порядок обрання, термін повноважень депутата

1. Повноваження депутата районної ради починаються з дня відкриття першої сесії ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів районною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії районної ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата або районної ради.

2. У разі, коли депутат достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припиненні на підставах і в порядку, передбаченому Конституцією України і Законами України, за рішенням Зборівської районної територіальної виборчої комісії обраним депутатом районної ради визначається наступний за черговістю кандидат у депутати у виборчому списку районної організації партії (блоку). Якщо черговість для отримання депутатського мандату вичерпана, депутатський мандат залишається вакантним до проведення чергових або позачергових виборів.

3. Реєстрація особи, обраної депутатом районної ради замість вибулого, проводиться після подання нею до територіальної виборчої комісії документа про звільнення її з роботи (посади), несумісної з депутатським мандатом, копії зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, якщо вона його має.

Інформація про реєстрацію депутата Зборівської районної ради доводиться Зборівською районною територіальною виборчою комісією до відома районної ради.

4. Спори щодо набуття повноважень депутатів районної ради вирішуються судом.

Стаття 45. Права та обов’язки депутата.

1. Депутат представляє інтереси територіальної громади, виборців свого виборчого округу, наділяється всією повнотою прав і обов’язків, необхідних для забезпечення його реальної участі в діяльності ради, її органів, у виборчому окрузі.

Депутат, крім голови та заступника голови районної ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.

2. На час сесій, засідань постійної комісії ради, а також для здійснення депутатських повноважень в інших, передбачених законом, випадках депутат звільняється від виконання виробничих або службових обов’язків з відшкодуванням йому середнього заробітку за основним місцем роботи та інших витрат, пов’язаних з депутатською діяльністю, за рахунок коштів районного бюджету.

3. Депутат зобов’язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить. У разі неможливості бути присутнім на засіданні, депутат повідомляє про це особу, яка очолює відповідний орган.

4. У разі пропуску депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин рішень і доручень ради та її органів районна рада може порушувати питання про відкликання такого депутата у встановленому законом порядку.

5. Депутат користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. Депутат набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень.

Кожний депутат у раді та її органах, до складу яких він входить, має один голос. Депутат, який не входить до складу відповідного органу ради, може брати участь у його роботі з правом дорадчого голосу.

6. Депутат має право знайомитися з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у канцелярії виконавчого апарату районної ради, та робити виписки, копіювання цих документів.

7. Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Законом України “Про статус депутатів місцевих рад” та іншими законами.

Стаття 46. Право депутата на депутатське звернення, депутатський запит і депутатське запитання.

1. Депутатське звернення – це викладена в письмовій формі вимога депутата з питань, пов’язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз’яснення з питань, віднесених до їх компетенції.

Органи, їх посадові особи та керівники, до яких звернувся депутат, зобов’язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк. Якщо депутатське звернення з об’єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений строк, депутату зобов’язані письмово повідомити про це з обгрунтуванням мотивів необхідності продовження строку розгляду.

Депутат може взяти участь у розгляді свого звернення, про що відповідні органи, їх посадові особи та керівники йому повинні повідомити завчасно, але не пізніш як за п’ять календарних днів.

Якщо депутат не задоволений результатами розгляду свого звернення або якщо місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території ради, ухиляються від вирішення порушеного у зверненні питання у встановлений строк, він має право внести депутатський запит відповідно до ст.22 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”.

2. Депутатський запит – це підтримана радою вимога депутата до посадових осіб ради та її органів, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на території ради, до голови районної державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради.

Депутатський запит може бути внесений депутатом ради або групою депутатів попередньо або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі. Запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради. Він обговорюється у разі необхідності на пленарному засіданні ради.

Орган або посадова особа, до яких звернуто депутатський запит, зобов’язані у встановлений радою строк дати офіційну письмову відповідь на нього раді та депутату.

Відповідь на запит у разі необхідності розглядається на пленарному засіданні ради. За результатами відповіді може бути проведено обговорення, якщо на цьому наполягає не менше ¼ присутніх на засіданні депутатів ради.

За результатами розгляду відповіді на депутатський запит рада приймає відповідне рішення.

3. Депутатське запитання – це засіб одержання депутатом інформації або роз’яснення з тієї чи іншої проблеми. Відповідь на запитання може бути оголошено на сесії ради або дано депутату в індивідуальному порядку. Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення по ньому не приймається.

Стаття 47. Порядок розгляду пропозицій і зауважень, висловлених депутатами на сесіях ради або передані в письмовій формі головуючому на її пленарних засіданнях.

1. Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесіях ради або передані в письмовій формі головуючому на її пленарних засіданнях, розглядаються радою або за її дорученням постійними комісіями ради чи надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам та посадовим особам, керівникам відповідних підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, які зобов’язані розглянути ці пропозиції і зауваження в строки, встановлені радою, і про результати розгляду повідомити безпосередньо депутатів, які внесли пропозиції чи висловили зауваження, а також районну раду.

Районна рада забезпечує виконання пропозицій і зауважень депутатів, схвалених радою, інформує депутатів про реалізацію пропозицій і зауважень, внесених ними на сесіях ради.

Стаття 48. Право депутата добровільно об’єднуватися у депутатські групи або фракції.

1. Депутати можуть добровільно об’єднуватися у депутатські групи або фракції за умови, що до складу кожної з них входить не менше як 5 депутатів.

2. Для спільної роботи по здійсненню депутатських повноважень у виборчих округах депутати районної ради можуть на основі їх взаємної згоди об'єднуватися в депутатські групи.

3. Депутати районної ради об'єднуються в депутатські групи за єдністю території їх виборчих округів, спільністю проблем, які вони вирішують, або іншими ознаками.

4. Повноваження депутатських груп є похідними від повноважень депутата районної ради.

5. Членство депутата районної ради в депутатській групі не звільняє його від персональної відповідальності за здійснення своїх депутатських повноважень у виборчому окрузі.

6. Депутатська група може бути утворена в будь-який час протягом строку повноважень ради даного скликання за рішенням зборів депутатів районної ради, які виявили бажання увійти до її складу. Депутатська група в районній раді складається не менш як із п'яти депутатів.

7. Депутати районної ради, які входять до складу депутатської групи, обирають особу, яка очолює депутатську групу.

8. Депутатська група реєструється районною радою за поданням особи, яка очолює депутатську групу, до якого додається підписане депутатами цієї групи письмове повідомлення про сформування депутатської групи із зазначенням її назви, персонального складу та партійної належності членів групи та депутатів, які уповноважені представляти групу.

9. Депутатські групи можуть утворюватися на визначений ними період, але не більше ніж на строк повноважень районної ради.

10. Організація діяльності депутатських груп визначається районною радою.

11. Діяльність депутатської групи припиняється:

1) у разі вибуття окремих депутатів місцевої ради, внаслідок чого її чисельність стає меншою, ніж встановлено частиною першою цієї статті;

2) у разі прийняття депутатами районної ради, які входять до її складу, рішення про розпуск депутатської групи;

3) після закінчення строку, на який депутати районної ради об'єдналися в депутатську групу, або строку повноважень районної ради.

12. Рада сприяє діяльності зареєстрованих нею депутатських груп, координує їх роботу і може заслуховувати повідомлення про їх діяльність.

13. Депутатські фракції районної ради формуються на партійній основі.

14. Депутат районної ради може входити до складу лише однієї депутатської фракції. Після відповідного оформлення матеріалів про утворення депутатської фракції головуючий на пленарному засіданні районної ради інформує депутатів місцевої ради про реєстрацію такої депутатської фракції, її кількісний склад.

15. Депутатські групи, фракції мають право:

1) на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради;

2) попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада;

3) на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні ради з кожного питання порядку денного сесії ради;

4) об'єднувати зусилля з іншими групами, фракціями для створення більшості в раді чи опозиції;

5) здійснювати інші права, передбачені законами України.

Глава 14

ГОЛОВА РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 49. Порядок обрання, термін повноважень, підзвітність голови районної ради.

1. Голова районної ради обирається радою шляхом таємного голосування з числа її депутатів на строк повноважень ради.

2. Голова районної ради здійснює свої повноваження до припинення ним повноважень депутата ради сьомого скликання, крім випадків дострокового припинення повноважень ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Голова ради вважається звільненим з посади з дня припинення ним депутатських повноважень або повноважень голови.

3. Голова районної ради працює у раді на постійній основі, не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої роботи у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток.

4. У своїй діяльності голова Зборівської районної ради є підзвітним раді та може бути звільнений з посади радою, якщо за його звільнення проголосувало не менш як дві третини депутатів від загального складу ради шляхом таємного голосування. Питання про звільнення голови ради може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради.

Звільнення з посади голови ради не має наслідком припинення ним повноважень депутата цієї ради.

Стаття 50. Права та обов’язки голови районної ради:

1. Скликає сесії ради, повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради, веде засідання ради;

2. Забезпечує підготовку сесій ради і питань, що вносяться на її розгляд, доведення рішень ради до виконавців, організовує контроль за їх виконанням;

3. Представляє раді кандидатуру для обрання на посаду відповідно заступника голови районної ради, вносить на затвердження ради пропозиції щодо структури органів ради, її виконавчого апарату, витрат на їх утримання;

4. Вносить раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради;

5. Координує діяльність постійних комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;

6. Організовує надання депутатам допомоги у здійсненні ними своїх повноважень;

7. Організовує відповідно до законодавства проведення референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;

8. Організовує роботу президії ради;

9. Призначає і звільняє керівників та інших працівників структурних підрозділів виконавчого апарату ради;

10. Здійснює керівництво виконавчим апаратом ради;

11. Є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату;

12. Підписує рішення ради, протоколи сесій ради;

13. Вносить пропозицію на сесію про призначення, увільнення керівників засобів масової інформації, засновником чи співзасновником яких є районна рада;

14. За дорученням сесії підписує статути, установчі договори засобів масової інформації, засновником чи співзасновником яких є районна рада;

15. Забезпечує роботу по розгляду звернень громадян, веде особистий прийом громадян;

16. Забезпечує гласність у роботі ради та її органів, обговорення громадянами проектів рішень ради, важливих питань місцевого значення, вивчення громадської думки, оприлюднює рішення ради;

17. Представляє раду у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, трудовими колективами, керівництвом підприємств, установ, організацій і громадянами, а також у зовнішніх відносинах відповідно до законодавства;

18. За рішенням ради звертається до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районної ради та її органів;

19. Звітує перед радою про свою діяльність не менш одного разу на рік, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений радою термін;

20. Голова районної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Розпорядження підписуються головою ради або відповідно його заступником у разі відсутності голови.

Проекти розпоряджень погоджуються і візуються відповідно заступником голови районної ради, керуючим справами, відділом юридичного забезпечення, працівниками виконавчого апарату ради, які його готували.

Додатки до розпоряджень візуються виконавцем, підписуються керуючим справами, а в разі їх відсутності - посадовими особами, які їх заміщають.

Для вирішення окремих питань голова районної ради може видавати доручення, які друкуються на відповідних бланках.

Проекти доручень візуються керуючим справами, відділом юридичного забезпечення, працівниками виконавчого апарату ради, які його готували.

21. Вирішує інші питання, доручені йому радою.

Стаття 51. Дострокове припинення повноважень голови районної ради.

1. Повноваження голови районної ради вважаються достроково припиненими у разі:

1.1. Його звернення з особистою заявою до районної ради про складання ним повноважень голови ради;

1.2. Припинення його громадянства;

1.3. Набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;

1.4. Порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю) встановленою Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”;

1.5. Визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошеним таким, що помер;

1.6. Його смерті.

2. Повноваження голови районної ради також припиняються достроково і він може бути звільнений з посади радою, якщо за його звільнення проголосувало не менш як дві третини депутатів від загального складу ради шляхом таємного голосування. Питання про звільнення голови районної ради може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менше третини депутатів від загального складу ради.

Глава 15

ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 52. Порядок обрання, термін повноважень, підзвітність заступника голови районної ради.

1. Заступник голови районної ради обирається радою за поданням голови районної ради у межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування і здійснює свої повноваження до припинення ним повноважень депутата районної ради, крім випадків дострокового припинення його повноважень в порядку, встановленому чинним законодавством України.

2. Повноваження заступника голови районної ради можуть бути достроково припинені без припинення повноважень депутата відповідної ради за рішенням ради, що приймається шляхом таємного голосування. Питання про дострокове припинення його повноважень може бути винесено на розгляд районної ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради або голови ради.

3. Заступник голови районної ради здійснює повноваження голови районної ради за відсутності голови ради на підставі його розпорядження, а також у разі неможливості виконання головою ради своїх обов’язків з інших причин.

4. Заступник голови районної ради працює у раді на постійній основі, не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої роботи у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток.

Заступник голови районної ради у своїй діяльності є підзвітним раді.

Глава 16

ФОРМУВАННЯ ОРГАНІВ ЗБОРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 53. Постійні комісії районної ради.

1. Постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до їх відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради.

2. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень за поданням голови Зборівської районної ради у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.

До складу постійної комісії не можуть входити голова та відповідно заступник голови районної ради.

Стаття 54. Перелік постійних комісій, які діють в Зборівській районній раді:

1. З питань комунальної власності,підприємництва та інвестицій.

2. З питань планування, фінансів і бюджету.

3. З питань земельних відносин, агропромислового комплексу та екології.

4. З питань охорони здоров’я,освіти,культури, спорту,молодіжної політики та соціального захисту населення.

5. З питань законності, охорони громадського порядку і боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності.

Стаття 55. Повноваження та організація роботи постійних комісій Зборівської районної ради.

1. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку району, районного бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

2. Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження районною радою, готують висновки з цих питань.

3. Постійні комісії за дорученням ради, голови, відповідно заступника голови ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді органів, а також з питань, віднесених до відання ради, районної державної адміністрації, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд її керівників, а в необхідних випадках на розгляд районної ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради.

4. Постійні комісії у питаннях, які належать до їх відання, та в порядку визначеному законом, мають право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філіалів і відділень необхідні матеріали і документи.

5. Організація роботи постійної комісії районної ради покладається на голову комісії. Голова комісії скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами, організовує роботу по реалізації висновків і рекомендацій комісії. У разі відсутності голови комісії або неможливості виконувати ним свої повноваження з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії.

6. Засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії.

7. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії.

8. Рекомендації постійних комісій підлягають обов’язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.

9. Постійна комісія для вивчення питань розробки проектів рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи із залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів. Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, заступника голови ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.

10. Спільне засідання постійних комісій є правомочним, якщо на ньому присутні не менш як половина членів відповідних постійних комісій.

Якщо в окремої постійної комісії відсутній кворум, то присутні депутати такої комісії беруть участь у спільному засіданні з правом дорадчого голосу.

11. За домовленістю з головами постійних комісій веде спільне засідання комісій і головує на ньому відповідно заступник голови районної ради або голова однієї з постійних комісій, які беруть участь у спільному засіданні.

12. Депутати працюють в постійних комісіях на громадських засадах.

13. Постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею.

14. Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом районної ради сьомого скликання та положенням про постійні комісії, що затверджується радою.

Стаття 56. Тимчасові контрольні комісії ради.

1. Тимчасові контрольні комісії ради є органами ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування. Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд ради.

2. Рішення про створення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради.

3. Засідання тимчасових контрольних комісій ради проводяться, як правило, закриті. Депутати, які входять до складу тимчасової контрольної комісії, та залучені комісією для участі в її роботі спеціалісти, експерти, інші особи не повинні розголошувати інформацію, яка стала їм відома у зв’язку з її роботою.

4. Повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.

Глава 17

ПРЕЗИДІЯ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 57. Порядок утворення та повноваження президії Зборівської районної ради.

1. Районна рада утворює президію ради. Президія ради є дорадчим органом ради, який попередньо готує узгоджені пропозиції і рекомендації з питань, що передбачається внести на розгляд ради. Президія ради може приймати рішення, які мають дорадчий характер.

2. Президія ради діє на основі положення про неї, що затверджується радою.

3. До складу президії ради входять голова ради, відповідно заступник голови районної ради, голови постійних комісій ради, уповноважені представники депутатських груп і фракцій.

Глава 18

ДОСТРОКОВЕ ПРИПИНЕННЯ ПОВНОВАЖЕНЬ

РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 58. Порядок дострокового припинення повноважень районної ради

1. Повноваження районної ради можуть бути достроково припинені у випадках:

1.1. Якщо районна рада прийняла рішення з порушенням Конституції України, Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та інших законів, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом;

1.2. Якщо сесії районної ради не проводяться без поважних причин не менше одного разу на квартал або районна рада не вирішує питань, віднесених до її відання;

2. За наявності підстав, передбачених частиною першою цієї статті, рішення суду про визнання актів районної ради незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради, Верховна Рада України може призначити позачергові вибори районної ради. Питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів районної ради може порушуватись перед Верховною Радою України головою обласної державної адміністрації.

3. Районна рада, якщо стосовно неї Верховна Рада України прийняла рішення про призначення позачергових виборів, продовжує діяти до обрання нового складу районної ради.

Глава 19

ВИКОНАВЧИЙ АПАРАТ ЗБОРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Стаття 59. Порядок утворення, повноваження та організація роботи виконавчого апарату Зборівської районної ради.

1. Виконавчий апарат районної ради забезпечує здійснення радою повноважень, наданих їй Конституцією України, іншими законами.

2. Виконавчий апарат ради здійснює організаційне, правове, інформаційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності ради, її органів, депутатів, сприяє здійсненню районною радою взаємодії і зв’язків з територіальними громадами, місцевими органами виконавчої влади, органами та посадовими особами місцевого самоврядування.

3. Виконавчий апарат ради утворюється районною радою за поданням її голови.

4. Виконавчий апарат ради за посадою очолює голова районної ради.

5. Організацію роботи виконавчого апарату Зборівської районної ради здійснює керуючий справами Зборівської районної ради.

Глава 20

ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Цей регламент набирає чинності з моменту його прийняття на сесії районної ради.

2. Районна рада протягом скликання може вносити зміни і доповнення до даного регламенту.

3. Контроль за дотриманням регламенту покладається на голову ради, постійну комісію з питань законності, охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради. Під час пленарного засідання ради контроль за дотриманням регламенту покладається на головуючого на пленарному засіданні.

Керуюча справами районної ради           Л.В.Горба

 

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ДРУГА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  15   грудня  2015  року                                                                № 31.

м. Зборів

 

Про затвердження  нормативної грошової

оцінки земельної ділянки, що передається

в оренду фізичній особі – підприємцю

Качуровському Віталію Анатолійовичу

та фізичній особі – підприємцю Хвостяку

Ярославу Степановичу на території

Цебрівської сільської ради

Розглянувши Технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що передається в оренду терміном на 7 (сім) років фізичній особі – підприємцю Качуровському Віталію Анатолійовичу та фізичній особі – підприємцю Хвостяку Ярославу Степановичу на території Цебрівської сільської ради, відповідно до статті 23 Закону України «Про оцінку земель», статті 10 Земельного кодексу України, статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань земельних відносин, агропромислового комплексу та екології, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 0,1580 га, що передається в оренду терміном на 7 (сім) років фізичній особі – підприємцю Качуровському Віталію Анатолійовичу та фізичній особі – підприємцю Хвостяку Ярославу Степановичу для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за рахунок земель сільськогосподарського призначення  (землі запасу – під господарськими будівлями та дворами) за межами населеного пункту, і яка розташована за адресою: Тернопільська область, Зборівський район, Цебрівська сільська рада в сумі  92762,06 гривні (дев’яносто дві   тисячі сімсот шістдесят дві гривні 06 коп.).
  2. Нормативну грошову оцінку використовувати для економічного регулювання земельних відносин.

Голова районної ради                            Б.І. Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В. 

 

ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЬОМЕ СКЛИКАННЯ

ДРУГА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 15 грудня 2015 року № 30.

м. Зборів

Про склад комісії районної ради з питань

поновлення прав реабілітованих.

 

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1993 року № 112, якою затверджено Положення про комісію з питань поновлення прав реабілітованих, керуючись пунктом 1 цього Положення та у зв’язку з тим, що окремі члени комісії районної ради з питань поновлення прав реабілітованих вибули з різних причин, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити склад комісії районної ради з питань поновлення прав реабілітованих згідно з додатком (додається).

2. Визнати таким, що втратило чинність рішення районної ради від 17 грудня 2010 року № 20 «Про склад комісії з питань поновлення прав реабілітованих районної ради».

Голова районної ради Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.

Додаток

до рішення районної ради

від 15 грудня 2015 року № 30.

С К Л А Д

комісії Зборівської районної ради

з питань поновлення прав реабілітованих

Олійник

Леонід Васильович - заступник голови районної ради,

голова комісії

Андрусишин

Світлана Степанівна - консультант загального відділу районної ради,

секретар комісії

Члени комісії:

Горба

Любов Василівна - керуюча справами районної ради

Горпинюк

Володимир Васильович - депутат районної ради,

провідний юристконсульт Зборівського районного центру зайнятості

Луців

Марія Петрівна - начальник архівного відділу районної державної

адміністрації

Лужняк

Оксана Ярославівна - начальник відділу з питань обслуговування інвалідів, ветеранів війни і праці та контролю за правильністю призначення та виплати пенсій управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації

Парацій

Олександр Зіновійович - депутат районної ради, заступник голови районної державної адміністрації

Пригара

Оксана Йосипівна - в.о.начальник Держгеокадастру в Зборівському районі

Стельмах

Володимир Петрович - головний економіст бюджетного відділу

фінансового управління районної державної

адміністрації

Керуюча справами районної ради Л.В.Горба

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ДРУГА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  15  грудня  2015 року                                                                           № 29.

м. Зборів

Про виконання  програми покращення

технічного стану внутрішньогосподарських

меліоративних систем та підвищення

ефективності їх використання в Зборівському

районі на період 2011-2015 років

Заслухавши інформацію заступника голови Зборівської районної ради Олійника Л.В. про виконання програми покращення технічного стану внутрішньогосподарських меліоративних систем та підвищення ефективності їх використання в Зборівському районі на період 2011- 2015 років, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань земельних відносин, агропромислового комплексу та екології, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

 Інформацію заступника голови Зборівської районної ради Олійника Л.В. про виконання програми покращення технічного стану внутрішньогосподарських меліоративних систем та підвищення ефективності їх використання в Зборівському районі на період 2011-2015 років взяти до відома.

 

Голова районної  ради                                   Б.І.Максимів

Олійник  Л.В.

Горба Л.В.

                  

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ДРУГА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  15  грудня 2015 року                                                                   № 27.  

м. Зборів

Про  виконання районної програми

фінансування фонду Зборівської

районної ради для надання разової

грошової допомоги у 2013-2015 роках

Заслухавши інформацію заступника голови районної ради Олійника Л.В. про виконання районної програми фінансування фонду Зборівської районної ради для надання разової грошової допомоги у 2013 – 2015 роках, враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради з питань планування, фінансів і бюджету, з питань законності, охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

Інформацію заступника голови районної ради Олійника Л.В про виконання районної програми фінансування фонду Зборівської районної ради для надання разової грошової допомоги у 2013-2015 роках взяти до відома.

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник  Л.В.

Горба Л.В.

          

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ДРУГА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  15  грудня 2015 року                                                                   № 28.

м. Зборів

Про районну програму фінансування

фонду Зборівської районної ради

для надання разової грошової

допомоги у 2016-2018 роках

Враховуючи рекомендації постійних комісій районної ради з питань планування, фінансів і бюджету, з питань законності, охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити районну програму фінансування фонду Зборівської районної ради для надання разової грошової допомоги у 2016-2018 роках (додається).
  2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету.

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.

                  Додаток

                                                                                             до рішення  районної ради

                                                                                                    від 15  грудня 2015 року 28.

РАЙОННА ПРОГРАМА

фінансування фонду Зборівської районної ради

для надання разової грошової допомоги у 2016-2018 роках

 

  1. Паспорт програми
1 Ініціатор розроблення програми Зборівська районна рада
2 Назва розпорядчого документа Підпункт 6 пункту 3 ст.91 Бюджетного кодексу України
3 Розробник програми Виконавчий  апарат Зборівської районної ради
4 Відповідальний за виконання програми Зборівська районна рада
5 Учасники програми Фінансове управління РДА
6 Термін реалізації програми 2016-2018 роки
7 Етапи виконання програми Один етап
8 Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми (при наявності коштів)

2016 рік – 100 000 грн.

2017 рік – 100 000 грн.

2018 рік – 100 000 грн.

9 Коштів районного бюджету

2016 рік – 100 000 грн.

2017 рік – 100 000 грн.

2018 рік – 100 000 грн.

  1. Визначення проблеми та мети на розв’язання яких спрямована програма.

Серед багаточисельних звернень громадян на особистому прийомі в керівництва районної ради та депутатів районної ради  домінують переважно звернення про надання грошової допомоги найменш соціально захищених категорій населення, які перебувають у складному матеріальному становищі внаслідок проведення складних медичних операцій та тривалого і дорогого медикаментозного лікування, стихійного лиха, нещасного випадку, інших ускладнюючих обставин.

      Реалізація програми  є однією із складових створення в районі системи гарантії соціальної захищеності найбільш вразливих верств населення за підтримки депутатського корпусу районної ради.

  1. Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми,  обсягів та джерел фінансування, строки виконання програми.

Фінансове забезпечення  програми здійснюється за рахунок коштів районного бюджету.

Невід’ємною частиною  програми є тимчасове Положення про порядок та умови надання разової грошової допомоги з фонду Зборівської районної ради.

Термін дії програми фінансування фонду  Зборівської районної  ради: 2016-2018 роки.

Обсяг фінансування Програми з районного бюджету (при наявності коштів) становить:

-          2016 рік – 100 000 грн.;

-          2017 рік – 100 000 грн.;

-          2018 рік – 100 000 грн.

  1. Результативні показники та координація виконання програми.

Очікуваний результат програми вбачається у створенні необхідних умов для ефективного здійснення депутатами районної ради своїх депутатських повноважень у питаннях соціального захисту окремих громадян.

Координацію виконання програми здійснює виконавчий апарат Зборівської районної ради спільно з РДА, фінансовим управлінням Зборівської РДА.

Керуючий справами  районної ради                              Л.В.Горба

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ДРУГА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  15  грудня 2015 року                                                                            № 26.

м. Зборів

Про виконання програми

репродуктивного здоров’я

населення Зборівського

району за 2015 рік

Заслухавши інформацію в.о. начальника відділу охорони здоров’я районної державної адміністрації Моравля Р.Р. про виконання програми репродуктивного здоров’я населення Зборівського району за 2015 рік,  враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

 Інформацію  в.о. начальника відділу охорони здоров’я районної державної адміністрації  Моравля Р.Р.  про виконання програми репродуктивного здоров’я   населення Зборівського району за 2015 рік взяти до відома.

                     Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник  Л.В.

Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ДРУГА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  15  грудня  2015 року                                                                     25.

м. Зборів

Про  виконання комплексної програми

розвитку агропромислового комплексу

Зборівського району на 2012 – 2015 роки 

         Заслухавши інформацію в.о. начальника відділу агропромислового розвитку районної державної адміністрації Футорського І.О. про виконання комплексної програми розвитку агропромислового комплексу Зборівського району на 2012 – 2015 роки, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань земельних відносин, агропромислового комплексу та екології, керуючись  ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада    

В И Р І Ш И Л А:

Інформацію в.о. начальника відділу агропромислового розвитку районної державної адміністрації Футорського І.О. про виконання комплексної програми розвитку агропромислового комплексу Зборівського району на 2012 – 2015 роки взяти до відома.

Голова районної ради                              Б.І.Максимів

                                          Олійник  Л.В.

                                          Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ДРУГА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  15  грудня   2015 року                                                                       № 24.

м. Зборів

 

Про план роботи Зборівської

районної ради на 2016 рік

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань законності, охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1.     Затвердити план роботи Зборівської районної ради сьомого скликання на 2016 рік (додається).
  2.  Головам постійних комісій районної ради, виконавчому апарату районної ради спільно з відповідними управліннями, відділами та службами райдержадміністрації забезпечити виконання заходів.
  3.  Визнати таким, що втратило чинність рішення районної ради від 18 грудня 2014 року № 504 «Про план роботи Зборівської районної ради на 2015 рік».
  4.  Контроль за виконанням даного рішення покласти на голів постійних комісій районної ради.

Голова районної ради                                Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.

                                                                                                                Додаток

         до рішення районної ради

   від  15  грудня 2015 року № 24.

ПЛАН  РОБОТИ

Зборівської районної ради сьомого скликання на 2016 рік

Перелік основних питань, які виносяться на розгляд сесії районної ради

І квартал

  1. Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за 2015 рік.
  2. Про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району за 2015 рік.
  3. Про програму соціально-економічного та культурного розвитку району на 2016 рік.
  4. Про виконання програми формування екологічної мережі Зборівського району на 2009 – 2015 роки.
  5. Про виконання районної цільової програми профілактики злочинності та правопорушень на 2011 – 2015 роки.

ІІ квартал

  1. Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за І квартал 2016 року.
  2. Про виконання програми соціально – побутового захисту сім’ї дітей та молоді району на 2011 – 2015 роки.
  3. Про виконання районної програми підтримки та розвитку сільських клубних закладів на 2011 – 2015 роки.
    1. Інформація прокурора Зборівського району про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку в районі.

ІІІ квартал

  1. Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за І півріччя 2016 року.
  2. Про стан готовності закладів соціально-культурної сфери та житлово-комунального господарства до роботи в осінньо-зимовий період 2016-2017 років.
  3. Про виконання районної програми розвитку малої гідроенергетики на 2011 – 2015 роки.
  4. Про виконання  програми  «Молодь Зборівщини» на 2011 – 2015 роки.

ІV квартал

  1. Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за 9 місяців 2016 року.
  2. Про районний бюджет на 2017 рік.
  3. Про план роботи Зборівської районної ради на 2017 рік.
  4. Про  звіт голови Зборівської районної державної адміністрації про здійснення делегованих районною радою повноважень.
  5. Про хід виконання районної програми розвитку і функціонування української мови на 2013 – 2017 роки.
  6. Про виконання районної програми  створення та розвитку історико – культурного заповідника «Поле Зборівської битви 1649 року» на території Зборівського району.

 

Керуюча справами районної ради                            Л.В.Горба

ukraina gerb 

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ДРУГА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  15  грудня  2015 року                                                                             № 23.

м. Зборів

Питання спільної власності територіальних громад

сіл, селища, міста Зборівського району

Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи пропозиції постійної комісії районної ради з питань охорони здоровя, освіти, культури, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Розглянувши клопотання відділу освіти райдержадміністрації від 13 листопада 2015 року № 1182/07, Кобзарівської сільської ради від 02 листопада 2015 року № 127,  передати із спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста Зборівського району до  спільної власності територіальної громади Кобзарівської сільської ради матеріальні цінності, які знаходились на балансі ЗОШ І-ІІІ ст. с. Кобзарівка:

-         Кубок - рахунок 221, вартість 45, 00 грн.

-         Шафа - інвентарний №10630001, вартість 124,00 грн.

-         Парти-5 шт. рахунок 113, вартість 150,00 грн.

-         Антресоль -  рахунок 113, вартість 60,00грн.

-         Штори  - рахунок 113, вартість 19,00 грн.

-         Регулятор тиску -  рахунок 113, вартість 150,00 грн.

-         Лічильник газу -  рахунок 113, вартість 167,00 грн.

-         Сигналізатор  - рахунок 113, вартість 282,00 грн.

-         Насос -  рахунок 113, вартість 472,00 грн.

-         Манометр  - рахунок 113, вартість 35,00 грн.

-         Термометр -  рахунок 113, вартість 23,00 грн.

-         Світильник-2шт.рахунок 113, вартість 44,00грн.

-         Столи вчителя-4 шт. рахунок 113, вартість 200,00 грн.

-         Стінка -  рахунок 113, вартість 428,00 грн.

-         Дошки шкільні-2 шт. рахунок 113, вартість 70,00 грн.

-         Установка ХВО -  інвентарний №10440001, вартість 1162,00 грн.

-         Котел Рівне 50 -  інвентарний №10410001, вартість 2173,00 грн.

-         Шафа -  рахунок 113, вартість 180,00 грн.

-         Котел -  інвентарний №10610002, вартість 514,00 грн.

Передачу здійснити відповідно до чинного законодавства України.

  1. Розглянувши клопотання відділу освіти райдержадміністрації  від 28 жовтня  2015 року № 1105/07, дати дозвіл відділу освіти райдержадміністрації на списання з балансу Зборівського МНВК матеріальних цінностей, які непридатні для подальшого використання:

-         Діапроектор «Протон» -  інвентарний №10490033, вартість 275, 00 грн.

-         Епіпроектор  - інвентарний №10490032, вартість 275,00 грн.

-         Кінопроектор «Волна» -  інвентарний №10490027, вартість 95,00 грн.

-         Кіноустановка -  інвентарний №10490031, вартість 411,00 грн.

-         Клас – модуль АМК – 1 -  інвентарний №10420006, вартість 434,00 грн.

-         Радіовузол ТV – 50 -  інвентарний №10490010, вартість 350,00 грн.

-         Радіопроектор «Меридіан» -  інвентарний №10490001, вартість 153,00 грн.

-         Фотоапарат «Сокіл» -  інвентарний №10490009, вартість 153,00 грн.

-          Електрофон -  вартість 45,00 грн.

-         Фотозбільшувач -  вартість 70,00 грн.

-         Фотовспишка - вартість 50,00 грн.

-         Фотоапарат -  вартість 40,00 грн.

-         Зарядний пристрій -  інвентарний №10490042, вартість 58,00 грн.

-         Машина друкарська «Україна» -  інвентарний №10490040, вартість 249,00 грн.

-         Машина друкарська «Москва» -  інвентарний №10630017, вартість 116,00 грн.

-         Холодильник -  інвентарний №10490026, вартість 304,00 грн.

-         Звукова колонка -  вартість 35,00 грн.

-         Електрочайник -  вартість 165,00 грн.

Списання здійснити відповідно до норм чинного законодавства України.

  1. Розглянувши клопотання Зборівського районного ФСТ «Колос» від 20 жовтня 2015 року №18, дати дозвіл Зборівському районному ФСТ «Колос» на списання матеріальних цінностей, які непридатні для подальшого використання та не підлягають ремонту:

-         Пластикові крісла (кількість 21шт, рік випуску 2012 , вартість 5,00 грн. сума 105,00 грн.)

-         Пластикові крісла (кількість 64 шт., рік випуску 2011,вартість 64,00 грн. сума 4096,00 грн.)

-         Карніз (кількість 1 шт., рік випуску2011, вартість 20,00 грн. сума 20,00 грн.)

-         Палатка (кількість 1 шт., рік випуску 2006, вартість 408,00 грн. сума 408,00 грн.)

-         Спальний мішок (кількість 1 шт., рік випуску 2006, вартість 200,00 грн. сума 200,00 грн.)

-         Кабель (кількість 40 м, рік випуску 2006, вартість 1,90 грн. сума 76,00 грн.)

-         Спортивні костюми (кількість 20 шт., рік випуску 2011, вартість 270,00 грн. сума 5400,00 грн.)

-         Прапорці кутові (кількість 4 шт., рік випуску 2011, вартість 125,00 грн. сума 500,00 грн.)

-         Антени волейбольні (кількість 2 шт., рік випуску 2011, вартість 160,00 грн. сума 320,00 грн.)

-         Сітка волейбольна (кількість 4 шт., рік випуску 2011, вартість 180,00 грн. сума 720,00 грн.)

-         Сітка футбольна (кількість 2 шт., рік випуску 2011,  вартість 450,00 грн. сума 900,00 грн.)

Списання здійснити відповідно до норм чинного законодавства України.

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.