Зборівська районна рада

Офіційний веб-сайт

Пошук

Останні коментарі

Зараз на сайті

На сайті 22 гостей та відсутні користувачі

Сьоме скликання

Сьоме скликання (578)

Підкатегорії

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ЧЕТВЕРТА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  15 січня 2016 року                                                                       № 60.

м. Зборів

 

Про внесення змін до

районного бюджету на 2015 рік

Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 28 грудня 2015 року №816-од «Про схвалення проекту змін до обласного бюджету на 2015 рік», від 29 грудня 2015 року №827-од «Про схвалення проекту змін до обласного бюджету на 2015 рік», рішення постійної комісії з питань бюджету Тернопільської обласної ради від 28.12.2015 року №11 «Про внесення змін до обласного бюджету на 2015 рік», керуючись п.17 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та  Бюджетним кодексом України, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Зменшити дохідну частину загального фонду районного бюджету на 2015 рік на суму - 4 677 149 гривень
в тому числі:
-         за рахунок збільшення:

ККД41031000 „Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу                                                      

- 40 000 гривень
-         за рахунок зменшення:
ККД 41030600„Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім`ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу” - 21 159 гривень
ККД 41030800 „Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії,природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот (видатки споживання)”   - 4 695 990 гривень
  2. Зменшити видаткову частину загального фонду районного бюджету на 2015 рік на суму - 4 677 149 гривень
  2.1. За функціональною класифікацією видатків:
- Соціальний захист та соціальне забезпечення - 4 677 149 гривень
з них: „Поточні видаки” - 4 677 149 гривень
  2.2. За головними розпорядниками коштів, а саме:
  2.2.1. Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації - 4 677 149 гривень
за рахунок збільшення:
 КФК 090405 „Субсидії населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг” - 749 953,10 гривень
з них: „Поточні видатки” -  749 953,10 гривень
КФК 090406 Субсидії населенню для відшкодування витрат на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу - 40 000 гривень
з них: „Поточні видатки” -  40 000 гривень
за рахунок зменшення:
 КФК 090201 „Пільги ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, дітям війни, особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, жертвам нацистських переслідувань та реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами, на житлово-комунальні послуги” - 5 009 983,27 гривень
з них: „Поточні видатки” - 5 009 983,27 гривень

КФК 090204 „Пільги ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранам служби цивільного захисту,

ветеранам Державної служби”       

- 20 732,03 гривень
з них: „Поточні видатки” - 20 732,03 гривень

 КФК 090207 „Пільги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дружинам (чоловікам) та опікунам  (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, на житлово-комунальні послуги”   - 31 843,10 гривень
з них: „Поточні видатки”   - 31 843,10 гривень
КФК 090210 „Пільги пенсіонерам з числа спеціалістів із захисту рослин, передбачені частиною четвертою статті 20 Закону України «Про захист рослин», громадянам, передбачені пунктом «ї» частини першої статті 77 Основ законодавства про охорону здоров`я, частиною  п’ятою статті 29 Закону України „Про культуру”” - 175 825,88 гривень
з них: „Поточні видатки” - 175 825,88 гривень
КФК 090215 „Пільги багатодітним сім`ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім`ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім`ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, на  житлово-комунальні послуги”  - 197 750,81 гривень
з них: „Поточні видатки” - 197 750,81 гривень
КФК 090304 „Допомога при народженні дитини” - 21 159 гривень
з них: „Поточні видатки” - 21 159 гривень
КФК 090407 Компенсація населенню додаткових витрат на оплату послуг газопостачання, центрального опалення та централізованого постачання гарячої води - 9808,01 гривень
з них: „Поточні видатки” - 9808,01 гривень

Голова районної ради                             Б.І.Максимів

Олійник  Л.В.

Стахів О.В.

Кунцьо В.В.

Горба Л.В. 

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ТРЕТЯ СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  24  грудня  2015 року                                                                             № 59.

м. Зборів

Про внесення доповнень до рішення

районної ради від 07 жовтня 2015 року № 607

«Питання спільної власності територіальних громад

сіл, селища, міста, Зборівського району»

Розглянувши клопотання Зборівського районного будинку культури від 22 грудня 2015 року № 67, відповідно п.4 Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрі України, враховуючи позитивний висновок комплексної держаної експертизи державного підприємства «Укрдержбудекспертиза»  у Тернопільській області від 09.07.2015 року 20-0590-15, Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

              Внести доповнення  до рішення районної ради від 7 жовтня 2015 року № 607 «Питання спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста, Зборівського районну», а саме пункт 4 рішення доповнити пункт 4.1 такого змісту: «4.1  Затвердити робочий проект «Реконтрукція районного будинку культури в м. Зборові» з такими технічно-економічними показниками: загальна кошторисна вартість 363,324 тис. грн. у тому числі будівельні роботи 287,146 тис. грн. та інші витрати 76,176 тис. грн.»

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ТРЕТЯ  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

 

від 24 грудня  2015 року                                                                           № 58.

м. Зборів

Про звернення депутатів Зборівської

районної ради до начальника Служби

автомобільних доріг у Тернопільській області

щодо утримання  в належному технічному

стані автомобільної дороги державного значення

Львів-Тернопіль на відрізку Зборівського району

Враховуючи пропозицію депутата районної ради Добуша І.Я., рекомендації президії районної ради, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Прийняти звернення депутатів Зборівської районної ради до начальника Служби автомобільних доріг у Тернопільській області Юлика Б.І. щодо утримання  в належному технічному стані автомобільної дороги державного значення Львів-Тернопіль на відрізку Зборівського району (додається).
  2. Надіслати текст звернення начальнику Служби автомобільних доріг у Тернопільській області Юлику Б.І. щодо утримання  в належному технічному стані автомобільної дороги державного значення Львів-Тернопіль на відрізку Зборівського району для розгляду та вирішення порушеного питання.
  3. Контроль за виконанням рішення доручити заступнику голови районної ради Олійнику Л.В.

Голова районної ради                                Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.

Начальнику служби автомобільних

доріг у Тернопільській області

Юлику Б.І.      

Звернення

щодо утримання  в належному технічному стані автомобільної

дороги державного значення Львів-Тернопіль на відрізку Зборівського району

         Ми, депутати Зборівської районної ради сьомого скликання вкрай занепокоєні технічним станом автомобільної дороги державного значення Львів – Тернопіль,  зокрема на відрізку Зборівського району.

Відсутність осьової лінії на об’їзній м. Зборова викликає незадоволення учасників руху та громадськості, а також створює аварійну небезпечність на дорозі. А утворені колійності слугують не тільки подальшій прискореній руйнації асфальтного покриття, а й загрожують безпеці руху автотранспорту і життю людей, особливо в зимовий період.

Як депутати районної ради звертаємося до Вас за підтримкою та розумінням необхідності проведення ремонту вказаної автомобільної дороги та нанесення осьової лінії на ній, у місцях її відсутності.

Надіємось на ваше розуміння, підтримку, та вирішення зазначених вище проблем.

 

Прийнято на третій  сесії

Зборівської районної ради   

Тернопільської області сьомого

скликання 24 грудня 2015 року  

  

 

Голова районної ради                 Б.І. Максимів                        

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ТРЕТЯ СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від 24 грудня  2015 року                                                                           № 57.

м. Зборів

Про звернення депутатів Зборівської

 районної ради до Зборівської міської ради

 щодо виділення коштів на проведення

 капітального ремонту шатрового даху

 приміщення, в якому розміщене управління праці та

 соціального  захисту населення  райдержадміністрації

Враховуючи рекомендації президії районної ради, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Прийняти звернення депутатів Зборівської районної ради до Зборівської міської ради щодо  виділення коштів  на проведення капітального ремонту шатрового даху приміщення, в якому розміщене управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації.
  2. Надіслати текст звернення Зборівській міській раді для розгляду та вирішення порушеного питання.
  3. Контроль за виконанням рішення доручити заступнику голови районної ради Олійнику Л.В.

Голова районної ради                                Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.

Зборівській міській раді

Звернення

депутатів Зборівської районної ради до

Зборівської міської ради щодо виділення

коштів на проведення капітального ремонту шатрового даху

приміщення, в якому розміщене управління праці

та соціального захисту населення  райдержадміністрації

  Ми, депутати Зборівської районної ради вкрай занепокоєні технічним станом шатрового даху будівлі, в якій розміщене управління  праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації.

Будівля, в якій знаходиться управління, є власністю територіальної громади міста Зборова. На сьогоднішній день частина даху будівлі замінена, однак, інша частина – в аварійному стані. У випадку порушення цілісності дахового покриття робота управління буде паралізована, та не зможе виконувати поручених йому функцій, зокрема, не буде можливості надати соціальні послуги незахищеній категорії громадян нашого району.

Кошти на проведення капітального ремонту приміщення кошторисними призначеннями  управлінню виділенні не можуть бути, так як управління не є власником чи балансоутримувачем даного приміщення, а лише орендує його. Згідно проектно-кошторисної документації для завершення робіт орієнтовно необхідні кошти в сумі 200.0 тис. гривень. З огляду на зазначене переконливо просимо при формувіані бюджету Зборівської міської ради на 2016 рік передбачити кошти на вище згадані цілі.

Сподіваємось на Ваше розуміння підтримку та вирішення зазначеної проблеми.

 

                                               Прийнято на третій  сесії                                                              Зборівської районної ради                                                          Тернопільської області сьомого

скликання 24 грудня 2015 року  

  

 

Голова районної ради                                        Б.І. Максимів

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ТРЕТЯ СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  24 грудня   2015 року                                                                    № 56.

м. Зборів

Про районну програму покращення ефективності

надання управлінням праці та соціального захисту

населення райдержадміністрації соціальної підтримки

малозабезпеченим та соціально вразливим

верствам населення на 2016 рік

Розглянувши клопотання районної державної адміністрації від 17 грудня 2015 року № 631-од, враховуючи  рекомендації постійної комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету, керуючись пунктом 16 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Затвердити районну програму покращення ефективності надання управлінням праці та соціального захисту населення райдержадміністрації соціальної підтримки малозабезпеченим та соціально вразливим верствам населення на 2016 рік (додається).

2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету.

Голова районної ради                                Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Кунцьо В.В.

Горба Л.В.

                                                                                                      Додаток

                                                                                                 до рішення районної ради

                                                                                        від 24 грудня  2015 року № 56.

 

РАЙОННА ПРОГРАМА

покращення ефективності надання управлінням праці та соціального захисту населення райдержадміністрації соціальної підтримки малозабезпеченим та соціально вразливим верствам населення на 2016 рік

Розділ І. Паспорт Програми

1. Ініціатор розроблення програми Управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації
2. Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми Закони України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», постанова Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2015 року №106 «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій»
3 Розробник Програми Управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації
4. Співрозробники Програми -
5. Відповідальний виконавець Програми Управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації
6. Учасники Програми Фінансове управління, управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації
7. Термін реалізації Програми 2016 рік
7.1. Етапи виконання Програми Один етап
8. Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми (для комплексних Програм) Районний бюджет
9. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього, у тому числі: 30,0 тис. гривень
9.1 Коштів районного бюджету 30,0 тис. гривень

Розділ ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма

Програма спрямована на посилення соціального захисту інвалідів всіх категорій, людей похилого віку, малозабезпечених сімей, створення сприятливих умов для їх життєдіяльності, захист прав, наданих Конституцією та законами України.

Життєзабезпечення соціально незахищених верств населення підтримується системою пільг, допомог, компенсацій та субсидій, які визначені відповідними законами. Проте, незважаючи на прийняття значної кількості актів законодавства та інших нормативних документів щодо вищевказаних категорій громадян на рівні держави, їх виконання не є достатнім через обмежене фінансування з державного бюджету.

Матеріально-технічна база управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації потребує покращення, ситуація із забезпечення паперовими, розхідними матеріалами для комп’ютерної техніки  та друкуючих пристроїв близька до критичної.

Недостатнє фінансування управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації з Державного бюджету залишає проблемним питання покращення матеріально-технічного забезпечення, що в умовах очікуваного значного росту звернень громадян за призначенням житлових субсидій унеможливлять забезпечити у повному обсязі соціальну підтримку жителів району.

Прийняття районної Програми, спрямованої на покращення ефективності надання управлінням праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації соціальної підтримки малозабезпеченим та соціально вразливим верствам населення на 2016 рік та залучення на її виконання коштів районного бюджету сприятиме покращенню роботи управління і як наслідок покращення надання послуг соціально вразливим верствам населення району.

Розділ ІІІ. Визначення мети Програми

Головною метою Програми є створення умов для покращення ефективності надання соціальної підтримки управлінням праці та соціального захисту населення райдержадміністрації найуразливішим верствам населення, а також підвищення ефективності системи соціальної допомоги і спрощення процедури її надання, забезпечення належного прийому громадян.

Розділ IV. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування, строки та етапи виконання Програми

З метою вирішення основних завдань Програми управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації:

- здійснює організаційне та інформаційне забезпечення виконання Програми;

- сприяє підвищенню рівня життєзабезпечення жителів району шляхом надання пільг, допомог, компенсацій та субсидій.

Фінансове забезпечення проводиться за рахунок коштів районного бюджету.

Реалізацію програми планується здійснити за рахунок коштів районного бюджету  в сумі 30,0 тис. гривень.

Ресурсне забезпечення Програми

  

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми Етапи виконання Програми

Усього витрат на виконання Програми

(тис грн.)

І етап

І-ІІ квартал

2016 року (тис грн.)

ІІІ квартал

2016 року (тис грн.)

ІV квартал

2016 року

(тис грн.)

Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: 10,0 10,0 10,0

30,0

Районний бюджет 10,0 10,0 10,0

30,0

Розділ V. Перелік завдань і заходів Програми та результативні показники

Виконання Програми дасть можливість:

-                     забезпечити в межах своїх повноважень реалізацію державної політики соціального захисту населення;

-                     покращити соціальне обслуговування та надання соціальної підтримки населенню;

-                     сприяти зміцненню матеріально-технічної бази управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації;

-                     підвищити рівень інформованості населення про заходи соціального захисту, які передбачені діючим законодавством;

-                     налагодити спільну роботу з виконавчими комітетами міської, селищної, сільських рад району, підприємствами та організаціями різних форм власності з питань, що стосуються соціального захисту населення;

-                     систематично повідомляти (в т.ч. письмово) громадян, що користуються соціальними послугами, пільгами, субсидіями, у випадку виникнення спірних питань щодо їх надання.

Розділ VІІ. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Координацію, контроль та інформування за ходом виконання Програми покладається на управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації, яке до 20 січня 2017 року, подає районній державній адміністрації та районній раді інформацію про стан її виконання.

Керуюча справами районної ради                                   Л.В.Горба


Розділ VІ. Напрями діяльності та заходи Програми покращення ефективності надання управлінням праці та соціального захисту населення райдержадміністрації соціальної підтримки малозабезпеченим та соціально вразливим верствам населення на 2016 рік

п/п

Назва напряму діяльності

(пріоритетні завдання)

Перелік заходів програми

Строк

виконання

заходу

Виконавці

Джерела

фінан-сування

Орієнтовані обсяги

фінансування

( вартість ), тис.

гривень, у т.ч.:

Очікуваний результат
1

Матеріально-технічне та фінансове забезпечення

Придбання для управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації паперу, розхідних та комплектуючих матеріалів (клавіатура, мишка, материнська плата, картридж, фотобарабан, оперативна пам'ять, блок живлення) для комп’ютерної техніки та друкуючих пристроїв, придбання і ремонт оргтехніки, придбання конвертів з марками, бланків особових рахунків одержувачів допомог журналів реєстрації.

2016

рік

Фінансове управління, управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації

Районний

бюджет

30,0

Забезпечення стабільного і якісного обслуговування малозахищених верств населення

  Разом       30,0

 

 

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ТРЕТЯ СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

 

 

від 24 грудня   2015 року                                                                    № 55.

м. Зборів

Про районну програму «Підвищення якості

організації та управління виконанням бюджету

району, координації діяльності учасників бюджетного

процесу з питань виконання бюджету району

фінансовим управлінням Зборівської  районної

державної адміністрації  на  2016-2018 роки»

Розглянувши клопотання районної державної адміністрації від      грудня 2015 року № «Про проект районної програми «Підвищення якості організації та управління виконанням бюджету району, координації діяльності учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету району фінансовим управлінням Зборівської районної державної  адміністрації  на  2016-2018 роки» та враховуючи  рекомендації постійної комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету, керуючись пунктом 16 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Затвердити районну програму «Підвищення якості організації та управління виконанням бюджету району, координації діяльності учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету району фінансовим управлінням Зборівської районної державної  адміністрації  на  2016-2018 роки» ( додається).

2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету.

Голова районної ради                                Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Кунцьо В.В.

Горба Л.В.

 

 

                                                                                                      Додаток

                                                                                                      до рішення районної ради

                                                                                                 від 24 грудня  2015 року № 55.

 

РАЙОННА ПРОГРАМА

„Підвищення якості організації та управління виконанням  бюджету району, координації діяльності учасників бюджетного процесу з питань  виконання бюджету району   фінансовим управлінням  Зборівської районної державної адміністрації на 2016-2018 роки”

1.Паспорт програми

1 Ініціатор розробки програми Фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації
2 Дата, номер і назва розпорядчого документу органу виконавчої влади про розробку програми Розпорядження голови  районної державної адміністрації від 28 серпня 2014 року            № 455-од «Про затвердження Положення про фінансове управління районної державної адміністрації»
3 Розробник програми Фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації
4 Співрозробник програми
5 Відповідальний виконавець Фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації
6 Учасники (співвиконавці) програми
7 Термін реалізації програми 2016-2018роки
7.1 Етапи виконання програми

Щороку, протягом 2016 – 2018 років

8 Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні програми Районний бюджет
9 Загальний обсяг фінансових ресурсів для реалізації програми (всього), у тому числі 187,3 тис. грн.
9.1 в тому числі бюджетних коштів 187,3 тис. грн.
9.2 в тому числі коштів районного бюджету 187,3 тис. грн.
10 Перелік основних джерел фінансування програми Районний бюджет

2. Визначення проблеми, на розв’язання якої призначена Программа

Незадовільне забезпечення матеріально-технічної бази фінансового управління Зборівської районної державної адміністрації для якісної організації та управління виконанням бюджету району.

3. Мета Програми

Метою цієї програми є забезпечення виконання  бюджету району та надходження  доходів, контролю за ефективним витрачанням бюджетних коштів.

Досягненню цієї мети сприятимуть заходи, спрямовані на дотримання бюджетного законодавства на будь-якому етапі складання та розгляду місцевих бюджетів, виконання місцевих бюджетів, контролю за витрачанням коштів розпорядниками бюджетних коштів, недопущення заборгованості.

4. Ресурсне забезпечення районної   Програми  «Підвищення

якості організації   та управління виконанням бюджету району, координації діяльності учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету фінансовим управлінням Зборівської районної державної адміністрації  на 2016-2018 роки»

                                                                                                                      тис.грн.

п/п

Обсяг коштів для фінансування Програми Термін дії Програми Всього витрат
2016 р. 2017 р. 2018 р.
1. Загальний обсяг ресурсів
2. В тому числі:
Державний бюджет
Обласний бюджет
Районний бюджет 119,1 34,1 34,1 187,3
Кошти небюджетних джерел фінансування

5. Завданнями Програми є:

- забезпечення реалізації державної бюджетної політики на території Зборівського району;

- максимальне виявлення  всіх матеріальних і фінансових резервів із метою створення  збалансованого бюджету району;

- встановлення безпосереднього зв’язку між виділенням бюджетних коштів та результатами їх використання на основі окреслених цілей і результативних показників;

- підготовка пропозицій щодо фінансового забезпечення заходів соціально-економічного розвитку Зборівського району;

- здійснення в установленому порядку загальної організації та управління виконанням бюджету району, координація в межах своєї компетенції діяльності учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету району;

- забезпечення своєчасного та повного відображення всіх операцій з бюджетними коштами фінансового управління;

- створення умов для тісної взаємодії фінансового управління з учасниками бюджетного процесу;

- визначення пріоритетів при розподілі бюджетних ресурсів, виявлення джерел фінансових витрат і контроль за цільовим та ефективним використанням коштів.

- виконання заходів  з енергозбереження та забезпечення належних умов праці працівників фінансового управління.

7. Координація та контроль за ходом виконання Програми

              

Координація та контроль за ходом виконання заходів, передбачених програмою, покладається на фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації.

 

Керуюча справами районної ради                           Л.В.Горба


6. Напрямки діяльності і заходи Програми

№ з/п

Назва напряму діяльності

Перелік заходів районної Програми

Термін вико- нання заходу

Виконавці

Джерела фінансу-вання

Орієнтовні обсяги фінансування (вартість) тис. грн. в тому числі:

Очікуваний результат

2016 рік 2017 рік 2018 рік
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Організація процесу виконання бюджету району Забезпечення реалізації державної бюджетної політики Щорічно Фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації

-

Виділення коштів не потребує Надання учасникам бюджетного процесу консультацій щодо вимог ч.3ст.111 Бюджетного кодексу України
2.   Максимальне виявлення всіх матеріальних та фінансових резервів з метою створення збалансованого бюджету району

Щорічно

2016 -2018 р.р.

Фінансове управління Зборівської районної державної  адміністрації

-

Виділення коштів не потребує Збалансування бюджету району
3.   Підготовка пропозицій щодо фінансового забезпечення заходів соціально-економічного розвитку Зборівського району

Щорічно

2016 -2018 р.р.

Фінансове управління Зборівської районної державної  адміністрації - Виділення коштів не потребує Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку Зборівського району
4.  

Забезпечення своєчасного та повного відображення всіх операцій з бюджетними коштами фінансовим управлінням

(матеріально-технічне забезпечення, придбання  інвентаря, паливно-мастильних матеріалів, обслуговування автомобіля)

Щорічно

2016 -2018 р.р.

Фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації

Районний бюджет

ВСЬОГО

15,0 15,0 15,0 Ведення обліку бюджетних коштів для забезпечення ефективного управління коштами
45,0
5.   Визначення пріоритетів при розподілі бюджетних ресурсів, виявлення джерел фінансових витрат і контроль за цільовим та ефективним використанням коштів

Щорічно

2016 -2018 р.р.

Фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації - Виділення коштів не потребує Цільове та ефективне використання бюджетних коштів
6.   Створення умов для тісної взаємодії фінансового управління з учасниками бюджетного процесу (підтримання в робочому стані комп”ютерної та оргтехніки)

Щорічно

2016 -2018 р.р.

Фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації

Районний

бюджет

ВСЬОГО

10,0

10,0

10,0

Підвищення рівня взаємодії фінансового управління з учасниками бюджетного процесу
30,0
7.   Заміна системи опалення приміщень фінансового управління 2016р. Фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації

Районний

бюджет

ВСЬОГО

85,0 - - Виконання заходів з енергозбереження
85,0
8   Проведення перевірок та аналізу бюджетних запитів розпорядників бюджетних коштів

Щорічно

2016 -2018 р.р.

Фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації - Виділення коштів не потребує Посилення контролю за дотриманням бюджетного законодавства
9. Управління виконанням бюджету району Здійснення в установленому порядку загальної організації та управління виконанням бюджету району (технічна підтримка ліцензування програмного забезпечення)

Щорічно

2016 -2018 р.р.

Фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації

Районний

бюджет

7,0

7,0

7,0

Підвищення рівня управління виконанням бюджету району
ВСЬОГО: 21,0
10.   Координація в межах своєї компетенції діяльності учасників бюджетного процесу (забезпечення надходження спеціалізованих друкованих видань)

Щорічно

2016 -2018 р.р.

Фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації

Районний бюджет

ВСЬОГО:

2,1 2,1 2,1 Надання консультацій з приводу діяльності головних розпорядників бюджетних коштів
6,3
11.   Встановлення безпосереднього зв”язку між виділенням бюджетних коштів та результатами їх використання на основі окреслених цілей та результативних показників

Щорічно

2016 -2018 р.р.

Фінансове управління Зборівської районної державної адміністрації

-

Виділення коштів не потребує Взаємодія між розпорядчиками бюджетних коштів та фінансовим управлінням  щодо обміну інформацією
                           

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ТРЕТЯ СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

 

 

 

від 24 грудня  2015 року                                                              № 54.

м. Зборів

Про затвердження розпорядження

голови районної ради

Враховуючи рекомендації президії районної ради, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

 Затвердити розпорядження голови районної ради від 14 грудня 2015 року № 117 «Про звільнення директора районного комунального агролісогосподарського підприємства «Зборіврайагроліс».

  Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник  Л.В.

Горба Л.В.

 

ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА РАЙОННА РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СЬОМЕ СКЛИКАННЯ
ТРЕТЯ СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 24 грудня 2015 року                                                                                         № 53.
м. Зборів

Про фінансування закладів культури та
дошкільної освіти, які розташовані
на території Озернянської ОТГ

 

Враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету, керуючись ст. 89 Бюджетного кодексу України, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Передати фінансування закладів культури та дошкільної освіти, які розташовані на території Озернянської ОТГ з районного бюджету на 2016 рік на фінансування бюджету Озернянської ОТГ (згідно з додатком).
2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету.

 

 

Голова районної ради                                                                                                      Б.І.Максимів

Олійник Л.В.
Кунцьо В.В.
Горба Л.В.

Додаток
до рішення районної ради
від 24 грудня 2015 року № 53.

Список
закладів культури Зборівського району, фінансування яких передається з районного бюджету 2016 року на фінансування Озернянської ОТГ:

• Озернянська державна музична школа;
• Будинок культури села Озерна;
• Будинок культури села Сировари;
• Клуб села Осташівці;
• Клуб села Данилівці;
• Клуб села Білківці;
• Клуб села Богданівка;
• Клуб села Цебрів;
• Бібліотека села Озерна №1;
• Бібліотека села Озерна №3;
• Бібліотека села Осташівці;
• Бібліотека села Сировари;
• Бібліотека села Білківці;
• Бібліотека села Цебрів.

Список
закладів дошкільної освіти, фінансування яких передається з районного бюджету 2016 року на фінансування Озернянської ОТГ:
• Озернянський дитячий садок.

Керуюча справами районної ради                                                              Л.В.Горба

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ТРЕТЯ СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від 24 грудня   2015 року                                                                    № 52.

м. Зборів

Про затвердження структури та

чисельності виконавчого апарату

Зборівської районної ради

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 43, статті 58 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету, Зборівська районна рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

Затвердити структуру та чисельність виконавчого апарату Зборівської районної ради сьомого скликання в кількості 17 штатних одиниць згідно з додатком.

Голова районної ради                                Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Кунцьо В.В.

Горба Л.В.

                                                                                                Додаток

                                                                                до рішення районної ради

                                                                              від 24 грудня  2015 року № 52.

 

С Т Р У К Т У Р А

виконавчого апарату районної ради

І. Керівництво

  1. Голова районної ради                                                     1
  2. Заступник голови районної ради                                   1
  3. Керуючий справами районної ради                               1  

                             

   ІІ. Організаційний відділ

  1. Начальник організаційного відділу                                1
  2. Консультант з питань діяльності ради, її постійних

комісій і депутатів                                                            1

3. Консультант з питань зв’язків з територіальними

    громадами, органами місцевого самоврядування         1

   ІІІ. Відділ юридичного забезпечення

  1. Начальник відділу юридичного забезпечення             1

   ІV. Загальний відділ

  1. Начальник загального відділу                                       1
  2. Консультант загального відділу                                    1
  3. Консультант з питань комп’ютерного забезпечення  1
  4. Секретар-друкарка, спеціаліст І категорії                    1

   V. Фінансово-господарський відділ

  1. Головний бухгалтер                                                        1      
  2. Водій І класу                                                                    1
  3. Прибиральниця                                                                1
  4. Відповідальний черговий                                               2
  5. Завгосп                                                                             1

Всього                                                                                   17

 

Керуюча справами районної ради                          Л.В.Горба

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ТРЕТЯ СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 24 грудня  2015 року                                                                                  № 51. 

м. Зборів

 

Про делегування Зборівській районній

державній адміністрації окремих повноважень

Зборівської районної ради сьомого скликання

 

 

Відповідно до пункту 27 частини першої статті 43 та статті 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації президії районної ради, Зборівська районна  рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Делегувати Зборівській районній державній адміністрації такі повноваження Зборівської районної ради сьомого скликання:

1.1.      Підготовка і внесення на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку району, цільових програм з інших питань, проектів рішень, інших матеріалів з питань, передбачених статтею 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», забезпечення виконання рішень ради.

1.2. Підготовка пропозицій до програм соціально-економічного та культурного розвитку області та загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального та культурного розвитку України.

1.3. Забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку району, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів.

  1.   Підготовка і подання до відповідних органів виконавчої влади фінансових показників і пропозицій до проекту Державного бюджету України.
  2.   Сприяння інвестиційній діяльності на території району.
    1.   Об’єднання   на  договірних  засадах   коштів   підприємств,   установ  та
      організацій, розташованих на території району, і населення, а також бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання на пайових засадах об’єктів соціальної і виробничої інфраструктури, шляхів місцевого значення та на заходи щодо охорони праці та охорони навколишнього природного середовища.
    2.   Залучення в порядку, встановленому законом, підприємств, установ та
      організацій, які не належать до комунальної власності, до участі в  обслуговуванні населення району, координація цієї роботи.
    3.   Затвердження   маршрутів   і   графіків   руху   місцевого пасажирського транспорту  незалежно  від  форм  власності,  узгодження  цих  питань  стосовно транзитного пасажирського транспорту.
    4.   Підготовка питань про визначення у встановленому законом порядку території, вибір, вилучення (викуп) і надання землі для містобудівних потреб, визначених містобудівною документацією.
    5. Організація  охорони,  реставрації,  використання  пам’яток  історії та культури, архітектури і містобудування, паркових та садибних комплексів, природних заповідників місцевого значення.
    6. Підготовка висновків щодо проектів місцевих містобудівних програм відповідних адміністративно-територіальних одиниць, що затверджуються сільськими, селищною, міською радами.
    7. Видача відповідно до законодавства забудовникам архітектурно-планових завдань та технічних умов на проектування, будівництво, реконструкцію будинків і споруд, благоустрій територій та надання дозволу на проведення цих робіт.
    8. Забезпечення відповідно до законодавства розвитку науки, усіх видів освіти, охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, туризму; сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел, роботі творчих спілок, національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських та неприбуткових організацій, які діють у сфері освіти, охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, сім’ї та молоді.
    9. Підготовка і подання на затвердження ради пропозицій щодо організації територій і об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об’єктів,   що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам’ятками історії або культури, які охороняються законом.
    10. Вжиття необхідних заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій відповідно до закону, інформування про них населення, залучення в установленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також населення.
    11. Координація на території району діяльності місцевих землевпорядних органів.
    12. Здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов’язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок.
    13. Забезпечення виконання заходів з відстеження результативності регуляторних актів, прийнятих районною радою.

2. Визнати таким, що втратило чинність рішення Зборівської районної ради від 22 березня 2011 року № 58 «Про делегування Зборівській районній державній адміністрації окремих повноважень Зборівської районної ради шостого скликання».

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.