Зборівська районна рада

Офіційний веб-сайт

Пошук

Останні коментарі

Зараз на сайті

На сайті 16 гостей та відсутні користувачі

Сьоме скликання

Сьоме скликання (578)

Підкатегорії

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  23  вересня  2016 року                                                                       172.

м. Зборів

Про здійснення публічних

електронних закупівель

З метою забезпечення прозорості та відкритості закупівель на всіх стадіях закупівлі товарів, робіт та послуг, ефективності використання та економії бюджетних коштів, розширення реальної конкуренції при здійсненні закупівель за кошти районного бюджету, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», абзацом 4 частини 1 статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі», враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань  планування, фінансів  і  бюджету,  Зборівська  районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Здійснювати закупівлі, вартість яких дорівнює або перевищує 50  тисяч гривень для товарів та послуг, – і 200 тисяч гривень для робіт, та не перевищує межі, встановлені частиною 1 статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» (роботи – до 1,5 млн. грн., товари та послуги  – до 200 тис. грн.) через систему публічних електронних державних закупівель ProZorro (http://prozorro.gov.ua).

2. Забезпечити щоквартальний звіт виконавчого апарату районної ради щодо проведення допорогових закупівель через систему публічних електронних державних закупівель ProZorro (http://prozorro.gov.ua).

3. При здійснені  допорогових закупівель дотримуватись вимог, передбачених  Порядком здійснення допорогових закупівель, затверджених Наказом ДП «Зовнішторгвидав України» №35 ДП  від 13.04.2016 року».

4. Контроль за виконанням даного рішення доручити заступнику голови районної ради Олійнику  Леоніду  Васильовичу та  постійній комісії  районної  ради   з питань  планування,  фінансів  та  бюджету.

Голова районної ради                                            Б.І. Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  23  вересня  2016 року                                                                       171.

м. Зборів

Про внесення змін  до рішення районної ради

від 24.05.2016 року  № 121 «Питання спільної

власності територіальних громад

сіл, селища, міста Зборівського району»

Враховуючи рекомендації президії районної ради, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Внести зміни до рішення районної ради від 24 травня 2016 року № 121 «Питання спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста Зборівського району», а саме: пункти 6 і 7  рішення викласти в такій редакції:

- « 6. Розглянувши клопотання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) районної державної адміністрації від 06.09.2016 року № 01-04/271, дати  дозвіл Зборівській  районній  раді  на передачу в оренду територіальному центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) районної державної адміністрації частини приміщення Зборівського районного військового комісаріату,   що  знаходиться   за   адресою: м.  Зборів, вул. Б.Хмельницького,54, загальною площею  72,2 м2  терміном   на  2 роки  11 місяців,   а   саме:

-  частину   приміщення   першого  поверху Зборівського  РВК площею 18м2 ( кабінет площею - 11,3м2,  кабінет площею – 6,7м2);

              - частину приміщення другого поверху  Зборівського  РВК  площею 54,2м2 (кабінет – 28,0 м2, кабінет – 7,8 м2, санвузли  - 5,4 м2, 3,0 м2, 1,1 м2, 1,0 м2  та  ½ сходових  маршів - 7,9м2)».

Передачу здійснити відповідно до норм чинного законодавства України».

-           « 7. Розглянувши клопотання Тернопільського обласного військового комісаріату від 18 травня 2016 року №3/4346, дати дозвіл Зборівській районній раді на передачу в оренду Тернопільському ОВК частини приміщення другого поверху Зборівського  районного військового комісаріату загальною площею 125,7 м2 (коридор – 45,2 м2, кабінет – 35,0 м2, архів – 8,0 м2, кабінет – 15,2 м2, кабінет – 11,4 м2, кабінет – 10,9 м2,)  терміном  на  1 рік  8  місяців  з  01 червня  2016   року.

 Передачу здійснити відповідно до норм чинного законодавства України.»

2. Вважати такими, що втратили чинність пункти 6 та 7 рішення районної ради від 24 травня 2016 року № 121 «Питання спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста Зборівського району».

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.

                      Данилюк С.

               Котовська І.І.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  23  вересня  2016 року                                                                       170.

м. Зборів

Питання спільної власності територіальних громад

сіл, селища, міста Зборівського району

Враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань комунальної власності, підприємництва та інвестицій, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Розглянувши клопотання Залозецької НРЛ № 2 від 04 травня 2016 року № 90, погодження відділу охорони здоров’я  районної державної адміністрації від 28 квітня 2016 року № 105, технічні висновки ПП «Медтехніка - сервіс», дати дозвіл Залозецькій НРЛ № 2 на списання з балансу основних засобів, непридатних для подальшого використання, а саме:

- лампа КЛА – 32, 1987 року випуску, балансовою вартістю 621,00 грн., інвентарний номер 10400059;

- годинник процедурний, заводський номер 1466, 1984 року випуску, балансовою вартістю 10,00 грн.;

- апарат «Промінь» Заграва, заводський номер 008, 1992 року випуску, балансовою вартістю 1375,00 грн., інвентарний номер 10400070;

- стерилізатор паровий ВК-75, заводський номер 2688, 2007 року випуску, балансовою вартістю 166670,00 грн., інвентарний номер 10400101;

- електровідсмоктувач ОХ-10, заводський номер 4555, 1982 року випуску, балансовою вартістю 352,00 грн., інвентарний номер 10400041;

- електрокардіограф «Heovt Screen 80 C-L», заводський номер 5132380, 2005 року випуску, балансовою вартістю 14123,00 грн., інвентарний номер 10400081;

- апарат «Наркон П», заводський номер 78649, 1976 року випуску, балансовою вартістю 454,00 грн., інвентарний номер 10400024.

Списання здійснити відповідно до норм чинного законодавства України.

2. Розглянувши клопотання відділу освіти районної державної адміністрації від 26 квітня 2016 року № 504/07, акт обстеження Гає-Розтоцького НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» від 18 березня 2016 року, дати дозвіл відділу освіти районної державної адміністрації на списання з балансу газового котла «Бистриця» КСГ-100 (інвентарний № 10610070, балансова вартість 7787 грн., рік введення в експлуатацію 2002, знос 100%), який вийшов з ладу і не придатний для подальшої експлуатації.

Списання здійснити відповідно до норм чинного законодавства України.

3. Розглянувши клопотання Зборівської ЦРЛ від 13 липня 2016 року        № 422, висновок приватної майстерні побутової техніки СПД Леськів В.Я., дати дозвіл Зборівській ЦРЛ на списання з балансу перфоратора, інвентарний номер 10490021, балансовою вартістю 3732,00 грн., який непридатний для подальшого використання та не підлягає ремонту.

Списання здійснити відповідно до норм чинного законодавства України.

4. Розглянувши клопотання Залозецької номерної районної лікарні №2 від 21.07.2016 року № 138, погодження відділу охорони здоров’я районної державної адміністрації від 21 липня 2016 року № 203 надати дозвіл Залозецькій НРЛ №2 на продаж автомобіля УАЗ – 3152-01, 1987 року випуску, державний номер 21- 64 ТЕА, балансовою вартістю 4567 грн.00 коп.

Продаж автомобіля здійснити у встановленому чинним законодавством порядку.

5. Розглянувши клопотання Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області від 06 вересня 2016 року № 6-4/9146, дати дозвіл Зборівській районній раді на передачу в оренду Головному територіальному управлінню юстиції в Тернопільській області частини першого поверху будівлі Зборівського районного військового комісаріату, яка знаходиться за адресою: м. Зборів, вул. Б.Хмельницького, 54, загальною площею 69,3 м2 (тамбур – 2,8 м2, коридор – 24,8 м2, кабінет – 25,3 м2, кабінет – 5,9 м2, кабінет – 10,5 м2) для розміщення Зборівського районного відділу ДВС ГТУЮ в  Тернопільській  області терміном  на  2 роки  11 місяців.

Передачу в оренду здійснити відповідно до норм чинного законодавства України.

6. Контроль за виконанням даного рішення доручити постійній комісії районної ради з питань охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення.

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 23  вересня  2016 року                                                                       № 169.

м. Зборів

Про затвердження розпоряджень

голови районної ради

Враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

 Затвердити розпорядження голови районної ради від 08 квітня 2016 року № 41 «Про продовження договору оренди», від 08 квітня 2016 року № 42 «Про продовження договорів оренди», від 22 квітня 2016 року № 43 «Про надання одноразової грошової допомоги», від 25 квітня 2016 року № 45 «Про продовження договору оренди», від 25 квітня 2016 року № 47 «Про продовження договорів оренди», від 20 травня 2016 року № 54 «Про продовження договорів оренди», від 25 травня 2016 року № 56 «Про надання одноразової грошової допомоги», від 01 серпня 2016 року № 85 «Про надання одноразової грошової допомоги».

  Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник  Л.В.

Кунцьо В.В.

Горба Л.В.

 

І Н Ф О Р М А Ц І Я

про надання одноразової грошової допомоги з кошторису районної ради

№ п/п

Дата і номер

розпорядження

Сума

(грн.)

На

які заходи

1 2 3 4
1.

22.04.

2016

№ 43

16837,13

Одноразові допомоги:

За поданням голови районної ради:

Гр. Хавру Б.В. – с. Погрібці – 300 грн.

Гр. Кушнір А.М. – смт. Залізці – 300 грн.

Гр. Дудар О.М. – с. Погрібці – 300 грн.

Гр. Дериш І.М. – с. Гаї-Розтоцькі – 400 грн.

Гр. Радю М.П. – с. Підберізці – 300 грн.

Гр. Мархоцькій Г.А. – с. Монилівка – 300 грн.

Гр. Процик Л.М. – м. Зборів – 300 грн.

Гр. Онишко О.В. – м. Зборів – 287,13 грн.

За поданням депутатів районної ради:

Гр. Томашівській Г.М. – с. Чистопади – 1000 грн. – Кунцьо В.В.

Гр. Стукалу Я.М. – с. Красна – 1000 грн. – Яворський І.Б.

Гр. Настин М.П. – с. Перепельники – 1000 грн. – Максимів Б.І.

Гр. Юрчик О.Т. – с. Перепельники – 950 грн. – Максимів Б.І.

Гр. Ярмаш О.М. – с. Загір’я  – 600 грн. – Галатюк І.П.

Гр. Скочиляс О.І. – с. Беримівці – 1100 грн. – (500 грн. – Прохоцький В.В., 300 грн. – Баліцький І.Б., 300 грн. – Окрутний А.І.)

Гр. Іванині К.І. – с. Вірлів  – 500 грн. – Гарматюк Я.М.

Гр. Водянчук Г.О. – м. Зборів – 800 грн. – (300 грн. – Гарматюк Я.М., 500 грн. – Николишин В.А.)

Гр. Грубяку В.П. – с. Нестерівці  – 975 грн. – Гіндзелевич А.С.

Гр. Бохняку М.Б. – с. Нестерівці  – 975 грн. – Гіндзелевич А.С.

Гр. Гринишин Т.С. – м. Зборів  – 1150 грн. – Парацій О.З.

Гр. Хомі Ю.М. – с. Городище  – 1000 грн. – Хома Л.В.

Гр. Шинкар О.М. – с. Оліїв  – 700 грн. – Большакова О.В.

Гр. Грицишин Е.С. – с. Плісняни  – 300 грн. – Римар І.Л.

Гр. Рибій Т.М. – с. Кальне  – 200 грн. – Боднар В.П.

Гр. Батіско М.Я. – с. Оліїв  – 700 грн. – Большакова О.В.

Гр. Дудзінській М.В. – с. Погрібці  – 200 грн. – Добуш І.Я.

Гр. Далик Г.Б. – с. Розгадів  – 300 грн. – Рак Б.В.

Гр. Гнатів Г.Г. – с. Розгадів  – 300 грн. – Рак Б.В.

Гр. Ткачук О.В. – м. Зборів  – 400 грн. – Баліцький І.Б.

Гр. Біловус К.Ю. – с. Годів  – 200 грн. – Романів Л.М.

2.

25.05.

2016

№ 56

17000

Одноразові допомоги:

За поданням голови районної ради:

Гр. Сагайдаку М.Б. – с. Заруддя – 400 грн.

Гр. Вівчар М.В. – с. Годів – 300 грн.

Гр. Диць Д.М. – м. Зборів – 400 грн.

Гр. Баліцькій Г.М. – м. Зборів – 300 грн.

Гр. Кирич С.Ф. – с. Монилівка – 400 грн.

Гр. Поврознику М.П. – с. Підберізці – 300 грн.

Гр. Білас А.Д. – с. Млинівці – 300 грн.

Гр. Жабко О.З. – м. Зборів – 300 грн.

Гр. Процик М.П. – с. Заруддя – 300 грн.

Гр. Гуменній Л.Б. – с. Ярчівці  – 400 грн.

За поданням депутатів районної ради:

Гр. Жабко О.З. – м. Зборів – 500 грн. – Горпинюк В.В.

Гр. Процик М.П. – с. Заруддя – 500 грн. – Дудкевич П.Й.

Гр. Дяків П.Я. – смт. Залізці  – 300 грн. – Чехович М.Я.

Гр. Калін О.П. – с. Годів – 1900 грн. – (1000 грн. – Гузар І.Г., 900 грн. – Романів Л.М.)

Гр. Мартюк Є.М. – с. Славна  – 1900 грн. – Смакула І.М.

Гр. Фенканін О.М. – с. Оліїв  – 550 грн. – Большакова О.В.

Гр. Лялік І.Л. – с. Городище  – 600 грн. – Хома Л.В.

Гр. Наконечній Р.Б. – с. Бзовиця  – 500 грн. – Шнуровський І.З.

Гр. Приймаку Я.І. – с. Білокриниця  – 1000 грн. – Дерех О.В.

Гр. Стрілецькій М.С. – с. Глядки  – 500 грн. – Алексевич В.Я.

Гр. Локоть Н.С. – с. Ренів  – 1000 грн. – Петришин Н.П.

Гр. Дудзінському Б.В. – с. Погрібці  – 200 грн. – Добуш І.Я.

Гр. Шабат О.І. – с. Погрібці  – 200 грн. – Добуш І.Я.

Гр. Наводич О.В. – м. Зборів  – 300 грн. – Николишин В.А.

Гр. Гарасимчук М.Д. – с. Гарбузів  – 450 грн. – Лобур М.В.

Гр. Назар О.П. – с. Присівці – 1300 грн. – (500 грн. – Подун М.П., 500 грн. – Мельник В.Є., 300 грн. – Олійник Л.В.)

Гр. Фредині О.Б. – с. Озерянка  – 1400 грн. – (300 грн. – Прохоцький В.В., 200 грн. – Гарматюк Я.М., 200 грн. – Горпинюк В.В., 200 грн. – Окрутний А.І., 500 грн. – Баліцький І.Б.)

Гр. Гуменній Л.Б. – с. Ярчівці  – 500 грн. – Гамрач В.О.

3.

01.08.

2016

№ 85

15700

Одноразові допомоги:

За поданням голови районної ради:

Гр. Петришин З.А. – с. Погрібці – 500 грн.

Гр. Висоцькому В.Ф. – с. Перепельники – 200 грн.

Гр. Рудому І.П. – с. Перепельники – 200 грн.

Гр. Турчину В.П. – с. Погрібці – 350 грн.

Гр. Стельмаху А.П. – м. Зборів – 300 грн.

Гр. Радь М.Д. – с. Підберізці – 300 грн.

Гр. Борисюк М.С. – с. Погрібці – 300 грн.

Гр. Гаврилишин М.М. – м. Зборів – 350 грн.

Гр. Гаврилишину Р.Є. – м. Зборів – 200 грн.

Гр. Галамай Ю.В. – м. Зборів  – 200 грн.

Гр. Стукало М.С. – с. Красна  – 200 грн.

Гр. Гершон А.Я. – с. Чорний Ліс – 300 грн.

Гр. Карому П.П. – с. Загір’я   – 200 грн.

За поданням депутатів районної ради:

Гр. Борисюк М.С. – с. Погрібці – 500 грн. – (300 грн. – Добуш І.Я., 200 грн. – Олійник Л.В.)

Гр. Гаврилишин М.М. – м. Зборів – 200 грн. – Баліцький І.Б.

Гр. Гаврилишину Р.Є. – м. Зборів – 500 грн.  – Горпинюк В.В.

Гр. Галамай Ю.В. – м. Зборів  – 550 грн. – (400 грн. – Николишин В.А., 150 грн. – Олійник Л.В.)

Гр. Стукало М.С. – с. Красна  – 600 грн. – Добуш І.Я.

Гр. Гершон А.Я. – с. Чорний Ліс – 950 грн. – Букало І.П.

Гр. Карому П.П. – с. Загір’я   – 500 грн. – (250 грн. – Баран Т.К., 250 грн. – Галатюк І.П.)

Гр. Хавро Г.І. – с. Погрібці  – 300 грн. – Добуш І.Я.

Гр. Микитишину М.М. – с. Жабиня  – 500 грн. – Боднар В.П.

Гр. Квітніцькому І.І. – с. Ренів  – 950 грн. – Петришин М.П.

Гр. Войцишин Г.П. – с. Вірлів  – 800 грн. – Подун Р.П.

Гр. Станіславському В.Д. – смт. Залізці  – 1000 грн. – Паламар В.В.

Гр. Лакоцькому І.М. – с. Гаї-Розтоцькі  – 400 грн. – Чехович М.Я.

Гр. Семеляк Г.М. – с. Хомівка  – 500 грн. – Бартіш Р.А.

Гр. Топорницькій М.В. – смт. Залізці  – 500 грн. – Бартіш Р.А.

Гр. Сеньків З.Є. – с. Гаї-Розтоцькі  – 500 грн. – Чехович М.Я.

Гр. Матвійківу М.І. – с. Годів  – 300 грн. – Гузар І.Г.

Гр. Петріву Я.Г. – с. Загір’я  – 1000 грн. – (500 грн. – Баран Т.К., 500 грн. – Галатюк І.П.)

Гр. Башті Т.А. – с. Озерна  – 1250 грн. – (950 грн. – Корнак Л.Г., 300 грн. – Шпинда М.І.)

Гр. Хомів В.І. – с. Плісняни  – 300 грн. – Римар І.Л.

РАЗОМ
49537,13

Керуюча справами районної ради                         Л.В.Горба

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  23  вересня  2016 року                                                                    168.

м. Зборів

Про районну  програму  протидії

торгівлі людьми  на період до 2020 року

Розглянувши подання районної державної адміністрації від 26 липня 2016 року № 321-од, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань законності, охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради, відповідно до пункту 16 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити району програму протидії торгівлі людьми на період до 2020 року (додається).

2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань законності, охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради.

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Парацій О.З.

Горпинюк В.В.

Горба Л.В.

                                                                                                      Додаток

                                                                                                до рішення  районної ради

                                                                                                від 23 вересня 2016  року № 168.

РАЙОННА ПРОГРАМА

протидії торгівлі людьми на період до 2020 року

І. Паспорт програми

1. Ініціатор розроблення програми відділ у справах сім’ї, молоді та спорту районної  державної адміністрації
2. Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми постанова Кабінету Міністрів України від24 лютого 2016 р. №111 «Про затвердження Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року», розпорядження  голови обласної державної адміністрації від 13 червня 2016 року № 373-од «Про проект обласної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року»
3. Розробник програми відділ у справах сім’ї, молоді та спорту районної  державної адміністрації
4. Співрозробники програми управління праці та соціального захисту населення,  відділи освіти; охорони здоров’я, служба у справах дітей районної державної адміністрації, районний  центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районний центр зайнятості, Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області
5. Відповідальний виконавець програми відділ у справах сім’ї, молоді та спорту районної  державної адміністрації
6. Учасники програми управління праці та соціального захисту населення, відділ охорони здоров’я; культури та туризму, освіти, служба у справах дітей районної державної адміністрації, сектор інформаційної діяльності та зв’язків з громадськістю апарату райдержадміністрації, Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області, районний центр зайнятості, районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, виконкоми міської, селищної та сільських рад району
7. Термін реалізації програми 2016 – 2020 роки
1) етапи виконання програми (для довгострокових програм)

І – 2016-2017 роки

ІІ – 2018-2020 роки

8. Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми (для комплексних програм) районний бюджет, бюджети міської, селищної та сільських рад району
9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього,

у тому числі:

119,0 тис. грн
9.1. коштів районного бюджету 66,0 тис. грн
  коштів міського, селищного та сільських бюджетів, бюджет територіальної громади 35,0 тис грн
коштів інших джерел 18,0

ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма

Торгівля людьми залишається гострою проблемою. Подолання торгівлі людьми є частиною міжнародних зобов’язань України та важливим напрямком внутрішньої політики.  За даними Міжнародної організації з міграції (МОМ), з 1991 року понад 120 000 громадян України постраждали від цього злочину за кордоном. На жаль, не існує достовірних даних щодо того, скільки осіб постраждали на території України.

Найбільше громадяни України потерпають від торгівлі людьми в Російській Федерації, Республіці Польща та інших країнах Європейського Союзу, Республіках Казахстан і Молдова. В окремих випадках Україна також є країною призначення для торгівлі людьми (трудова експлуатація в сільському господарстві та на будівництві). Кількість випадків трудової експлуатації громадян України збільшується і за кордоном, і на території  України.

В Зборівському районі не зафіксовано осіб, які постраждали від торгівлі людьми .

Міжнародна організація з міграції щороку ідентифікує близько 1 тис. громадян України, які постраждали від торгівлі людьми в Україні або за її межами.

Постійно фіксуються нові тенденції у сфері торгівлі людьми, серед яких випадки торгівлі людьми в межах України без перетину кордону (особливо неповнолітніми та дітьми). Все більше виявляється фактів торгівлі людьми з метою примусової праці, торгівлі громадянами інших країн, які перебувають в Україні з метою подальшої експлуатації в різних сферах. Розповсюджується також сексуальний туризм, у тому числі і дитячий, комерційна сексуальна експлуатація дітей, у тому числі з використанням новітніх інформаційних технологій. Відслідковується чітка тенденція вербування потенційних постраждалих у віддалених містах та селах, де обізнаність щодо проблеми торгівлі людьми знаходиться на найнижчому рівні. До групи ризику, окрім жінок та дітей, останнім часом активно потрапляють і чоловіки працездатного віку, серед яких обізнаність щодо проблеми та усвідомлення ризику є дуже обмеженою.

Україна приєдналася до виконання всіх ключових міжнародних актів, зокрема, до Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми, Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками та дітьми, і покарання за неї, що доповнює Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності, Факультативного протоколу до Конвенції про права дитини щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції і дитячої порнографії, дотичних конвенцій Міжнародної організації праці та Плану дій ОБСЄ з протидії торгівлі людьми.

Потребує покращення професійний рівень спеціалістів, які забезпечують впровадження та функціонування Національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи в сфері протидії торгівлі людьми, надають допомогу особам, що постраждали від торгівлі людьми.

Прийняття Програми необхідне для визначення конкретних заходів, окреслення обов’язків та напрямів роботи, виділення та розподілу фінансових ресурсів з метою попередження торгівлі людьми, підвищення ефективності переслідування осіб, які вчиняють цей злочин або сприяють його вчиненню, а також захисту прав осіб, постраждалих від торгівлі людьми, та надання їм допомоги.

Це дасть змогу запровадити ефективний механізм партнерства, взаємодії та підвищення ефективності діяльності органів державної влади з міжнародними, громадськими організаціями та іншими юридичними особами у сфері протидії торгівлі людьми.

Програма окреслює пріоритетні напрямки діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; визначає орієнтири для всіх, хто займається вирішенням проблематики щодо реалізації комплексної державної політики щодо протидії торгівлі людьми.

Прийняття Програми дасть можливість сприяти на районному  рівні  протидії торгівлі людьми, підвищити ефективність роботи з виявлення відповідних злочинів, забезпечити комплексну допомоги постраждалим від торгівлі людьми з метою їх реабілітації та реінтеграції в суспільство.

ІІІ. Визначення мети програми

Метою Програми є створення умов на регіональному рівні для протидії торгівлі людьми та пов’язаній з нею злочинній діяльності, підвищення ефективності роботи з виявлення відповідних злочинів, вирішення питань щодо реінтеграції осіб, які постраждали від торгівлі людьми. Одним із пріоритетних напрямків діяльності в районі є захист прав та свобод людини, зокрема права на працю, охорону здоров’я, освіту та житло.

Мета програми відповідає пріоритетним напрямкам розвитку району.

ІV. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання програми

Виконання завдань програми передбачається здійснити шляхом:

- організації інформаційно-роз’яснювальної роботи серед усіх верств населення, особливо груп «ризику» про причини та наслідки торгівлі людьми шляхом проведення інформаційних кампаній, за допомогою регіональних та локальних засобів масової інформації;

- підвищення рівня обізнаності щодо торгівлі дітьми серед батьків та осіб, які їх замінюють, та осіб, які постійно контактують з дітьми у сферах освіти, охорони здоров’я, культури, фізичної культури та спорту, оздоровлення та відпочинку, судовій та правоохоронній сферах;

- забезпечення регулювання процесів зовнішньої та внутрішньої трудової міграції через підтримку діючих «гарячих ліній», центрів консультування щодо запобігання нелегальної міграції та торгівлі людьми;

- організації та проведення заходів, що сприяють викоріненню передумов торгівлі людьми, зокрема щодо попередження насильства в сім’ї;

- підвищення професійного рівня спеціалістів, які забезпечують впровадження та функціонування Національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи в сфері протидії торгівлі людьми, надають допомогу особам, що постраждали від торгівлі людьми, здійснюють їх реабілітацію та соціальну реінтеграцію;

- забезпечення комплексної допомоги постраждалим від торгівлі людьми з метою їх реабілітації та реінтеграції в суспільство;

- підвищення ефективності правоохоронних заходів щодо профілактики злочинів та переслідування осіб, які вчиняють цей злочин або сприяють його вчиненню;

- співробітництва з громадськими організаціями, що провадять діяльність, пов’язану з протидією торгівлі людьми;

- вивчення та використання міжнародного досвіду із запобігання торгівлі людьми, захисту прав осіб, що постраждали, розшуку зниклих осіб за кордоном, їх повернення та реабілітації.

- постійного моніторингу та проведення аналізу ситуації щодо міграційної ситуації в районі та торгівлі людьми.

Програма реалізовуватиметься упродовж 2016-2020 років у два етапи:

І – 2016-2017 роки, ІІ – 2018-2020 роки.

Першочерговим на першому етапі виконання програми передбачено:

- проведення циклу заходів для підвищення професійного рівня спеціалістів, які забезпечують впровадження та функціонування Національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи в сфері протидії торгівлі людьми, надання допомоги особам, що постраждали від торгівлі людьми;

- проведення семінарів, круглих столів, тренінгів з питань протидії торгівлі людьми з метою підвищення кваліфікації суб’єктів, що здійснюють заходи у вищезазначеній сфері;

- виготовлення та поширення інформаційно-освітньої продукції з питань протидії торгівлі людьми, підвищення рівня обізнаності населення щодо ризиків потрапляння в ситуацію торгівлі людьми;

- проведення інформаційно-просвітницьких заходів для населення, в тому числі внутрішньо  переміщених  осіб, спрямованих на протидію торгівлі людьми та попередження нелегальної міграції;

- проведення лекцій та тренінгів для осіб “груп ризику з питань запобігання торгівлі людьми;

- забезпечення виявлення осіб, здійснення соціального супроводу, надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми, в тому числі серед внутрішньо переміщених осіб та представників національних меншин.

Реалізацію програми планується здійснити за рахунок коштів районного     бюджету та коштів інших джерел.

Загальний обсяг коштів, що передбачено залучити для виконання програми 119 тис. гривень,  із яких 66 тис. гривень - кошти районного бюджету  і 53 тис. гривень – кошти  інших джерел.

Ресурсне забезпечення програми

тис. гривень

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми Етапи виконання програми Усього витрат на виконання програми
І ІІ

2016

рік

2017

рік

2018

рік

2019 рік 2020 рік

Обсяг ресурсів, усього,

у тому числі:

15,0 20,0 24,5 27,0 32,5 119,0
кошти районного бюджету 8,0 11,0 14,0 15,0 18,0 66,0
кошти бюджетів сіл, селищ, територіальної громади 4,0 6,0 7,5 8,0 9,5 35,0
кошти небюджетних джерел 3,0 3,0 3,0 4,0 5,0 18,0

V. Перелік завдань і заходів програми та результативні показники

Основними завданнями Програми є:

         - реалізація комплексної державної політики щодо протидії торгівлі людьми;

- підвищення ефективності діяльності, посилення взаємодії органів державної влади, міжнародних, громадських організацій та інших юридичних осіб у сфері протидії торгівлі людьми;

- закріплення розуміння суспільством торгівлі людьми як злочину, що брутально порушує права людини, та неприйнятності використання результатів експлуатації осіб, постраждалих від торгівлі людьми;

- підвищення поінформованості суспільства щодо шляхів убезпечення від потрапляння до ситуацій торгівлі людьми, а також можливостей отримання  відповідної допомоги з метою формування навичок безпечної поведінки у населення;

- викорінення упередженого ставлення до осіб, постраждалих від торгівлі людьми, у суспільстві;

- захист та надання допомоги особам, постраждалим від торгівлі людьми, з урахуванням спеціальних потреб постраждалої особи;

- відновлення прав постраждалих осіб та забезпечення відшкодування завданої їм шкоди;

- ефективне та цільове використання матеріальних, технічних, фінансових та інших ресурсів на регіональному та місцевому рівнях.

Виконання Програми дасть змогу:

- підвищити рівень громадської активності за участю установ, організацій та інших юридичних осіб, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми;

- створити сприятливі передумови для підвищення рівня поінформованості суспільства щодо шляхів убезпечення від потрапляння до ситуацій торгівлі людьми та викорінення упередженого ставлення до осіб, постраждалих від торгівлі людьми, у суспільстві;

- створити цілісну систему захисту та надання допомоги особам, постраждалим від торгівлі людьми, забезпечити відновлення прав постраждалих осіб та  відшкодування завданої їм шкоди;

-підвищити професійний рівень спеціалістів, які забезпечують впровадження та функціонування Національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи в сфері протидії торгівлі людьми, надають допомогу особам, що постраждали від торгівлі людьми, здійснюють їх реабілітацію та соціальну реінтеграцію;

- регулювати процеси зовнішньої та внутрішньої трудової міграції в районі.

У результаті впровадження заходів програми передбачено досягнення наступних результативних показників:

- підвищення рівня кваліфікації 9 фахівців з питань протидії торгівлі людьми та проактивного виявлення, ідентифікації і надання допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми;

- забезпечення інформованості 6900 осіб, залучених до семінарів, круглих столів, тренінгів щодо ризиків потрапляння в ситуації торгівлі людьми та попередження нелегальної міграції, відповідно у 2016 році –800, 2017 році – 1100, 2018 році – 1400, 2019 році – 1700, 2020 році -1900;

- забезпечення обізнаності з проблемами торгівлі людьми та поглиблення знань з  правової освіти серед  дітей, підлітків та молоді (що навчаються у навчальних закладах району), відповідно у 2016 році –500, 2017 році – 800, 2018 році – 1000, 2019 році – 1200, 2020 році – 1600 осіб.


VI. Напрями діяльності та заходи програми

з/п

Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання) Перелік заходів програми Строк виконан-ня заходу Відповідальні за виконання Джерела фінансу-вання Орієнтовні обсяги фінансування, (вартість), тис. гривень,у тому числі: Очікуваний результат
І етап ІІ етап
2016 рік 2017 рік 2018 рік 2019 рік 2020 рік
1. Підвищення рівня роботи у сфері протидії торгівлі людьми

1. Проведення засідань  районної координаційної ради  з питань сім’ї, гендерної рівності, попередження насильства в сім’ї та протидії торгівлі людьми

2016-2020 роки відділ у справах сім’ї, молоді та спорту районної державної адміністрації фінансу-вання не потребує

забезпечення координації діяльності роботи суб’єктів, які здійснюють заходи в сфері протидії торгівлі людьми
2. Участь у  заходах для підвищення професійного рівня спеціалістів, які забезпечують впровадження та функціонування  механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи в сфері протидії торгівлі людьми, надання допомоги особам, що постраждали від торгівлі людьми 2016-2020 роки відділи у справах сім’ї, молоді та спорту, освіти, охорони здоров’я, управління праці та соціального захисту населення, служба у справах дітей районної державної адміністрації, районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районний центр зайнятості, Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області, виконавчий комітет міської ради   фінансування не потребує

підвищення рівня кваліфікації фахівців з  питань протидії торгівлі людьми та проактивного виявлення, ідентифікації і надання допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми
3. Забезпечення контролю за дотриманням суб’єктами підприємницької діяльності законодавства у сфері модельного, туристичного та розважального бізнесу, а також посередництва у працевлаштуванні за кордоном, порушення якого створює умови для торгівлі людьми 2016-2020 роки Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області, відділ культури та туризму райдержадміністрації, виконавчі комітети міської, селищної та сільських рад району Фінансу-вання не потребує посилення контролю за суб’єктами підприємницької діяльності законодавства у сфері модельного, туристичного та розважального бізнесу, а також посередництва у працевлаштуванні за кордоном, порушення якого створює умови для торгівлі людьми
4. Забезпечення роботи мережі телефонів довіри, “гарячих ліній для реагування на факти торгівлі людьми та інформування населення щодо профілактики даного явища 2016-2020 роки Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області, відділ у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації, районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, виконавчі комітети міської, селищної та сільських рад району

районний бюджет

3,0 3,0 3,0 3,0 3,0 забезпечення технічного обслуговування мережі  “телефонів довіри
2. Запобігання торгівлі людьми, її первинна профілактика 1. Виготовлення та поширення інформаційно-освітньої продукції з питань протидії торгівлі людьми, підвищення рівня обізнаності населення щодо ризиків потрапляння в ситуацію торгівлі людьми 2016-2020 роки відділ у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації, сектор інформаційної діяльності та зв’язків з громадськістю апарату районної державної адміністрації, районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області, виконавчі комітети міської, селищної та сільських рад, району

районний бюджет

бюджети міської, селищної та сільських рад району

1,0

2,0

3,0

3,0

3,5

3,0

4,0

3,0

4,5

3,0

Підвищення рівня обізнаності населення щодо ризиків потрапляння  в ситуації торгівлі людьми, виготовлення

відповідно у

2016 році - 100,

2017 - 240,

2018 -270,

2019 - 290.,

2020 - 300 примірників продукції

2. Проведення інформаційно-просвітницьких заходів для населення, в тому числі внутрішньо  переміщених  осіб, спрямованих на протидію торгівлі людьми та попередження нелегальної міграції

2016-2020 роки відділи у справах сім’ї, молоді та спорту, освіти, охорони здоров’я, служба у справах дітей райдержадміністрації, сектор інформаційної діяльності та зв’язків з громадськістю апарату районної державної адміністрації, районний центр зайнятості, районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області,    виконавчі комітети міської, селищної та сільських рад району

районний бюджет

бюджети міської, селищної та сільських рад району

1,0

1,0

2,0

2,0

2,5

2,5

3,0

3,0

4,0

4,0

забезпечення інформованості населення щодо ризиків потрапляння  в ситуації торгівлі людьми та попередження нелегальної міграції, відповідно у

2016 році - 5800,

2017 -7400,

2018 -8900,

2019 -10700,

2020 - 12500 осіб

3. Проведення у навчальних закладах району лекцій, тренінгів, бесід,   оглядів-конкурсів на кращу організацію право-освітньої та право-виховної роботи 2016-2020 роки відділ освіти райдержадміністрації

районний бюджет

кошти небюджетних джерел

2,0

3,0

2,0

3,0

3,0

3,0

3,0

4,0

4,0

5,0

забезпечення обізнаності із проблемами торгівлі людьми та  поглиблення знань з правової освіти серед дітей, підлітків та молоді, відповідно у

 2016 році – 2500,

 2017 - 2800,

 2018 – 2900,

 2019 – 3000,

 2020 - 3500 осіб

3. Захист та допомога постраждалим від торгівлі людьми 1. Забезпечення виявлення осіб, здійснення соціального супроводу, надання допомоги  постраждалим від торгівлі людьми, в тому числі серед внутрішньо переміщених осіб та представників національних меншин 2016-2020 роки відділ у справах сім’ї, молоді та спорту, управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді райдержадміністрації, виконавчі комітети міської, селищної та сільських рад району

районний бюджет,

бюджети міської, селищної та сільських рад району

1,0

1,0

1,0

1,0

2,0

2,0

2,0

2,0

2,5

2,5

здіснення видатків на виконання заходів щодо повернення до нормального життя, відшкодування збитків особи, яка постраждала від торгівлі людьми

2. Забезпечення безоплатного отримання психологічної, медичної,  правової, соціальної допомоги, а також допомоги у працевлаштуванні, перекваліфікації та підвищенні кваліфікації особам, яким встановлено статус особи, що постраждала від торгівлі людьми 2016-2020 роки   відділи  у справах сім’ї,  молоді та спорту,освіти, охорони здоров’я райдержадміністрації, районний  центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районний  центр зайнятості  фінансував-ня не потребує надання психологічної, соціальної та іншої допомоги особам, яким встановлено статус особи, що постраждала від торгівлі людьми
3. Проведення профілактичної, соціально-педагогічної, психологічної роботи з дітьми, які постраждали від торгівлі людьми 2016-2020 роки відділи у справах сім’ї, молоді та спорту, освіти, служба у справах дітей райдержадміністрації, районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районний центр зайнятості фінансу-вання не потребує покращення психологічно-емоційного стану дітей, які постраждали від торгівлі людьми
4. Організація безкоштовного, за потребою, консультування, обстеження та лікування; надання рекомендацій за наявності медичних показів санаторно-курортного лікування особам, що постраждали від торгівлі людьми 2016-2020 роки відділ охорони здоров’я райдержадміністрації , районний  центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

фінансу-вання не потребує

- - - - - покращення психологічно-емоційного стану осіб, що постраждали від торгівлі людьми

Усього за Програмою                                                                                                           119 тис. грн

у тому числі:                                                                                                                                  

районний бюджет

66 тис. грн

8,0 11,0 14,0 15,0 18,0
кошти небюджет-них джерел 18 тис. грн 3,0 3,0 3,0 4,0 5,0

бюджети міської, селищної та сільських рад району

35 тис. грн

4,0 6,0 7,5 8,0 9,5


VII. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Координація і контроль за ходом виконання заходів, передбачених програмою, доручається відділу у справах сім’ї,  молоді та спорту районної державної адміністрації.

Розпорядником коштів, які передбачено виділити на виконання  заходів програми визначити відділ у справах сім’ї,  молоді та спорту районної державної адміністрації.

Управлінню праці та соціального захисту населення, відділам охорони здоров’я; культури та туризму, освіти, службі у справах дітей районної державної адміністрації, сектору інформаційної діяльності та зв’язків з громадськістю апарату райдержадміністрації, Зборівському відділенню поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області, районному центру зайнятості, районному центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, виконавчим комітетам міської, селищної та сільських рад району забезпечити виконання заходів програми та про проведену роботу інформувати відділ у справах сім’ї, молоді та спорту районної державної адміністрації щороку до 1 січня та 1  липня впродовж терміну дії Програми.

Відділу у справах сім’ї, молоді та спорту районної державної адміністрації щороку до 5 січня та 5 липня впродовж терміну дії Програми інформувати районну державну адміністрацію та районну раду про хід її виконання, а також забезпечити подання звітності про виконання Програми відділу економічного розвитку, інвестиційної діяльності, торгівлі та цивільного захисту районної державної адміністрації щороку до 10січня та 10 липня впродовж терміну дії Програми.

           Керуюча справими

                районної ради                                                             Л.В. Горба


 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 23 вересня  2016 року                                                                    167.

м. Зборів

Про  програму  впровадження реформи

 децентралізації надання адміністративних

послуг у Зборівському районі на2016 рік

Розглянувши подання районної державної адміністрації від 10 серпня 2016 року № 361-од, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань законності, охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради, відповідно до пункту 16 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити  програму впровадження реформи децентралізації надання адміністративних послуг у Зборівському районі на 2016 рік (додається).

2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань законності, охорони громадського порядку,боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради.

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Бігус М.Б..

Горпинюк В.В.

Горба Л.В.

                                                                                                      Додаток

                                                                                                до рішення  районної ради

                                                                         від 23 вересня 2016  року № 167.

ПРОГРАМА

впровадження реформи децентралізації надання адміністративних послуг

у Зборівському районі на 2016 рік

1 Ініціатор розроблення програми відділ з питань державної реєстрації Зборівської районної державної адміністрації
2 Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми закони України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»
3 Розробник програми відділ з питань державної реєстрації Зборівської районної державної адміністрації
4 Співрозробники програми
5 Відповідальний виконавець програми відділ з питань державної реєстрації Зборівської районної державної адміністрації
6 Учасники програми  відділ з питань державної реєстрації Зборівської районної державної адміністрації
7  Термін реалізації програми 2016 рік

8

Етапи виконання програми (для довгострокових програм)
9. Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми (для комплексних програм) районний
10.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, усього,

у тому числі:

60,0 тис гривень
кошти державного бюджету
кошти обласного бюджету
кошти місцевого бюджету 60,0 тис гривень
кошти небюджетних джерел
11. Основні джерела фінансування програми районний бюджет

І. Паспорт програми

ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма

Основною проблемою у впровадженні реформи із децентралізації надання адміністративних послуг є обмеженість фінансового, матеріального забезпечення райдержадміністрації. Станом на 01 серпня 2016 року відділ надав 830 реєстраційних послуг, в тому числі через центр надання адміністративних послуг (далі — ЦНАП) 349 адміністративних послуг по реєстрації речових прав на нерухоме майно. За період з 01 травня по 01 серпня 2016 року (3 місяці) до районного бюджету за надання реєстраційних послуг надійшло 73 420 гривень, до державного бюджету – 26 036 гривень.

Роботу відділу на даний час забезпечують 2 працівники, одна посада державного реєстратора вакантна.

Обмежене фінансове забезпечення, відсутність належної матеріально-технічної бази Зборівської районної державної адміністрації не дозволяє створити належні умови для організації повноцінного виконання повноважень з державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з державної реєстрації права власності на нерухоме майно та їх обтяжень.

Таким чином, створення і підтримка належних умов для задоволення інтересів громадян на території Зборівського району при наданні адміністративних послуг є проблемою, для розв’язання якої розроблена дана Програма.

ІІІ. Мета Програми

Метою Програми є створення належних умов для надання адміністративних послуг та їх наближення до споживачів адміністративних послуг.

ІV. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблем, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання програми

Завданням реформи у сфері надання адміністративних послуг є надання публічних послуг відповідно до державних стандартів з урахуванням необхідності забезпечення територіальної доступності, що передбачає надання послуг на території громади, де проживає особа.

Досягнення мети Програми передбачається за рахунок:

- забезпечення на належному рівні діяльності відділу, із дотриманням норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», Наказу Міністерства юстиції від 10.02.2012 №238/5 «Про затвердження Порядку зберігання та пересилання реєстраційних справ юридичних та фізичних осіб-підприємців» Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»;

- діяльності органів реєстрації у райдержадміністрації для виконання повноважень з державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень;

- забезпечення органу державної реєстрації обладнанням, комп'ютерною технікою, предметами довгострокового користування;

- залучення фінансових та інвестиційних ресурсів, із різних джерел, не заборонених законодавством, для належного матеріально-технічного забезпечення виконання повноважень з державної реєстрації адміністративних послуг;

- підвищення кваліфікації державних реєстраторів, проведення їх навчання;

- забезпечення вільного доступу суб’єктам господарювання та населенню до інформації щодо порядку, умов, строків, вартості адміністративних послуг.

Згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», статті 35 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» фінансове забезпечення державних реєстраторів здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів.

Фінансове забезпечення Програми здійснюється за рахунок коштів районного бюджету та коштів з інших джерел, не заборонених чинним законодавством.

Орієнтовний обсяг фінансового забезпечення Програми визначений заходами і становить 60 000,00 гривень. Термін окупності проекту Програми складає в середньому від трьох до чотирьох місяців.

V. Ресурсне забезпечення програми

Обсяги коштів, які пропонується залучити на виконання Програми

Усього витрат на виконання Програми

2016

Разом

Обсяг ресурсів,

усього,

у тому числі:

60 000,00 гривень 60 000,00 гривень
районний бюджет 60 000,00 гривень 60 000,00 гривень

VІ. Перелік завдань і заходів програми та результативні показники

з/п

Зміст заходу Виконавець

Термін

виконання

Потреба у коштах на виконання заходу (гривень)
1.

Забезпечити відділ з питань державної реєстрації: комп’ютерною технікою;

багатофункціональними офісними принтерами;

малою офісною технікою та комплектуючими (факс, блоки безперебійного живлення для ПК)

відділ з питань державної реєстрації районної державної адміністрації 2016 рік 47 000,00
2.

Забезпечити відділ з питань державної реєстрації: офісними меблями, стелажами

відділ з питань державної реєстрації районної державної адміністрації 2016 рік 6 000,00
3. Придбання витратних матеріалів (канцтовари, папір офісний) відділ з питань державної реєстрації районної державної адміністрації 2016 рік 2 500
5. Обслуговування комп’ютерної техніки (заправка картриджів, поточний ремонт техніки) відділ з питань державної реєстрації районної державної адміністрації 2016 рік 4 500

VІІ. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Координацію щодо виконання Програми здійснює відділ з питань державної реєстрації районної державної адміністрації, контроль за виконанням – перший заступник голови районної державної адміністрації та постійна комісія районної ради з питань планування, фінансів і бюджету.

Основними формами контролю за реалізацією заходів та досягнень показників Програми будуть:

- звітність відділу з питань державної реєстрації Зборівської районної державної адміністрації  про виконання Програми;

- проведення моніторингу та надання узагальненої звітності про хід реалізації Програми керівництву райдержадміністрації;

- організаційне супроводження виконання Програми здійснює відділ з питань державної реєстрації Зборівської районної державної адміністрації.

Відділ з питань державної реєстрації Зборівської районної державної адміністрації інформує голову райдержадміністрації та голову районної ради щодо виконання даної районної програми.

            Керуюча справами районної ради                        Л.В. Горба

                                                       

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  23 вересня  2016 року                                                                       166.

м. Зборів

Про включення до Переліку об’єктів  майна  спільної

власності територіальних громад сіл, селища, міста

Зборівського  району  приміщення гаражів, що перебувають

на балансі відділу агропромислового розвитку

Зборівської районної державної адміністрації

Розглянувши клопотання відділу агропромислового розвитку Зборівської районної державної адміністрації від 05 липня 2016 року № 93, лист Фонду державного майна України від 19 травня 2016 року № 10-15-9217, враховуючи рекомендації президії  районної  ради, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Включити до Переліку об’єктів майна спільної власності територіальних громад  сіл, селища, міста Зборівського району, затвердженого рішенням районної ради від 05 грудня 2006 року № 52, приміщення  12-ти гаражів ( №№ 5, 5.1 ,6 , 7, 8, 9, 10, 11, 12, 12.1, 13, 15)  загальною  площею 271.7 м2,  які знаходяться за адресою: м. Зборів, вул. Козацька, 1, та  перебувають на балансі відділу агропромислового розвитку Зборівської районної державної адміністрації

2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань комунальної власності, підприємництва та інвестицій.

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Бігус М.Б.

Лобур М.В.

Футорський І.О.

Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 23 вересня  2016 року                                                                    165.

м. Зборів

Про районну програму індивідуального

житлового будівництва на селі

«Власний дім» на 2016-2020 роки

Розглянувши подання районної державної адміністрації від 25 квітня 2016 року № 164-од, від 14 вересня 2016 року № 419-од, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету та президії районної ради, відповідно до пункту 16 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити районну програму індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» на 2016-2020 роки (додається).

2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету.

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Бігус М.Б.

Футорський І.О.

Кунцьо В.В.

Горба Л.В.

                                                                                                                          Додаток

                                                                                                      до рішення  районної ради

                                                                                                      від  23 вересня 2016  року № 165.

РАЙОННА ПРОГРАМА

індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім»

на 2016-2020 роки

1. Ініціатор розроблення програми відділ агропромислового розвитку районної державної адміністрації
2. Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми розпорядження голови обласної державної адміністрації від 30 листопада 1998 року №537 «Про заходи щодо підтримки індивідуального житлового будівництва на селі»
3. Розробник програми відділ агропромислового розвитку районної державної адміністрації
4. Відповідальний виконавець програми відділ архітектури, містобудування, розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації, виконавчі комітети базових рад району
5. Учасники програми відділи архітектури, містобудування, розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства, агропромислового розвитку районної державної адміністрації, виконавчі комітети базових рад району, Тернопільський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі (за згодою)
6. Термін реалізації програми 2016-2020 роки
1) етапи виконання програми (для довгострокових програм)

I – 2016-2018 роки

II – 2019-2020 роки

7. Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні програми (для комплексних програм) районний бюджет
8. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього, у тому числі: 300,0 тис. гривень
    2016 рік 2017 рік 2018 рік 2019 рік 2020 рік
коштів районного бюджету 44 50 62 70 74

2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма

Проблема забезпечення житлом сільських жителів району залишається надзвичайно актуальною. Рівень комфортності сільського житлового фонду є низьким. Більша його частина, а також об'єкти соціально-побутового призначення не відповідають сучасним вимогам через зношеність, застарілість архітектурно-планувальних рішень та низький рівень інженерного забезпечення. Платоспроможність сільського населення є низькою, рівень заробітної плати в сільському господарстві та соціальній сфері села, де працює більшість сільських жителів, залишається майже на третину нижчим за середній економічний показник і не дозволяє самостійно покращити житлово-побутові умови.

Аналіз демографічних показників свідчить, що чисельність населення району щороку зменшується. Головним фактором цього є скорочення природного приросту. В останні роки на селі особливо гостро постали проблеми: майнова приватизація, приховане та відкрите безробіття, зубожіння, різке зростання рівня захворюваності та зниження тривалості життя селян. Похилий вік і низький прожитковий рівень зайнятих у сільськогосподарському виробництві є головним чинником низьких темпів його реформування. Ключові галузі сільськогосподарського виробництва не мають необхідних за віком та освітою кадрів. Фактичний стан кадрового потенціалу в селі без залучення молодих та грамотних спеціалістів буде стримувати розвиток агропромислового комплексу.

Ще одним чинником виїзду молоді з села є низький рівень благоустрою сільського житла, зокрема відсутність централізованого опалення, водопостачання, каналізації, проблема з паливом. Все це негативно впливає на збереження спеціалістів у сільській місцевості.

Зазначені чинники викликали необхідність через систему пільг стимулювати хід відродження індивідуального житлового будівництва на селі, його благоустрою, а отже і присутність молоді та відновлення потенціалу сільськогосподарського виробництва.

3. Визначення мети програми

Основною метою районної програми підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» на 2016-2020 роки (далі – програма) є:

-      реалізація державної політики в галузі індивідуального житлового будівництва в сільській місцевості;

-  розширення інвестування в будівництво житла на селі;

-      створення умов для забезпечення житлом та покращення житлово-побутових умов сільського населення;

-   збільшення обсягів житлового будівництва у сільській місцевості;

-       підвищення рівня інженерного облаштування сільських населених пунктів.

Зборівський район є аграрно-промисловим регіоном. Його розташування в зоні з родючими грунтами і достатнім зволоженням сприяє розвитку сільськогосподарського виробництва. Понад 77,6 відсотків населення району проживає у сільській місцевості, а переважна більшість працюючого населення зайнята в галузі сільського господарства.

Мета програми відповідає пріоритетним напрямкам розвитку району.

4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання програми

Реалізація програми є одним з основних заходів щодо розвитку соціальної сфери житла. Програма потребує фінансування з районного бюджету.

Районна програма індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» на 2016-2020 роки розроблена на п’ять років і виконуватиметься у два етапи: І 2016-2018 роки, ІІ 2019-2020 роки. Напрямки реалізації етапів виконання програми впродовж її дії залишаються незмінними.

Програма реалізовуватиметься шляхом створення системи стимулювання індивідуального житлового будівництва в сільській місцевості через надання довготермінових пільгових позик сім’ям, які проживають у селі, на будівництво, добудову, купівлю та газифікацію власного житла, а також інженерне забезпечення житла терміном на 20 років, молодим сім’ям на 30 років. У першу чергу кредити надаватимуться забудовникам для завершення раніше розпочатого будівництва власного житла.

Сума кредиту визначається державним підприємством Тернопільський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі з

врахуванням платоспроможності забудовника і не може перевищувати 200 тис. гривень на нове будівництво та 100 тис. гривень на добудову (реконструкцію), придбання власного житла.

Шляхом розв’язання проблеми індивідуального житлового будівництва на селі згідно з цією програмою є фінансово-бюджетна підтримка нового будівництва житла, добудови і купівлі житла, газифікації та інженерного забезпечення житла.

Виконавцем програми з надання довгострокових кредитів сільським сім’ям на будівництво, добудову, газифікацію та купівлю власного житла в сільській місцевості є державне підприємство Тернопільський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі (далі фонд).

Витрати фонду для надання фінансової підтримки індивідуальним забудовникам та за іншими напрямами діяльності, передбаченими цією програмою, фінансуються відповідно до затверджених райдержадміністрацією кошторисів за рахунок коштів, одержаних фондом від проведення кредитування індивідуальних сільських забудовників, включаючи кошти, що надходять від сплати відсотків за користування кредитами, державного бюджету та інших джерел фінансування, крім асигнувань коштів по державному бюджету.

Виконання заходів програми передбачається за рахунок коштів районного бюджету в сумі 300 тис. гривень.

Ресурсне забезпечення програми

тис. гривень

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми Етапи виконання програми Усього витрат на виконання програми
І ІІ
2016 рік 2017 рік 2018 рік 2019 рік 2020 рік
кошти районного бюджету 44 50 62 70 74 300

5. Перелік завдань і заходів програми та результативні показники

Програма є узагальнюючим організаційно-економічним документом, що визначає можливість розв’язання однієї з найважливіших і найголовніших проблем покращення демографічної ситуації та забезпечення благоустроєним житлом сільських жителів.

Основним завданням програми є збільшення обсягів індивідуального житлового будівництва, здешевлення його вартості, покращення інженерного забезпечення та благоустрою як новозбудованого, так і існуючого житла, доступність до передбачених пільг всіх громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Реалізацію заходів програми забезпечуватиме державне підприємство Тернопільський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі, головним з яких є акумуляція з різних джерел фінансових ресурсів для подальшого спрямування їх на індивідуальне житлове будівництво в сільській місцевості.

Реалізація програми сприятиме:

-   інвестуванню в будівництво та придбання житла на селі;

-   здешевленню вартості житла;

-   створенню забудовникам умов для спорудження житлових будинків з надвірними підсобними приміщеннями;

-   наданню довгострокових пільгових кредитів сільським сім’ям на будівництво, добудову, газифікацію та купівлю власного житла в сільській місцевості, інженерне забезпечення житла;

-     покращенню демографічної ситуації в області в цілому і в сільській місцевості зокрема.

Орієнтовні обсяги кредитування наведені у таблиці додатку до програми.


6. Напрями діяльності та заходи програми

з/п

Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання) Перелік заходів програми Строк виконання заходу Виконавці Джерела фінансування Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис. грн, у тому числі: Очікуваний результат
І етап ІІ етап
2016 рік 2017 рік 2018 рік 2019­2020 роки
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1.

Нове будівництво

надання довгострокових пільгових кредитів 2016 рік державне підприємство Тернопільський обласний фонд підтримки

районний бюджет

30 - - - укладення 9 кредитних угод
2017 рік індивідуального житлового будівництва на селі

районний бюджет

- 33 - - укладення 11 кредитних угод
2018 рік

районний бюджет

- - 42 - укладення 12 кредитних угод
2019-2020 роки

районний бюджет

- - - 119 укладення 31 кредитної угоди
Всього: 224
2. Придбання житла надання довгострокових пільгових кредитів 2016 рік державне підприємство Тернопільський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі

районний бюджет

14 - - - укладення 5 кредитних угод
2017 рік

районний бюджет

17 укладення 7 кредитних угод
2018 рік

районний бюджет

20 укладення 9 кредитних угод
2019-2020 роки

районний бюджет

25 укладення 24 кредитних угоди
Всього: 76


7. Координація та контроль за ходом виконання програми

Координацію та контроль за ходом виконання програми здійснює відділ агропромислового розвитку районної державної адміністрації.

Додаток до програми

Орієнтовані обсяги кредитування та прогнозовані показники

з/п

Назва напряму діяльності (мета кредитування) Прогнозовані показники введення в експлуатацію об’єктів будівництва Орієнтовні обсяги кредитування (вартість), тис. грн.
кількість площа (м2)
1. Нове будівництво власного житла 63 1896 270
2. Купівля власного житла 43 1896 30
ВСЬОГО: 106 3792 300

Керуюча справами районної ради                            Л.В.Горба

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 23 вересня  2016 року                                                                    164.

м. Зборів

Про надання згоди на закриття бібліотеки-

філіалу села Лопушани Зборівської

централізованої бібліотечної системи

Розглянувши клопотання відділу культури і туризму районної державної адміністрації від 11 квітня 2016 року № 132/01-3-1, централізованої бібліотечної системи від 16 серпня 2016 року № 1, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 510 та Постанови Кабінету Міністрів України від 12 листопада 1998 року № 1775, пункту 16 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації президії районної ради, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Надати згоду на закриття бібліотеки-філіалу села Лопушани Зборівської централізованої бібліотечної системи.

2. Зборівській централізованій бібліотечній системі (Лукачату М.М.) після отримання погодження від Міністерства культури України на закриття та виключення з базової мережі закладів культури бібліотеки-філіалу села Лопушани провести процедуру закриття відповідно до норм чинного законодавства України.

3. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення.

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Кухаришин Г.В.

Горба Л.В. 

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

 ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 23 вересня  2016 року                                                                    163.

м. Зборів

Про виведення з базової мережі закладів

культури Зборівського району клуб с. Жуківці

Розглянувши клопотання відділу культури і туризму районної державної адміністрації від 11 квітня 2016 року № 130/01-3-1, рішення Ярчовецької сільської ради від 07 листопада 2011 року № 85 «Про закриття клубу села Жуківці», враховуючи рекомендації президії районної ради, керуючись ст.ст. 26, 29, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Вивести з базової мережі закладів культури Зборівського району клуб с. Жуківці.

2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення.

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Кухаришин Г.В.

Горба Л.В.