Зборівська районна рада

Офіційний веб-сайт

Пошук

Останні коментарі

Зараз на сайті

На сайті 20 гостей та відсутні користувачі

Oleg

Oleg

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ПЯТА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 01 лютого  2016 року                                                                № 78.

м. Зборів

 

Про скасування окремих рішень

Зборівської районної ради

Розглянувши рішення Озернянської сільської ради ОТГ від 28 січня 2016 року № 37, враховуючи рекомендації президії районної ради, керуючись статтями 43, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рк/2009, Зборівська районна рада

        

В И Р І Ш И Л А:

  1. Скасувати п. 2 рішення Зборівської районної ради від 15 грудня 2015 року № 48 «Про  внесення змін до структури комунального закладу «Зборівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Зборівської районної ради».
  2.  Скасувати рішення Зборівської районної ради від 15 січня 2016 року № 67 «Про внесення змін до рішення Зборівської районної ради від 15 грудня 2015 року № 48 «Про  внесення змін до структури комунального закладу «Зборівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Зборівської районної ради».
  3. Контроль за виконанням рішення доручити заступнику голови районної ради Олійнику Л.В.

Голова районної ради                               Б.І. Максимів

                       Олійник  Л.В.

            Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ПЯТА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 01 лютого  2016 року                                                                № 77.

м. Зборів

 

Про затвердження договорів про

міжбюджетні трансферти на 2016 рік

між Озернянською сільською радою

ОТГ та Зборівською районною радою

Розглянувши договори про міжбюджетні трасферти на 2016 рік, укладені між Озернянською сільською радою ОТГ та Зборівською районною радою, враховуючи рішення Озернянської сільської ради ОТГ від 28 січня 2016 року № 37, рекомендації постійної комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету, керуючись частиною другою статті 43  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити договір про міжбюджетний трансферт на 2016 рік, укладений між Озернянською сільською радою ОТГ та Зборівською районною радою про передачу субвенції в сумі 720000 грн. з сільського бюджету Зборівській районній раді на співфінансування Зборівській ЦРЛ для надання медичних послуг за місцем обслуговування населення громади.
  2. Затвердити договір про міжбюджетний трансферт на 2016 рік, укладений між Озернянською сільською радою ОТГ та Зборівською районною радою про передачу субвенції в сумі 1190350 грн. з сільського бюджету Зборівській районній раді на фінансування амбулаторії загальної практики сімейної медицини, фельдшерських пунктів сіл: Данилівці, Осташівці, Богданівка, Сировари, Цебрів, Озерна та Озернянської дільничної лікарні.
  3. Затвердити договір про міжбюджетний трансферт на 2016 рік, укладений між Озернянською сільською радою ОТГ та Зборівською районною радою про передачу субвенції в сумі 273845 грн. з сільського бюджету Зборівській районній раді на виплату заробітної плати 9 (дев’яти) працівникам територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) районної державної адміністрації.
  4. Затвердити договір про міжбюджетний трансферт на 2016 рік, укладений між Озернянською сільською радою ОТГ та Зборівською районною радою про передачу субвенції в сумі 87000 грн. з сільського бюджету Зборівській районній раді для управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації на виплату пільг і компенсацій за надання соціальних послуг мешканцям, які проживають на території Озернянської сільської ради ОТГ.
  5. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету.

Голова районної ради                               Б.І. Максимів

Олійник Л.В.

Кунцьо В.В.

Кухаришин Г.В.

Мелих С.В.

Моравель Р.Р.

Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ПЯТА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  01 лютого  2016 року                                                                № 76.

м. Зборів

 

Про затвердження договору про

міжбюджетний трансферт на 2016 рік

між Зборівською міською радою

та Зборівською районною радою

Розглянувши клопотання Зборівської міської ради від 21 січня 2016 року № 14, рішення Зборівської міської ради від 20 січня 2016 року № 107 «Про затвердження договору про міжбюджетний трансферт», враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету, керуючись частиною другою статті 43  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтею 101 Бюджетного кодексу України, Зборівська районна рада

        

В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити договір про міжбюджетний трансферт на 2016 рік, укладений між Зборівською міською радою та Зборівською  районною радою.
  2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету.

Голова районної ради                               Б.І. Максимів

                       Олійник  Л.В.

             Кунцьо В.В.

             Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ПЯТА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від 01 лютого  2016 року                                                                № 75.

м. Зборів

 

Про співфінансування проектів регіонального

розвитку у Зборівському районі в 2016 році

Розглянувши клопотання Зборівського районного будинку культури від 22.01.2016 року № 7, відділу освіти районної державної адміністрації від 27.01.2016 року № 151/07, КЗ «Зборівський  РЦ ПМСД» Зборівської районної ради від 25.01.2016 року № 56, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету, керуючись частиною другою статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

        

В И Р І Ш И Л А:

  1. Виділити кошти на співфінансування проектів регіонального розвитку, що реалізуються у 2016 році за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку та субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій (згідно з додатком).
  2. Фінансовому управлінню районної державної адміністрації при внесенні змін до районного бюджету на 2016 рік передбачити кошти на співфінансування проектів регіонального розвитку за рахунок вільного залишку коштів районного бюджету Зборівського району станом на 01.01.2016 року.
  3. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету.

Голова районної ради                               Б.І. Максимів

                       Олійник  Л.В.

            Кунцьо В.В.

Горба Л.В.

                                                                                                                     Додаток

                                                                                                           до рішення районної ради

                                                                                                          від 01лютого 2016 року №75

Перелік об’єктів

регіонального розвитку, що реалізуються у 2016 році за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку та субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій

  1. Реконструкція будівлі Зборівського районного будинку культури по вул. Б.Хмельницького, 37 міста Зборова Тернопільської області в сумі 54449 грн.
  2. Покращення медичних послуг в с. Оліїв Зборівського району, капітальний ремонт лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини (коригування кошторисної документації на залишкові роботи) в сумі 196020 грн.
  3. Реконструкція плоскої покрівлі під шатровий дах ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 м. Зборова, вул. Гоголя, 12 у місті Зборові Тернопільської області в сумі 250392 грн.

Керуюча справами районної ради                          Л.В.Горба

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ПЯТА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  01 лютого  2016 року                                                                       74.

м. Зборів

Про звернення депутатів Зборівської районної

ради до Президента України, Кабінету Міністрів

України, Верховної Ради України щодо

ситуації, яка склалася внаслідок недостатнього

фінансування бюджетних установ району

Розглянувши рекомендації президії районної ради, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Прийняти звернення депутатів Зборівської районної ради до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України щодо ситуації, яка склалась внаслідок недостатнього фінансування бюджетних установ району (додається).

2. Текст рішення і звернення надіслати Президенту України, Кабінету Міністрів України, Верховній Раді України для розгляду та вирішення порушених питань.

3. Контроль за виконанням рішення доручити заступнику голови районної ради Олійнику Л.В.

Голова районної ради                            Б.І.Максимів 

                                        

Олійник Л.В.

Завербний І.Т.

Кухаришин Г.В.

Моравель Р.Р.

Горба Л.В.

Президенту України

Кабінету Міністрів України

Верховній Раді України

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Зборівської районної ради

щодо ситуації, яка склалась внаслідок недостатнього фінансування

бюджетних установ району

Ми, депутати Зборівської районної ради, вкрай стурбовані ситуацією, що склалася в районі у зв’язку із значним недофінансуванням та потребою коштів на оплату праці, оплату за енергоносії в закладах бюджетної сфери району на 2016 рік.

Асигнування, які виділені і доведені до району згідно формульних розрахунків Кабінетом Міністрів України на 2016 рік забезпечено лише на 8-10 місяців поточного року. До них належать установи культури, охорони здоров’я,  освіти та інші галузі.

Незабезпеченість установ району фондом оплати праці на 2016 рік складає 17725176,00грн., на оплату за енергоносії – 320 тис. грн. Зокрема, закладам культури брак коштів на оплату праці складає 1390800 грн., охорони здоров’я – 7030976 грн., закладам  освіти  -  9303400 грн. Невирішення даної проблеми може призвести в подальшому до соціальної напруги.

Звертаємось до Вас із проханням ініціювати клопотання перед відповідними державними органами щодо перегляду бюджетних показників, стовідсоткового забезпечення коштами делегованих повноважень.

Прийнято на пятій сесії Зборівської

районної ради Тернопільської області

сьомого скликання 01 лютого  2016 року

Голова районної ради                                      Б.І.Максимів 

 

 

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ПЯТА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  01 лютого 2016 року                                                                       № 73.

м. Зборів

 

Про внесення змін до

районного бюджету на 2016 рік

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», враховуючи пропозиції постійної комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету та президії районної ради керуючись п.17 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Бюджетним кодексом України,  Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Збільшити дохідну частину загального фонду     районного бюджету на 2016 рік на суму - 2 304 165 гривень  
в тому числі:  
ККД 41035000 „Інші субвенції” - 2 304 165 гривень  
в т.ч. за рахунок:  
 - іншої субвенції Зборівської міської ради - 32 970 гривень  
 - іншої субвенції Озернянської сільської ради   об’єднаної територіальної громади - 2 271 195 гривень  
 
2. Збільшити видаткову частину загального фонду районного бюджету на 2016 рік на суму   - 2 304 165 гривень  
 
2.1. За функціональною класифікацією видатків:  
- Освіта - 32 970 гривень  
- Охорона здоровя - 1 910 350 гривень  
з них: „Оплата праці” - 1 330 480 гривень  
„Оплата комунальних послуг та енергоносіїв” -     146 470 гривень  
- Соціальний захист та соціальне забезпечення - 360 845 гривень  
з них: „Оплата праці” -  224 460 гривень  
 
2.2. За головними розпорядниками коштів, а саме:  
 
2.2.1. Відділ освіти Зборівської районної державної          адміністрації - 32 970 гривень  
в т. ч.КФК 070201 „Загальноосвітні школи (в т.ч. школа-дитячий садок, інтернат при школі), спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми” - 32 970  гривень  
з них:„ „Інші поточні видатки” - 32 970 гривень  
 
2.2.2. Відділ охорони здоров’я Зборівської районної державної адміністрації - 1 910 350 гривень  
 в т.ч.КФК 080101 „Лікарні ” - 720 000 гривень  
 з них: „Оплата праці” КЕКВ 2110 - 578 000 гривень  
„Нарахування на оплату праці” КЕКВ 2120 - 127 000 гривень  
 „Інші поточні видатки” -  15 000 гривень  
 
КФК 080800 „Центри первинної медичної (медико-санітарної)  допомоги” - 1 190 350 гривень  
з них: „Оплата праці” КЕКВ 2110 - 752 480 гривень  
„Нарахування на оплату праці” КЕКВ 2120 - 172 100 гривень  
„Оплата комунальних послуг таенергоносіїв”  КЕКВ 2270 - 146 470 гривень  
 „Інші поточні видатки” -  119 300 гривень  
 
2.2.3. Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації - 360 845 гривень  
в т.ч. КФК 090203 „Інші пільги ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України `Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту`, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, ветеранам праці, особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, жертвам нацистських переслідувань та реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами”                       -  20 000 гривень  
 „Інші поточні видатки” -  20 000 гривень  
 
КФК 090214 „Пільги окремим категоріям громадян з послуг звязку”     - 36 000 гривень  
 „Інші поточні видатки” -  36 000 гривень  
 
 КФК 091204 „Територіальні центри соціального    обслуговування (надання соціальних послуг)” - 273 845 гривень  
 з них: „ Оплата праці ” КЕКВ 2110 - 224 460 гривень  
„Нарахування на оплату праці” КЕКВ 2120 - 49 385 гривень  
 
КФК 091205 „Виплати грошової компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям- інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги”     - 11 000 гривень  
 „Інші поточні видатки” -  11 000 гривень  
 
КФК 170102 „Компенсаційні виплати на пільговий проїзд  автомобільним транспортом окремим категоріям населення” - 20 000 гривень  
 „Інші поточні видатки” -  20 000 гривень  
 
3. Здійснити перерозподіл бюджетних призначень за головними розпорядниками коштів за кодами функціональної та економічної класифікації видатків районного бюджету на 2016 рік:  
 
3.1. Фінансове  управління  Зборівської  районної  державної адміністрації  
 
- Зменшити асигнування загального фонду на суму - 180 000 гривень  
в т.ч. КФК 250102 „Резервний фонд” - 180 000 гривень  
з них: „Нерозподілені видатки” КЕКВ 9000 - 180 000 гривень  
3.2.

Відділ освіти Зборівської районної державної

 адміністрації                                                               -                 180 000 гривень          

-

Збільшити асигнування загального фонду на

суму                                                                             -                  180 000 гривень

- 100 000 гривень

в т. ч.КФК 070201 „Загальноосвітні школи

 (в т.ч. школа-дитячий садок, інтернат при школі),

 спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми” -                 180 000 гривень

 з них: „Оплата праці” КЕКВ 2110                           -                 150 000 гривень -  000 гривень
„Нарахування на оплату праці” КЕКВ 2120           -                   30 000 гривень -  000 гривень
 
4. Затвердити зміни в перелік державних (регіональних) програм по районному бюджету на 2016 рік, згідно з додатком.  
 
5.

Фінансовому управлінню Зборівської районної державної адміністрації  внести відповідні зміни в розпис районного  бюджету.

 

Голова районної ради                   Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Кунцьо В.В.

Стахів О.В.

Горба Л.В.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Додаток       
          до рішення районної ради     
          від 01 лютого 2016 року №73.    
      З М І Н И          
 до переліку місцевих( регіональних) програм, які фінансуватимуться  за рахунок коштів районного бюджету у 2016 році  
            ( грн.)    
Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевого  бюджету Код функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету Найменування
згідно з типовою відомчою/тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету
Загальний фонд Спеціальний фонд РАЗОМ  
Найменування програми Сума Найменування програми Сума Сума  
15   Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації   0     0  
090412 1090 Інші видатки на соціальний захист населення Районна комплексна програма соціальної підтримки малозахищених верств населення "Турбота" на 2016-2020 роки 100 000     100 000  
090412 1090 Інші видатки на соціальний захист населення Програма підтримки осіб, які брали участь в антитерористичній операції, та членів сімей загиблих під час проведення антитерористичної операції на 2015-2019 роки -100 000     -100 000  
    Всього   0     0  
                 
                 
  Керуюча справами районної ради                                                             Л.В.Горба      

 

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ПЯТА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

 

від  01 лютого  2016 року                                                                          № 72.

м. Зборів

Про внесення змін та доповнень до районної

програми підтримки осіб, які брали участь

в антитерористичній операції, та членів

сімей загиблих під час проведення

антитерористичної операції на 2015-2019 роки

 

        

Розглянувши клопотання районної державної адміністрації від 21 січня 2016 року № 20-од, враховуючи рекомендації президії районної ради, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада 

В И Р І Ш И Л А:

  1. Внести зміни та доповнення до районної програми підтримки осіб, які брали участь в антитерористичній операції, та членів сімей загиблих під час проведення антитерористичної операції на 2015-2019 роки згідно з додатком.
  2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення.

 

Голова  районної  ради                                       Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.


                                  Додаток 1

                  до рішення районної ради

                           від 01 лютого 2016 року №  72.

ЗМІНИ

та доповнення, що вносяться до районної програми підтримки осіб, які брали участь в антитерористичній операції, та членів сімей загиблих під час проведення антитерористичної операції на 2015-2019 роки

  1. В підпункті 1 пункту 9 розділу 1 «Паспорт програми» цифри«цифри «

2. В абзаці другому  розділу 4 Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання програми цифри «633.5» замінити на цифри «983.50» та цифри «454.1» замінити на цифри «804.1».

3. Таблицю Ресурсне забезпечення програми викласти в такій редакції:

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми Етапи виконання програми Усього витрат на виконання програми
І ІІ
2015 рік 2016 рік 2017 рік 2018 рік 2019 рік
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: 314.7 414.7 74.7 84.7 94.7 983.50
районний бюджет 314.7 414.7 74.7 84.7 94.7 983.50
               

4. Пункт 1розділу 6 Напрями діяльності та заходи районної програми підтримки осіб, які брали участь в антитерористичній операції, та членів сімей загиблих під час проведення антитерористичної операції на 2015-2019 роки доповнити підпунктами 6, 7 такого змісту:

№ з/п Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання) Перелік заходів програми Строк виконання заходу Виконавці Джерела фінансува-ння Всього Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис. гривень, у тому числі: Очікуваний результат
І етап ІІ етап
2015 рік 2016 рік 2017 рік 2018 рік 2019 рік
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
1. Організаційно-правове забезпечення 6. Забезпечити пільгове відвідування музею «Зборівська битва»,закладів культури району особами, які брали участь в антитерористичній операції, та членам сімей загиблих під час проведення антитерористичної операції 2015-2019 роки відділ культури і туризму райдержадміністрації Не потребує фінансува-ння - - - - - - Покращення духовно-морального духу учасників антитерористичній операції, та членам сімей загиблих під час проведення антитерористичної операції
    7. Забезпечити пільгове навчання у школах естетичного виховання дітей учасників та загиблих під час проведення антитерористичної операції 2016-2019 роки відділ культури і туризму райдержадміністрації Не потребує фінансува-ння - - - - - - Естетичне виховання дітей учасників та загиблих під час проведення антитерористичної операції

            5. Підпункти 1, 2, 13 пункту 2 розділу 6 Напрями діяльності та заходи районної програми підтримки осіб, які брали участь в антитерористичній операції, та членів сімей загиблих під час проведення антитерористичної операції на 2015-2019 роки викласти у такій редакції:

№з/п Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання) Перелік заходів програми Строк виконання заходу Виконавці Джерела фінансування Всього Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис. гривень, у тому числі: Очікуваний результат
І етап ІІ етап

2015

рік

2016

рік

2017

рік

2018

рік

2019

рік

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2.

Соціальна підтримка

осіб, які брали участь в антитерористичній операції, та членів сімей загиблих під час проведення антитерористичної операції

1. Надавати  щомісячну допомогу в сумі 208 гривень сім'ям загиблих під час проведення антитерористичної операції. Допомога неповнолітнім членам сімей загиблих виплачується матері (батькові), опікуну

2015-2019 роки управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації районний бюджет 93.5 18.7 18.7 18.7 18.7 18.7 покращення матеріального становища  сімей загиблих під час проведення антитерорис-тичної операції
   

2. Надавати одноразову грошову допомогу на поховання сім’ї, в якій загинув учасник антитерористичної операції, а також особа мобілізована на  службу, смерть якої не пов’язана з виконанням військового (службового) обов’язку,  в розмірі 10 тис. гривень на підставі таких документів:

- заяви члена сім’ї загиблого;

- довідки, виданої військовими частинами, військовими комісаріатами, уповноваженими органами Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій або їх територіальними органами, інших органів, що підтверджують причину смерті;

- довідки місцевої ради про члена сім’ї, який здійснює поховання;

- довідки про банківські реквізити.

Допомога виплачується,

починаючи з часу дії Програми, членам сім’ї (особі, яка здійснила поховання) загиблого на підставі клопотання виконавчого комітету базової ради району за розпорядженням голови районної державної адміністрації.

2015-2016 рік управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації, виконкоми міської, селищної та сільських рад району районний бюджет

50

50

50

-

-

-

Підтримка матеріального становища членів сімей, в яких загинув учасник антитерористичної операції, а також особа мобілізована на службу, смерть якої не пов’язана з виконанням військового (службового) обов’язку
    13. Надавати учасникам антитерористичної операції  (за їхніми заявами, заявами членів їхніх сімей, батьків) нецільову матеріальну допомогу згідно з розпорядженнями голови районної державної адміністрації постійно управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації районний бюджет 510 210 300 - - - Покращення матеріально-побутових умов проживання учасників антитерорис-тичної операції та членів їх сімей

Керуюча справами районної ради                                                            Л.В.Горба

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ПЯТА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від 01 лютого  2016 року                                                                          № 71.

м. Зборів

Про районну комплексну програму

соціальної підтримки малозахищених

верств населення «Турбота» на 2016-2020 роки

        

Розглянувши клопотання районної державної адміністрації від 21січня 2016 року № 19-од, враховуючи рекомендації президії районної ради, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада 

В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити районну комплексну програму соціальної підтримки малозахищених верств населення «Турбота» на 2016-2020 роки (додається).
  2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення.

Голова  районної  ради                                       Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.


                                  Додаток 1

                  до рішення районної ради

                           від 01 лютого 2016 року № 71.

РАЙОННА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА

соціальної підтримки малозахищених верств населення “Турбота”

на 2016-2020 роки

1. Паспорт програми

1. Ініціатор розроблення програми управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації
2. Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми постанови Верховної Ради України від 21.03.1991 року № 876-12 “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, від 16.12.1993 року № 3722-ХІІ “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”
3. Розробник програми управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації
4. Співрозробники програми відділ економічного розвитку, інвестиційної діяльності та торгівлі, відділи культури і туризму, охорони здоров’я, освіти, у справах сім'ї, молоді, та спорту, архітектури, містобудування розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації, сектор інформаційної діяльності та зв'язків з громадськістю апарату районної державної адміністрації
5. Відповідальний виконавець програми управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації
6. Учасники програми відділ економічного розвитку, інвестиційної діяльності та торгівлі, відділи культури і туризму, охорони здоров’я, освіти, у справах сім'ї, молоді, та спорту, архітектури, містобудування розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації, сектор інформаційної діяльності та зв'язків з громадськістю апарату районної державної адміністрації, виконавчі комітети базових рад району
7. Термін реалізації програми 2016-2020 роки
1) Етапи виконання програми (для довгострокових програм) І-2016-2018 роки, II-2019-2020 роки
8. Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми (для комплексних програм) районний бюджет
9. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього, у тому числі: 1298,0 тис. гривень
1) коштів районного бюджету 1298,0 тис. гривень
2) коштів інших джерел -

2. Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована програма

Основними завданнями районної комплексної програми соціальної підтримки малозахищених верств населення “Турбота” на 2016-2020 роки (далі - Програма) є посилення соціального, медичного захисту інвалідів всіх категорій, людей похилого віку, осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах, створення сприятливих умов для їх життєдіяльності, захист прав, наданих Конституцією та законами України, підтримка статутної діяльності організацій інвалідів району.

Станом на 01 січня 2016 року в районі проживає понад 3 тис. інвалідів. Життєзабезпечення інвалідів підтримується системою пільг та компенсацій, які визначені відповідними законами. Проте, незважаючи на прийняття значної кількості актів законодавства та інших нормативних документів щодо інвалідів на рівні держави, їх виконання не є достатнім через обмежене фінансування з державного бюджету.

Матеріально-технічна база лікувально-профілактичних закладів охорони здоров’я та інтернатних установ системи соціального захисту населення району, на обслуговуванні в яких перебувають інваліди, потребує покращення. У зв’язку з цим, лише частково задовольняються потреби інвалідів та інших малозахищених верств населення щодо забезпечення безоплатним зубопротезуванням, кардіостимуляторами, пільговими ліками та виробами медичного призначення.

Завдяки фінансуванню за рахунок коштів районного бюджету забезпечено реалізацію основних заходів програми “Турбота” на 2011-2015 роки. Зокрема, надання нецільової грошової допомоги за клопотанням громадських організацій до Міжнародного дня „Біла тростина”, Міжнародного дня глухих, Міжнародного дня людей з інвалідністю, інвалідам внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, надання допомог згідно з заявами громадян, які звертались до голови райдержадміністрації, голови  районної ради, виділено у 2012 році - 141 тис. гривень, у 2013 році - 146 тис. гривень, у 2014 році - 151 тис. гривень, у 2015 році – 242 тис. гривень.

Незначні обсяги фінансування заходів програми у попередні роки, недофінансування за рахунок коштів державного бюджету частини пільг та гарантій інвалідам і надалі залишаються проблемними питаннями щодо покращення матеріального забезпечення, медичного, транспортного обслуговування, житлово-побутових умов проживання інвалідів та малозахищених осіб.

Прийняття районної програми “Турбота” та залучення на її виконання коштів з районного бюджету сприятиме покращенню матеріально-побутових умов проживання, оздоровлення малозахищених верств населення, осіб, які потрапили в складні життєві обставини та інвалідів.

3. Визначення мети програми

Метою Програми є створення сприятливих соціально-економічних, медичних, організаційних та правових умов і гарантій для реалізації прав інвалідів та малозахищених верств населення, забезпечення їх участі в економічній, соціальній, культурній та інших сферах суспільного життя. Мета Програми відповідає пріоритетним напрямам розвитку району.

4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання програми

Вирішення основних проблем соціального захисту інвалідів району передбачено шляхом:

- організаційного та інформаційного забезпечення виконання програми;

- створення умов для ефективної діяльності громадських організацій інвалідів;

- підвищення рівня життєзабезпечення інвалідів, малозахищених верств населення та осіб, які потрапили в складні життєві обставини, надаючи їм натуральну та нецільову грошову допомогу;

- щорічного відзначення в районі Міжнародного дня людей з інвалідністю.

Виплата допомоги здійснюється за рахунок коштів районного бюджету.

Реалізацію Програми планується здійснити за рахунок коштів районного бюджету у розмірі 1298 тис. гривень, зокрема на І етапі - 438 тис. гривень, на II етапі - 860 тис. гривень.

Ресурсне забезпечення програми

тис, гривень

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми Етапи виконання Програми Усього витрат на виконання програми тис. гривень
І II
2016 рік 2017 рік 2018 рік 2019 рік 2020 рік
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: 209,0 229,0 260,0 290,0 310,0 1298,0
районний бюджет 209,0 229,0 260,0 290,0 310,0 1298,0

5. Перелік завдань і заходів програми та результативні показники

Основними завданнями програми є:

-    покращення та координація роботи з питань соціального захисту інвалідів, малозахищених верств населення та осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах;

-    сприяння створенню умов для ефективної роботи організацій інвалідів, надання їм фінансової підтримки для забезпечення здійснення статутних завдань;

-    широке залучення громадських організацій, релігійних організацій, товариств до організації роботи з питань соціального захисту інвалідів та малозахищених верств населення.

Виконання програми дозволить:

-    покращити соціально-медичне обслуговування та житлово-побутові умови проживання інвалідів, малозахищених верств населення та осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах: у 2016 році планується надати нецільову матеріальну допомогу 666 особам, у 2017 році 733 особам, у 2018 році – 833 особам, у 2019 році – 933 особам, у 2020 році – 1000 особам (показник ефективності становитиме 0,3 тис. гривень на одну особу);

-    стимулювати та заохочувати здобутки у навчанні, мистецтві і спорті 15 осіб (показник ефективності становитиме 0,7 тис. гривень на заохочення 1 особи (щороку)).

7. Координація та контроль за ходом виконання програми

Координація та контроль за ходом виконання заходів, передбачених Програмою, покладається на управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації.

Виконавці інформують про хід та результати виконання заходів Програми та надають пропозиції з удосконалення її реалізації управлінню праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації щороку до 10 січня протягом 2016-2021 років.

Узагальнену інформацію про хід та результати виконання заходів програми управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації подає щороку до 12 січня протягом 2016-2021 років районній державній адміністрації.

Керуюча справами районної ради                               Л.В.Горба


6. Напрями діяльності та заходи районної комплексної програми соціальної підтримки малозахищених

верств населення “Турбота” на 2016-2020 роки

з/п

Назва напряму

Діяльності (пріоритетні завдання)

Перелік заходів програми

 

Строк

виконання

заходу

 

Виконавці

 

Джерела

фінансува

ння

 

Всього

 

Орієнтовні обсяги

фінансування (вартість), тис. гривень, в тому числі:

Очікуваний результат

 

І етап II етап
2016 рік 2017 рік 2018 рік 2019 рік 2020рік
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
1

Організаційно-координаційна діяльність

  1. Забезпечення відзначення в районі Міжнародного дня людей з інвалідністю

15 жовтня,

остання

неділя

вересня та

03 грудня

щороку

управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації

додаткового

фінансування

не потребує

- - - - -

-

Привернення уваги суспільства до розв’язання проблем осіб з обмеженими фізичними можливостями
  1. Забезпечення вибору земельних ділянок та їх резервування під будівництво соціального житла
 
2016-2020 роки відділ архітектури, містобудування, розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства

додаткового

фінансування

не потребує

- - - - - --- поліпшення житлових умов багатодітних сімей, інвалідів та малозабезпечених верств населення
3. Здійснення бронювання робочих місць на підприємствах, в установах та організаціях району для працевлаштування соціально незахищеної категорії населення 2016-2020 роки районний центр зайнятості

додаткового

фінансування

не потребує

- - - - - - забезпечення зайнятості соціально незахищеної категорії населення

4. Вжиття заходів щодо сприяння

працевлаштуванню інвалідів та інших осіб, які потребують соціального захисту і нездатні конкурувати на ринку праці

2016-2020 роки районний центр зайнятості

додаткового

фінансування

не потребує

- - - - - --

забезпечення

зайнятості

соціально

незахищеної

категорії

населення,

працевлаштування

в 2016 році 60

інвалідів за

направленням

центру зайнятості

району

  5. Сприяння підвищенню конкурентоспроможності інвалідів шляхом підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації за професіями (спеціальностями) відповідно до потреби ринку праці з урахуванням їх професійних знань, навичок, побажань та рекомендацій МСЕК 2016-2020 роки районний центр зайнятості

додаткового

фінансування

не потребує

- - - - - - прискорення працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями
6. Залучення безробітних із найменш соціально незахищених верств населення до участі у громадських роботах, у тому числі з наданням допомоги у побуті одиноким непрацездатним громадянам 2016-2020 роки районний центр зайнятості

додаткового

фінансування

не потребує

- - - - - -- забезпечення тимчасової зайнятості безробітних із найменш соціально незахищених верств населення
7. Удосконалення навчально-корекційної бази спеціальних навчальних закладів 2016-2020 роки відділ освіти райдержадміністрації

додаткового

фінансування

не потребує

- - - - - -

створення умов для

вивчення

сучасного

корекційного

обладнання

8. Підготовка фахівців для навчання дітей, які потребують корекції фізичного та розумового розвитку 2016-2020 роки відділ освіти райдержадміністрації додаткового фінансування не потребує - - - - - - удосконалення навчально-виховного процесу, використання сучасних корекційних методик навчання
  9. Всебічне сприяння діяльності громадських організацій інвалідів, розвиткові творчих об’єднань інвалідів, гуртків художньої самодіяльності постійно відділ культури і туризму райдержадміністрації

додаткового

фінансування

не потребує

- - - - - - створення умов для культурного дозвілля інвалідів і духовного виховання молоді
10. Забезпечення в усіх лікувальних закладах району безкоштовного надання невідкладної допомоги малозабезпеченим верствам населення 2016-2020 роки відділ охорони здоров’я райдержадміністрації додаткового фінансування не потребує - - - - - -

стовідсоткове

забезпечення

малозахищених

верств населення

безкоштовною

невідкладною

медичною

допомогою

11. Надання

малозабезпеченим сім’ям допомоги у лікуванні методом “стаціонар удома”, “денний стаціонар сімейної амбулаторії”

2016-2020 роки відділ охорони здоров’я райдержадміністрації

додаткового

фінансування

не потребує

- - - - - - стовідсоткове забезпечення малозахищених сімей медичною допомогою
12. Забезпечення безоплатного і пільгового відпуску лікарських засобів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення 2016-2020 роки відділ охорони здоров’я райдержадміністрації

додаткового

фінансування

не потребує

- - - - - -

безкоштовне забезпечення ліками

малозахищених верств населення

  13. Вивчення питання щодо створення лікувально-профілактичного закладу типу “Хоспіс” 2016-2020 роки відділ охорони здоров’я райдержадміністрації

додаткового

фінансування

не потребує

- - - - - - відкриття лікувально-профілактичного закладу типу “Хоспіс”
14. Забезпечення широкого висвітлення питань у засобах масової інформації на тему “Особливості перебігу хвороб у осіб похилого віку” 2016-2020 роки відділ охорони здоров’я райдержадміністрації

додаткового

фінансування

не потребує

- - - - -

-

раннє виявлення та профілактика хронічних захворювань у осіб похилого віку
2 Матеріально-технічне та фінансове забезпечення

1. Запровадження стипендії районної ради та районної державної адміністрації обдарованим учням, студентам з числа дітей-інвалідів, дітей позбавлених батьківського піклування,

згідно з спільним

розпорядженням голови районної ради та голови районної державної адміністрації

2016-2020 роки

відділ

освіти райдержадміністрації

районний бюджет 13,0 2,0 2,0 3,0 3,0 3,0 стимулювання та заохочення здобутків у навчанні, мистецтві і спорті 3 осіб щороку, загалом 15осіб
3. Сприяння ефективній роботі організацій інвалідів, надання їм фінансової підтримки з коштів районного бюджету для здійснення статутних завдань 2016-2020 роки управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації районний бюджет 5,0 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0

поліпшення

ефективності

діяльності

громадських

організацій

інвалідів (за умови їх створення)

   

4. Забезпечення надання нецільової матеріальної допомоги за заявами громадян згідно з

розпорядженням  голови районної державної адміністрації

2016-2020 роки управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації районний бюджет 1250,0 200,0 220,0 250,0 280,0 300,0 покращення матеріального становища інвалідів та малозахищених верств населення: у 2016 році-666 осіб; у 2017 році-733 особи; у 2018 році -833 осіб; у 2019 році-933 осіб; у 2020 році-1000 осіб
5. Здійснення матеріально-технічного супроводу Програми

2016-2020

роки

управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації районний бюджет 30,0 6,0 6,0 6,0 6,0 6,0 Повне та всебічне виконання програми, сприяння соціальному захисту малозабезпечених верств населення
ВСЬОГО 1298,0 209,0 229,0 260,0 290,0 310,0  

 

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ЧЕТВЕРТА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від   15   січня  2016 року                                                                           № 70.

м. Зборів

Про звернення депутатів Зборівської районної

ради до Тернопільської міської ради щодо передачі

коштів для Малашовецької дільничної лікарні

Зборівського району Тернопільської області

Враховуючи рекомендації президії районної ради, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Прийняти звернення депутатів Зборівської районної ради до Тернопільської міської ради щодо передачі коштів для Малашовецької дільничної лікарні Зборівського району Тернопільської області (додається).
  2. Надіслати текст звернення Тернопільській міській раді щодо передачі коштів для Малашовецької дільничної лікарні Зборівського району Тернопільської області для розгляду та вирішення порушеного питання.
  3. Контроль за виконанням рішення доручити заступнику голови районної ради Олійнику Л.В.

Голова районної ради                                Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.

Тернопільській міській

раді

Звернення

депутатів Зборівської районної ради до Тернопільської міської ради щодо передачі коштів для Малашовецької дільничної лікарні Зборівського району Тернопільської області

         Ми, депутати Зборівської районної ради сьомого скликання, вкрай занепокоєні ситуацією, яка склалася щодо подальшого фінансування Малашовецької дільничної лікарні. В зв’язку з обмеженими можливостями районного бюджету на 2016 рік виникла загроза закриття даного медичного закладу, який надає медичні послуги не лише громаді Малашовецької сільської ради, а й населеню навколишніх сіл.

На території Малашовецької сільської ради розташоване Тернопільське міське сміттєзвалище, яке експлуатує КАТП Тернопільської міської ради. Експлуатація Тернопільською міською радою Малашовецького сміттєзвалища призвела до зростання захворюваності серед населення навколишніх сіл, викликала додаткове навантаження на лікувальні установи сіл даного куща, в першу чергу Малашовецьку лікарню.

Враховуючи вищесказане, депутати Зборівської районної ради звертаються до Вас з проханням надати субвенцію з бюджету Тернопільської міської ради Зборівському районному бюджету в сумі 520 тис. грн. для фінансування Малашовецької дільничної лікарні.

В разі закриття даного медичного закладу в районі виникне соціальне напруження, що матиме негативні наслідки в першу чергу для жителів                    м. Тернополя.

Сподіваємось на Ваше розуміння та підтримку.

 

Прийнято на четвертій  сесії

Зборівської районної ради   

Тернопільської області сьомого

скликання 15 січня 2016 року  

  

 

Голова районної ради                                        Б.І. Максимів

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ЧЕТВЕРТА СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від 15 січня 2016 року                                                                                         № 69.
м. Зборів

Про організацію харчування дітей
у дошкільних та загальноосвітніх
навчальних закладах району

 

Розглянувши клопотання відділу освіти районної державної адміністрації від 12 січня 2016 року № 75/02, враховуючи рекомендації президії районної ради, керуючись Законом України від 24.12.2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

                                                     В И Р І Ш И Л А:
1. Відділу освіти районної державної адміністрації:
1.1. Забезпечити організацію одноразового безкоштовного харчування у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах району дітей учасників бойових дій та учасників антитерористичної операції, дітей демобілізованих бійців, добровольців та призваних на військову службу під час мобілізації військовослужбовців, дітей переселенців із тимчасово окупованої території України.
1.2. Дозволити фінансування посад кухарів і підсобних робітників кухні відповідно до Типових штатних нормативів загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів.
1.3. Здійснювати організацію харчування всіх інших учнів за рахунок батьків, спонсорів відповідно до норм чинного законодавства України.
2. Встановити з 01 січня 2016 року вартість харчування дітей у дошкільних навчальних закладах району на суму 15 гривень за одне відвідування, в т.ч. батьківська плата становить 50 % від вартості харчування.
3. Встановити з 01 січня 2016 року пільгові умови оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах для багатодітних сімей в розмірі 50 % від обов’язкової батьківської плати.
4. Контроль за виконанням даного рішення доручити постійній комісії районної ради з питань охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення.

 

Голова районної ради                                                                       Б.І.Максимів

Олійник Л.В.
Горба Л.В.