Зборівська районна рада

Офіційний веб-сайт

Пошук

Останні коментарі

Зараз на сайті

На сайті 19 гостей та відсутні користувачі

Oleg

Oleg

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ШОСТА   СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  25 лютого  2016 року                                                                № 88.

м. Зборів

Про затвердження договору про

міжбюджетний трансферт на 2016 рік

між Кабарівецькою сільською радою

та Зборівською районною радою

Розглянувши клопотання Кабарівецької сільської ради від 18 лютого 2016 року № 96, рішення Кабарівецької сільської ради від 18 лютого 2016 року № 29 «Про передачу міжбюджетних трансфертів із Кабарівського сільського бюджету до Зборівського районного бюджету», враховуючи рекомендації президії районної ради, керуючись частиною другою статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтею 101 Бюджетного кодексу України, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити договір про міжбюджетний трансферт на 2016 рік, укладений між Кабарівецькою сільською радою та Зборівською районною радою про передачу субвенції в сумі 3000 грн. з сільського бюджету районному бюджету для організації харчування дітей ЗОШ І-ІІ ст. с. Кабарівці.
  2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету.

Голова районної ради                               Б.І. Максимів

Олійник  Л.В.

Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ШОСТА   СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  25  лютого  2016 року                                                                № 87.

м. Зборів

Про затвердження договору про

міжбюджетний трансферт на 2016 рік

між Млиновецькою сільською радою

та Зборівською районною радою

Розглянувши клопотання Млиновецької сільської ради від 23 лютого 2016 року № 63, рішення Млиновецької сільської ради від 23 лютого 2016 року № 47 «Про передачу міжбюджетного трансферту із Млиновецького сільського бюджету до Зборівського районного бюджету», враховуючи рекомендації президії районної ради, керуючись частиною другою статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтею 101 Бюджетного кодексу України, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити договір про міжбюджетний трансферт на 2016 рік, укладений між Млиновецькою сільською радою та Зборівською районною радою про передачу субвенції в сумі 102813 грн. з сільського бюджету (бюджету розвитку) до спеціального фонду районного бюджету для співфінансування проекту «Капітального ремонту даху клубу в селі Кудобинці Зборівського району Тернопільської області».
  2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету.

Голова районної ради                               Б.І. Максимів

                       Олійник  Л.В.

              Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ШОСТА   СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  25 лютого  2016 року                                                                № 86.

м. Зборів

Про затвердження договорів про

міжбюджетні трансферти на 2016 рік

між Млиновецькою сільською радою

та Зборівською районною радою

Розглянувши клопотання Млиновецької сільської ради від 28 січня 2016 року № 39, рішення Млиновецької сільської ради від 28 січня 2016 року № 40 «Про передачу міжбюджетних трансфертів із Млиновецького сільського бюджету до Зборівського районного бюджету» та від 28 січня 2016 року № 44 «Про передачу міжбюджетних трансфертів із Млиновецького сільського бюджету до Зборівського районного бюджету», враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету, з питань охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення, керуючись частиною другою статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтею 101 Бюджетного кодексу України, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити договір про міжбюджетний трансферт на 2016 рік, укладений між Млиновецькою сільською радою та Зборівською районною радою про передачу субвенції в сумі 40000 грн. з сільського бюджету районному бюджету для організації харчування дітей ЗОШ І-ІІІ ст. с. Млинівці.
  2. Затвердити договір про міжбюджетний трансферт на 2016 рік, укладений між Млиновецькою сільською радою та Зборівською районною радою про передачу субвенції в сумі 10000 грн. з сільського бюджету районному бюджету для організації харчування дітей ЗОШ І ст. с. Присівці.
  3. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету.

Голова районної ради                               Б.І. Максимів

                       Олійник  Л.В.

             Кунцьо В.В.

             Петришин М.П.

             Горба Л.В. 

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ШОСТА   СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 25 лютого  2016 року                                                                       № 85.

м. Зборів

Про затвердження звіту

про виконання районного

бюджету за  2015 рік

                     

Враховуючи пропозиції постійної комісії районної ради з питань планування, фінансів і бюджету, керуючись п.17 частини першої ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

Затвердити звіт  про виконання районного бюджету за 2015 рік загального фонду  по доходах в сумі 240 480,6 тис. гривень і по видатках в сумі 237 882,3 тис. гривень, та спеціального фонду по доходах в сумі 3 697,5 тис. гривень і по видатках та кредитуванні в сумі 4 971,7  тис. гривень згідно з додатком.

Голова районної ради                                   Б.І.Максимів

                                      Олійник Л.В.

                                      Стахів О.В.

                                      Кунцьо В.В.

                                      Горба Л.В.

 

 

 

Код Видатки бюджету за функціональною структурою                      Видатки загального фонду Видатки спеціального фонду Виконано за  2015 рік
Затверджено по бюджету на рік з урахуванням змін Виконано за  2015 рік поточні (Код 2000) з них: оплата праці (код 2110) оплата комунальних послуг та енергоносіїв (Код 2270) Відхилення до  2014 року (+;-) Затверджено по бюджету на рік з урахуванням змін Виконано за  2015 рік поточні (Код 2000) з них: оплата праці (код 2110) оплата комунальних послуг та енергоносіїв (Код 2270) капітальні (Код 3000) Відхилення до  2014 року (+;-)
010000 Органи місцевого самоврядування  1143,5 1136,3 1136,3 744,3 62,3 101,9 48,9 40,5 40,5       12,6 1176,8
070000 Освіта 75934,9 75554,0 75554,0 45170,3 11159,7 18995,0 2887,0 2755,9 2462,5     293,4 1102,9 78309,9
080000 Охорона здоров’я 28761,8 28733,6 28733,6 17753,9 2909,9 4872,2 596,7 556,9 510,4 87,1 18,5 46,5 33,1 29290,5
090000 Соціальний захист та соціальне забезпечення 118212,1 117982,4 117982,4 2279,0 220,1 35361,0 217,3 214,7 214,7       -60,5 118197,1
110000 Культура і мистецтво 8138,7 8096,6 8096,6 5493,3 409,9 2416,3 359,3 318,9 216,4 45,6 1,4 102,5 214,3 8415,5
120000 Засоби масової інформації 205,0 205,0 205,0     51,0               205,0
130000 Фізична культура і спорт 599,0 598,9 598,9 278,5 3,7 41,4               598,9
150000 Будівництво             1113,3 1113,3       1113,3 1113,3 1113,3
170000 Транспорт, дорожнє господарство, зв'язок, телекомунікації та інформатика  397,8 336,2 336,2     -223,7               336,2
210000 Запобігання та ліквідація надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха 98,0 98,0 98,0     2,1               98,0
250102 Резервний фонд 173,9                         0,0
250203 Проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських,селищних,міських голів 1621,7 1547,7 1547,7     1547,7               1547,7
250344 Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів 117,9 117,9 117,9 117,9   117,9               117,9
250404 Інші видатки 31,0 31,0 31,0     31,0               31,0
250908 Надання пільгового довгострокового кредиту громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла             30,0             0,0
250909 Повернення коштів, наданих для кредитування громадян на будівництво (реконструкцію) та придбання житла             -30,0 -28,5         -20,9 -28,5
  Разом видатків 235435,3 234437,6 234437,6 71837,2 14765,6 63313,8 5222,5 4971,7 3444,5 132,7 19,9 1555,7 2394,8 239409,3
250311  Дотації  вирівнювання, що передаються з районних та міських (міст Києва і Севастополя, міст республіканського і обласного значення) бюджетів            -8407,4               0,0
250313 Додаткова дотація з державного бюджету на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів            -918,7               0,0
250315 Інші додаткові дотації  1370,5 1370,5 1370,5     1370,5               1370,5
250380 Інші субвенції 300,0 300,0 300,0     300,0               300,0
250354 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності в на селених пунктах                         -13,1 0,0
250388 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів  1880,7 1774,2 1774,2     1695,2               1774,2
  Всього видатків 238986,5 237882,3 237882,3 71837,2 14765,6 57353,4 5222,5 4971,7 3444,5 132,7 19,9 1555,7 2381,7 242854,0
   Керівник справами районної ради                           
              Л. В. ГОРБА      
                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗВІТ 
про виконання районного бюджету за  2015 рік
              тис. грн
Код Доходи Загальний фонд Спеціальний фонд Разом
Найменування доходів згідно із бюджетною класифікацією Затверджено по бюджету на рік з урахуванням змін Виконано за  2015 рік Відхилення до 2014 року (+;-) Затверджено по бюджету на рік з урахуванням змін Виконано за  2015 рік Відхилення до  2014 року (+;-) Затверджено по бюджету на рік з урахуванням змін Виконано за  2015 рік Відхилення до  2014 року (+;-)
10000000 Податкові надходження 13 956,7 15 974,2 4 635,8 0,0 0,0 0,0 13 956,7 15 974,2 4 635,8
11010000 Податок на доходи фізичних осіб  13 886,7 15929,90 4 669,2       13 886,7 15 929,9 4 669,2
11020200 Податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності 70,0 44,30 -33,4       70,0 44,3 -33,4
20000000 Неподаткові надходження 68,9 294,3 101,6 3 788,4 3 557,6 866,3 3 857,3 3 851,9 967,9
21010300 Частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету  6,0 13,6 7,7       6,0 13,6 7,7
21080000 Інші надходження 31,6 247,6 132,2       31,6 247,6 132,2
22000000 Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності  0,5 0,5 0,5       0,5 0,5 0,5
24060000 Інші надходження 30,8 32,6 -38,8       30,8 32,6 -38,8
25000000 Власні надходження бюджетних установ       3 788,4 3 557,6 866,3 3 788,4 3 557,6 866,3
  Разом доходів 14 025,6 16 268,5 4 737,4 3 788,4 3 557,6 866,3 17 814,0 19 826,1 5 603,7
41020000 Дотації  18 363,0 18 363,0 -72 038,6 0,0 0,0 0,0 18 363,0 18 363,0 -72 038,6
41020100 Базова дотація 14 416,6 14416,6 -73 249,7       14 416,6 14 416,6 -73 249,7
41020600 Додаткова дотація з державного бюджету на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів 3 946,4 3 946,4 1 211,1       3 946,4 3 946,4 1 211,1
41030000 Субвенції з державного бюджету 206 334,9 205 849,1 125 534,6 139,9 139,9 139,9 206 474,8 205 989,0 125 674,5
41030600 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям 72 828,8 72 828,8 6 002,8       72 828,8 72 828,8 6 002,8
41030800 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот  40 249,2 40 249,2 28 386,3       40 249,2 40 249,2 28 386,3
41030900 Субвенція з  державного  бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку,  інших передбачених законодавством пільг (крім  пільг  на одержання ліків,   зубопротезування,   оплату   електроенергії, природного і скрапленого газу на  побутові  потреби,  твердого  та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення,  квартирної плати (утримання будинків і споруд  та прибудинкових  територій),  вивезення  побутового сміття та рідких нечистот),  на компенсацію втрати  частини  доходів  у  зв'язку  з відміною   податку  з  власників  транспортних  засобів  та  інших самохідних машин і механізмів та  відповідним  збільшенням  ставок акцизного  податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян  748,7 626,3 -208,9       748,7 626,3 -208,9
41031000 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу 539,7 539,7 290,7       539,7 539,7 290,7
41033900 Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам 59 666,9 59 666,9 59 666,9       59 666,9 59 666,9 59 666,9
41034200 Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам 27 220,8 27 220,8 27 220,8       27 220,8 27 220,8 27 220,8
41034500 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій 800,0 800,0 800,0       800,0 800,0 800,0
41035000 Інші субвенції  100,0 100,0 100,0 139,9 139,9 139,9 239,9 239,9 239,9
41035800 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною" 678,4 495,5 1,9       678,4 495,5 1,9
41037000 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 3 502,4 3 321,9 3 274,1       3 502,4 3 321,9 3 274,1
  Всього доходів 238 723,5 240 480,6 58 233,4 3 928,3 3 697,5 1 006,2 242 651,8 244 178,1 59 239,6

 

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ШОСТА   СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від 25 лютого   2016 року                                                                    № 84.

м. Зборів

Про програму фінансової підтримки Центру

надання адміністративних послуг

райдержадміністрації на 2016-2018 роки

Розглянувши клопотання районної державної адміністрації від 21 січня 2016 року № 18-од, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань законності, охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради, керуючись пунктом 16 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Затвердити програму фінансової підтримки Центру надання адміністративних послуг райдержадміністрації на 2016-2018 роки (додається).

2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань законності, охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради.

Голова районної ради                                Б.І.Максимів

           Олійник Л.В.

Антоні В.Ш.

Горпинюк В.В.

Горба Л.В.

                                                                                                   Додаток

                                                                                                      до рішення районної ради

                                                                                                 від 25 лютого  2016 року № 84.

ПАСПОРТ

районної Програми фінансової підтримки діяльності Центру надання адміністративних послуг Зборівської районної державної адміністрації на 2016-2018 роки

Найменування Програми Районна Програма фінансової підтримки діяльності Центру надання адміністративних послуг Зборівської районної державної адміністрації на 2016-2018 роки
Підстава для розроблення Програми Закон України "Про адміністративні послуги", постанова Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2013 р. №118 "Про затвердження Примірного положення про центр надання адміністративних послуг", доручення Президента України від 06 грудня 2012 року №1-1/3280
Розробник Програми Центр надання адміністративних послуг районної державної адміністрації
Відповідальний виконавець Програми Центр надання адміністративних послуг районної державної адміністрації
Мета і основні завдання Програми Побудова ефективної системи надання адміністративних послуг шляхом створення та функціонування Центру надання адміністративних послуг. Створення зручних і сприятливих умов отримання послуг громадянами, суб’єктами господарювання, забезпечення відкритості інформації про діяльність органів виконавчої влади
Основні заходи Програми

Надання суб’єктам звернень вичерпної інформації і консультацій щодо вимог та порядку надання адміністративних послуг, прийом вхідних пакетів документів, їх обробка та видача результату послуги;

- забезпечення надання адміністративних послуг суб’єктам звернень у строки, встановлені законом;

- організація передачі документів із ЦНАПу до виконавчих органів, що беруть участь в наданні відповідних адміністративних послуг, а також передачі вихідних документів до ЦНАПу;

- організаційне забезпечення надання адміністративних послуг суб’єктами їх надання;

- здійснення контролю за додержанням суб’єктами надання адміністративних послуг строку розгляду справ та прийняття рішень;

- залучення представників органів виконавчої влади для вирішення спірних питань, що виникають в процесі надання адміністративних послуг

Строки реалізації Програми 2016-2018 роки
Фінансове забезпечення Програми Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми становить 159000,00 грн.

ПРОГРАМА

фінансової підтримки діяльності Центру надання адміністративних послуг Зборівської районної державної адміністрації на 2016-2018 роки

Загальні засади

Програма розроблена з метою реалізації вимог Закону України "Про адміністративні послуги" у відповідності із Законом України "Про місцеві державні адміністрації", Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Програма фінансової підтримки діяльності центру надання адміністративних послуг (далі - ЦНАП) в Зборівському районі (далі - Програма) розроблена із врахуванням вимог вказаних нормативних актів та спрямована на втілення у практику нових підходів у взаємовідносинах органів виконавчої влади та громадян за принципом "єдиного вікна", що дасть можливість громадянам отримувати в одному приміщенні послуги різних адміністративних органів.

Програма встановлює єдині засади організації роботи структурних підрозділів райдержадміністрації та територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади району з надання якісних адміністративних послуг замовникам (фізичним та юридичним особам) через ЦНАП шляхом його співпраці із суб’єктами надання адміністративних послуг.

Однією з актуальних проблем при формуванні громадянського суспільства є потреба в розвитку та підтримці довіри громадян до органів влади та органів місцевого самоврядування. Саме Закон України "Про адміністративні послуги" несе нову ідеологію – ідеологію служіння громадянам з боку держави.

Складовою частиною нових реформ є своєчасне, повне і якісне надання адміністративних послуг.

Мета Програми

Головною метою Програми є побудова ефективної системи надання адміністративних послуг шляхом створення та функціонування Центру надання адміністративних послуг. Створення зручних і сприятливих умов отримання послуг громадянами, суб’єктами господарювання, забезпечення відкритості інформації про діяльність органів виконавчої влади.

Основними завданнями та заходами Програми є:

- надання суб’єктам звернень вичерпної інформації і консультацій щодо вимог та порядку надання адміністративних послуг, прийом вхідних пакетів документів, їх обробка та видача результату послуги;

- забезпечення надання адміністративних послуг суб’єктам звернень у строки, встановлені законом;

- організація передачі документів із ЦНАПу до виконавчих органів, що беруть участь в наданні відповідних адміністративних послуг, а також передачі вихідних документів до ЦНАПу;

- організаційне забезпечення надання адміністративних послуг суб’єктами їх надання;

- здійснення контролю за додержанням суб’єктами надання адміністративних послуг строку розгляду справ та прийняття рішень;

- залучення представників органів виконавчої влади для вирішення спірних питань, що виникають в процесі надання адміністративних послуг.

Очікувані результати, ефективність Програми

Наявність в районі Центру надання адміністративних послуг в кінцевому результатів дає:

- можливість забезпечення прозорості, відкритості та зрозумілості дій у сфері надання  адміністративних послуг;

- виконання стандартних, спрощених процедур для отримання бажаного результату;

- раціональної мінімізації кількості документів та процедурних дій, що вимагаються для отримання адміністративних послуг;

- зменшення часу, необхідного для відвідування органів виконавчої влади, причетних до підготовки та надання документів реєстраційного та погоджувального характеру;

- отримання максимуму адміністративних послуг в одному приміщені;

- зручний для споживачів адміністративних послуг режим роботи ЦНАП.

Обсяги та джерела фінансування Програми

Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів районного бюджету.

№ з/п

 

Зміст заходу Відповідальні виконавці Всього тис. грн. Орієнтовані суми фінансування в грн.
2016 2017 2018

1.

Посилення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення щодо порядку надання адміністративних послуг Центр надання адміністративних послуг районної державної адміністрації Не потребує фінансування - - -

2.

Проведення анкетування серед громадських організацій, суб’єктів господарювання та громадян щодо якості надання адміністративних послуг Центр надання адміністративних послуг районної державної адміністрації Не потребує фінансування - - -

3.

Наповнення сторінки офіційного веб-сайту обласної державної адміністрації райдержадміністра-ції, на якому буде розміщена інформація про порядок надання відповідних адміністративних послуг, режим доступу до приміщення Центру, тощо Центр надання адміністративних послуг районної державної адміністрації Не потребує фінансування - - -

4.

Видання довідково-інформаційних матеріалів про адміністративні послуги, які надаються через Центр та безоплатне поширення таких матеріалів в Центрі Центр надання адміністративних послуг районної державної адміністрації 6000,00 1000,00 2000,00 3000,00

5.

Покращення умов надання адміністративних послуг: Центр надання адміністративних послуг районної державної адміністрації 105000,00 30000,00 35000,00 40000,00
5.1 придбання канцелярських товарів - 55000,00 15000,00 18000,00 22000,00
5.2 обслуговування оргтехніки - 32000,00 10000,00 11000,00 11000,00
5.3 заправка картриджів - 18000,00 5000,00 6000,00 7000,00
6. Багатофункціональ-ний офісний принтер Центр надання адміністративних послуг районної державної адміністрації 54000,00 25000,00 14000,00 15000,00

Керуюча справами районної ради                                          Л.В.Горба

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ШОСТА   СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 25 лютого   2016 року                                                                    № 83.

м. Зборів

Про районну програму сприяння поліції

у підвищенні рівня безпеки громадян

на території Зборівського району

Тернопільської області на 2016 рік

Розглянувши клопотання районної державної адміністрації від 28 січня 2016 року № 27-од, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань законності, охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради, керуючись пунктом 16 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Затвердити районну програму сприяння поліції у підвищенні рівня безпеки громадян на території Зборівського району Тернопільської області на 2016 рік (додається).

2. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань законності, охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради.

Голова районної ради                                Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Бігус М.Б.

Петрик М.Я.

Горпинюк В.В.

Горба Л.В.

                                                                                                   Додаток

                                                                                                      до рішення районної ради

                                                                                                 від 25 лютого  2016 року № 83.

ПРОГРАМА

сприяння поліції у підвищенні рівня безпеки громадян на території Зборівського району Тернопільської області на 2016 рік

1. Паспорт програми

1. Ініціатор розроблення програми Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області
2. Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми постанова Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. №385 “Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року
3. Розробник програми Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області
4. Відповідальний виконавець програми Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області
5. Учасники програми Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, базові ради району, комунальні підприємства, відділ у справах сім’ї, молоді та спорту, служба у справах дітей районної державної адміністрації
6. Термін реалізації програми 2016 рік
6.1. Етапи виконання програми один етап – 2016 рік
7. Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми (для комплексних програм) районний бюджет
8.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми,

всього,

у тому числі:

20 тис гривень

8.1. коштів районного бюджету

20 тис гривень

8.2. коштів інших джерел -

2. Проблема, на розв’язання якої спрямована програма

7 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» (далі – Закон), основною метою якого є створення нового органу, здатного надати якісний правоохоронний сервіс відповідно до вимог суспільства. У зв’язку із прийняттям цього Закону та на реалізацію його положень внесено зміни до 144 законодавчих актів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідації територіальних органів Міністерства внутрішніх з справ» утворено територіальний орган Національної поліції України – Головне управління Національної поліції в Тернопільській області.

З 14 жовтня 2015 року в місті Тернополі розпочався набір кандидатів до патрульної поліції, з 4 листопада 2015 року – їх тестування, а з 21 грудня 2015 року – їх навчання і підготовка, початок несення служби ними заплановано з березня 2016 року.

З 7 листопада 2015 року на посади, передбачені тимчасовим штатом Головного управління Національної поліції в Тернопільській області,  призначені працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції. Усі вони пройдуть глобальну переатестацію та протягом сотні днів – двічі перевірку якості своєї роботи. Окрім оцінки їх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки для визначення відповідності посадам, а також перспектив їх службової кар’єри ураховуватиметься думка населення та оцінка якості їх роботи бізнес-спільнотами.

У подальшому функції з добору та просування по службі поліцейських покладатиметься на поліцейські комісії, до яких, зокрема, включатимуться представники громадськості, обрані обласною радою, з числа осіб, що мають бездоганну репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет.

Незважаючи на те, що законодавцем закладено якісно нові партнерські взаємовідносини громадян та поліцейських, посилено громадський контроль за діяльністю поліції, суспільство ставиться до таких нововведень ще з певною насторогою.

Основним із чинників, який не дозволяє динамічно вибудовувати нові відносини, є недостатній рівень правосвідомості та обізнаності населення про здійснені законодавчі зміни щодо можливості отримання якісного правоохоронного сервісу.

У першу чергу взаємодію поліції з громадськістю необхідно  направити на вирішення двох основних взаємопов’язаних проблем – задоволення потреб населення у поліцейських послугах та поліпшення ефективності виконання поліцією покладених на неї завдань.

Таку співпрацю потрібно спрямувати на виявлення та усунення проблем, пов’язаних із здійсненням поліцейської діяльності, сприяння у застосуванні сучасних методів для підвищення результативності та ефективності здійснення такої діяльності, надання підтримки правовому вихованню і пропагуванню правових знань населенню району, відчуття громадянами власної безпеки в районі проживання, задоволеність ними роботою поліції, сприйняття ефективності роботи поліції бізнес-спільнотами, а також запобігання корупції в підрозділах поліції.

3. Мета і завдання програми

Метою даної програми є підвищення рівня правосвідомості та обізнаності населення щодо можливості отримання якісних поліцейських послуг, створення умов власної безпеки громадян за місцем проживання, об'єднання зусиль поліції, органів місцевого самоврядування та громадськості у запобіганні загрозам публічній безпеці і порядку, сприянні припиненню правопорушень, захисту власності та безпеки здійснення підприємницької діяльності. 

Завданням програми є підвищення ефективності реалізації узгоджених з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування превентивних і профілактичних заходів поліції щодо забезпечення безпеки громадян, усунення причин і умов, що зумовили вчинення правопорушень, захисту прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб шляхом фінансування з районного бюджету окремих напрямів і заходів, які впливають на стан правопорядку в районі, та потребують матеріально-технічного забезпечення.

4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання програми

4.1. Програма розроблена на основі кардинальної трансформації критеріїв оцінки роботи поліцейських – з кількісних на якісні; враховує необхідність вирішення актуальних завдань забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, та спрямована на досягнення якісного правоохоронного сервісу, відповідно до вимог суспільства, зміцнення технічної та ресурсної бази цієї роботи.

4.2. Реалізація програми забезпечується шляхом пріоритетного фінансування визначених заходів з районного бюджету. Це дозволить протягом року підвищити рівень правосвідомості та обізнаності населення щодо можливості отримання якісних поліцейських послуг, сприятиме створенню умов власної безпеки громадян та мінімізації загроз публічній безпеці і порядку у районі.

Програма розрахована на 1 рік.

Ресурсне забезпечення програми

(тис. гривень)

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми 2016 рік тис. грн. Усього витрат на виконання програми, тис. грн.
Обсяг ресурсів, усього: 20,0 20,0
у тому числі, районний бюджет 20,0 20,0

 

5. Перелік завдань і заходів програми та результативні показники

5.1. Програмою передбачені заходи, спрямовані на:

-         запобігання вчиненню правопорушень шляхом взаємодії у здійсненні превентивної та профілактичної діяльності;

-         виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, та їх узгоджене усунення;

-         своєчасне припинення кримінальних та адміністративних правопорушень;

-         усунення загроз життю та здоров’ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення;

-         своєчасне оперативне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події;

-         забезпечення публічної безпеки і порядку на вулицях, площах, у парках, скверах, стадіонах, вокзалах, інших публічних місцях;

-         надання невідкладної, зокрема домедичної і медичної, допомоги особам, які постраждали внаслідок кримінальних чи адміністративних правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в ситуації, небезпечній для їхнього життя чи здоров’я.

5.2. У результаті виконання програми очікується:

-          зростання динаміки довіри населення до Головного управління, відділів та відділень Національної поліції в області;

-          посилення у громадян почуття власної безпеки в районі проживання;

-          підвищення рівня задоволеності потерпілих і свідків злочинів роботою поліції під час виклику і первинного контакту на місці події;

-          поліпшення оперативності реагування поліції на повідомлення про злочини, ефективності роботи з протидії злочинності;

-          зменшення фактів втручання поліції в роботу комерційних структур.

7. Координація та контроль за ходом виконання програми

Координація та контроль за ходом виконання програми здійснюється сектором з питань мобілізаційної та оборонної роботи, взаємодії з правоохоронними органами апарату районної державної адміністрації.

Керуюча справами районної ради                       Л.В.Горба


6. Напрями діяльності та заходи програми

з/п

Перелік заходів програми Термін виконання заходу Виконавці Джерело фінансування

Орієнтовний обсяг фінансування

(тис. грн.)

Очікуваний результат
1.

Підвищувати рівень інформованості мешканців населених пунктів Зборівського району про передбачені законодавством якісно нові взаємовідносини громадян та поліцейських, надавати роз’яснення щодо встановлених Законом поліцейських заходів.

2016 Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області

без

фінансування

-

цілеспрямована

співпраця

з населенням району,

підняття рівня

правосвідомості, підняття рівня довіри населення до органів поліції

2.  Формування позитивного іміджу підрозділів Національної поліції шляхом випуску соціальної реклами у вигляді інформаційних буклетів, брошур, виготовлення та розміщення рекламних щитів, банерів, сіті-лайтів. 2016 Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області районний бюджет - забезпечення обізнаності населення про здійснені законодавчі зміни щодо можливості отримання якісного правоохоронного сервісу
3.

Встановлення на вулицях, площах, у парках, скверах, вокзалах, інших публічних місцях, найбільш ймовірних щодо вчинення правопорушень, камер відеоспостереження, забезпечення з’єднання їх в онлайн-відеорежимі з черговими частинами органів поліції

Придбання засобів відеоспостереження, зберігання та передачі інформації.

2016 Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області районний бюджет 10,0 покращання стану реагування на повідомлення громадян про скоєні правопорушення та їх розкриття
4.

Удосконалення діючої системи відеоконтролю на межі району та вулично-дорожній мережі.

Придбання програмно-апаратних комплексів для зняття та зберігання інформації у віддалених місцях.

2016 Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області районний бюджет 10 тис. підвищення безпеки громадян, які беруть участь у дорожньому русі
5.

З метою контролю за роботою поліцейських, в тому числі з боку органів місцевого самоврядування та громадськості, обладнання службових автомобілів поліції відеореєстраторами та системою GPRS.

 

2016 Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області районний бюджет - забезпечення рівня задоволеності фізичних осіб роботою поліції під час виклику і первинного контакту на місці події
6. Організація та здійснення спільних виїздів керівництва Зборівського відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області та інших органів виконавчої влади у населені пукти області для зустрічі з колективами підприємств, установ, організацій, здійснення особистого прийому громадян, комплексного вирішення порушених громадянами питань, пов’язаних з діяльністю поліції та інших держаних органів на місцях. 2016 Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області - - підвищення рівня роботи поліції та органів державної влади при наданні послуг населенню
7. Спрямовувати зусилля на припинення незаконного обігу зброї та вибухівки, недопущення вчинення кримінальних правопорушень з їх застосуванням. 2016 Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області - - профілактика скоєння злочинів з використанням вогнепальної зброї
8. Спільно з органами самоврядування визначити перелік осіб, в розрізі населених пунктів району, які не здатні через стан здоров’я, вік або інші обставини повідомити інформацію про себе у разі виникнення необхідності звернутися про допомогу. 2016 Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, виконавчі комітети базових рад району, комунальні підприємства - - підвищення безпеки незахищених верств населення
9. Спільно з відповідними службами органів державної влади та місцевого самоврядування здійснювати контроль за дотриманням нормативно-правових актів щодо опіки, піклування над дітьми сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, запобігати дитячій бездоглядності. 2016 Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, відділ у справах сім’ї молоді та спорту, служба у справах дітей районної державної адміністрації, виконавчі комітети базових рад району - - підвищення рівня безпеки дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та залишених без нагляду
10. Здійснювати заходи з попередження насильства в сім’ї, визначати категорію осіб, які потребують посиленого контролю, з метою попередження скоєння ними правопорушень. 2016 Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, виконавчі комітети базових рад району - - забезпечення законних прав членів сім’ї
11. Проводити у навчальних закладах району регулярні оперативно-профілактичні заходи з метою запобігання потрапляння школярів та студентів у негативне середовище, попередження негативних соціальних наслідків 2016 Зборівське відділення поліції Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, відділ у справах сім’ї, молоді та спорту, служба у справах дітей районної державної адміністрації - - зменшення негативного впливу на молодь з боку антисоціального середовища та недопущення вчинення правопорушень дітьми
  ВСЬОГО КОШТІВ ЗА ПРОГРАМОЮ:      

20,0

 


 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ШОСТА   СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від  25  лютого  2016 року                                                                      82.

м. Зборів

Про внесення змін до регламенту

Зборівської районної ради сьомого скликання

Відповідно до Закону України «Про внесення зміни до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо поіменних голосувань», враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань законності, охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська  районна рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

  1. Внести зміни до регламенту Зборівської районної ради сьомого скликання, затвердженого рішенням Зборівської районної ради від 15 грудня 2015 року       № 32 «Про регламент Зборівської районної ради сьомого скликання», а саме:
    1. частину 1 статті 32 Регламенту викласти в такій редакції:

«1. Рішення районної ради приймаються відкритим поіменним голосуванням або таємним у порядку визначеному цим Регламентом, а за пропозицією 1/3 голосів від загальної кількості депутатів районної ради, голосування проводиться пофракційно.

Результати поіменного голосування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід’ємною частиною протоколу сесії ради.

Відкрите поіменне голосування проводиться шляхом персонального озвучення своєї позиції кожним депутатом («за», «проти», «утримався»), після зачитування головою районної ради або заступником прізвища депутата.

Рішення з процедурних питань приймається відкритим голосуванням.»

  1. Частину 2 статті 32 викласти в такій редакції:

«При відкритому поіменному голосуванні підрахунок голосів доручається лічильній комісії з числа депутатів ради, склад якої визначається на сесії. Лічильна комісія вибирає із свого складу голову і секретаря комісії. Рішення лічильної комісії приймаються більшістю голосів членів комісії.

Члени лічильної комісії підсумовують результати підрахунку голосів та оголошують результати голосування. Документ з результатами відкритого поіменного голосування по кожному питанню, що розглядає рада, підписують члени лічильної комісії.   

  1. В пункті 1 частини 2 статті 32 Регламенту після слова «відкритого» доповнити словом «поіменного».

2.  Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради з питань законності, охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю та депутатської діяльності ради.

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горпинюк В.В.

Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ПЯТА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 01 лютого  2016  року                                                                       81.

м. Зборів

 

Про затвердження  нормативних грошових

оцінок земельних ділянок сільськогосподарського

призначення державної власності для подальшого

продажу права оренди на них на земельних торгах на

території Зборівського району Тернопільської області

Розглянувши клопотання Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 27.01.2016 року № 17-19-0.7-2180/2-16, технічні документації по нормативній грошовій оцінці земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для подальшого продажу права оренди на них на земельних торгах на території Зборівського району Тернопільської області, відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації, постійної комісії районної ради з питань земельних відносин, агропромислового комплексу та екології, Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити нормативні грошові оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів для подальшого продажу права оренди на них на земельних торгах строком на 7 (сім) років, які розташовані на території Зборівського району Тернопільської області, а саме:

-         Зборівська міська рада – площа 17,6948 га, кадастровий номер 6122610100:01:001:1886, в сумі 101371,47 грн. (сто одна тисяча триста сімдесят одна гривня 47 коп.);

-         Вовчківська сільська рада – площа 10,4315 га, кадастровий номер 6122681300:01:001:1219, в сумі 186036,28 грн. (сто вісімдесят шість тисяч тридцять шість гривень 28 коп.);

-         Вовчківська сільська рада – площа 9,9254 га, кадастровий номер 6122681300:01:001:1217, в сумі 74496,22 грн. (сімдесят чотири тисячі чотириста дев’яносто шість гривень 22 коп.);

-         Вовчківська сільська рада – площа 5,8205 га, кадастровий номер 6122681300:01:001:1211, в сумі 72443,67 грн. (сімдесят дві тисячі чотириста сорок три гривні 67 коп.);

-         Годівська сільська рада – площа 8,1637 га, кадастровий номер 6122682500:01:001:1581, в сумі 37426,59 грн. (тридцять сім тисяч чотириста двадцять шість гривень 59 коп.);

-         Годівська сільська рада – площа 6,4783 га, кадастровий номер 6122682500:01:001:1563, в сумі 42079,82 грн. (сорок дві тисячі сімдесят дев’ять гривень 82 коп.);

-         Млиновецька сільська рада – площа 16,7286 га, кадастровий номер 6122686000:01:001:1747, в сумі 416230,88 грн. (чотириста шістнадцять тисяч двісті тридцять гривень 88 коп.);

-         Млиновецька сільська рада – площа 22,3778 га, кадастровий номер 6122686000:01:001:1749, в сумі 342494,18 грн. (триста сорок дві тисячі чотириста дев’яносто чотири гривні 18 коп.);

-         Млиновецька сільська рада – площа 7,9498 га, кадастровий номер 6122686000:01:001:1757, в сумі 49840,04 грн. (сорок дев’ять тисяч вісімсот сорок гривень 04 коп.);

-         Млиновецька сільська рада – площа 2,2797 га, кадастровий номер 6122686000:01:001:1753, в сумі 52341,16 грн. (п’ятдесят дві тисячі триста сорок одна  гривня 16 коп.);

-         Млиновецька сільська рада – площа 10,7069 га, кадастровий номер 6122686000:01:001:1750, в сумі 187571,98 грн. (сто вісімдесят сім тисяч п’ятсот сімдесят одна гривня 98 коп.);

-         Млиновецька сільська рада – площа 7,6295 га, кадастровий номер 6122686000:01:001:1755, в сумі 150635,50 грн. (сто п’ятдесят тисяч шістсот тридцять п’ять гривень 50 коп.);

-         Перепельницька сільська рада – площа 27,2798 га, кадастровий номер 6122687800:01:001:0347, в сумі 543455,03 грн. (п’ятсот сорок три тисячі чотириста п’ятдесят п’ять гривень 03 коп.);

-         Перепельницька сільська рада – площа 14,7008 га, кадастровий номер 6122687800:01:001:0354, в сумі 219589,13 грн. (двісті дев’ятнадцять тисяч п’ятсот вісімдесят дев’ять гривень 13 коп.);

-         Перепельницька сільська рада – площа 3,4841 га, кадастровий номер 6122687800:01:001:0365, в сумі 20406,98 грн. (двадцять тисяч чотириста шість гривень 98 коп.);

-         Перепельницька сільська рада – площа 58,3734 га, кадастровий номер 6122687800:01:001:0346, в сумі 331873,37 грн. (триста тридцять одна тисяча вісімсот сімдесят три гривні 37 коп.);

-         Погрібецька сільська рада – площа 22,4643 га, кадастровий номер 6122684300:01:001:0668, в сумі 114566,52 грн. (сто чотирнадцять тисяч п’ятсот шістдесят шість гривень 52 коп.);

  1. Нормативну грошову оцінку використовувати для економічного регулювання земельних відносин.

Голова районної ради                            Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Гамрач В.О.

Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ПЯТА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 01 лютого  2016 року                                                                № 80.

м. Зборів

 

Інформація директора Зборівського районного

комунального агролісогосподарського підприємства

«Зборіврайагроліс» Сисака Ю.Я. про стан

збереження лісів та перспективи розвитку

лісового господарства  РКАП «Зборіврайагроліс»

Заслухавши інформацію директора Зборівського районного комунального агролісогосподарського підприємства «Зборіврайагроліс» Сисака Ю.Я. про стан збереження лісів та перспективи розвитку лісового господарства  РКАП «Зборіврайагроліс», враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань земельних відносин, агропромислового комплексу та екології, керуючись частиною другою статті 43  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Зборівська районна рада

        

В И Р І Ш И Л А:

  1. Інформацію директора Зборівського районного комунального агролісогосподарського підприємства «Зборіврайагроліс» Сисака Ю.Я. про стан збереження лісів та перспективи розвитку лісового господарства  РКАП «Зборіврайагроліс» взяти до відома.

Голова районної ради                               Б.І. Максимів

Олійник  Л.В.

Гамрач В.О.

Горба Л.В.

 ukraina gerb

ЗБОРІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ПЯТА  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

від 01 лютого  2016 року                                                                             № 79.

м. Зборів

Про передачу майна спільної власності

територіальних громад сіл,

селища, міста Зборівського району

Розглянувши клопотання Озернянської сільської ради об’єднаної територіальної громади від 25.01.2016 року № 20, відділу культури районної державної адміністрації від 26 січня 2016 року № 55/01-3-1, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань комунальної власності, підприємництва та інвестицій, керуючись частинами 4, 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Зборівська районна рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Передати із спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста Зборівського району Озернянській сільській раді об’єднаної територіальної громади наступні об’єкти:

-         ЗОШ І-ІІІ ст. с. Осташівців;

-         ЗОШ І-ІІІ ст. с. Озерної;

-         ЗОШ І-ІІ ст. с. Цеброва;

-         ЗОШ І-ІІ ст. с. Богданівки;

-         ЗОШ І ст. с. Сировари;

-         ЗОШ І ст. с. Яцківці;

-         ЗОШ І ст. с. Білківці;

-         Озернянська музична школа.

2. Рекомендувати начальнику відділу освіти районної державної адміністрації Завербному І.Т. та начальнику відділу культури і туризму районної державної адміністрації Кухаришин Г.В. передати вищевказані об’єкти з балансів відділу освіти райдержадміністрації та відділу культури і туризму райдержадміністрації на баланс Озернянської сільської ради ОТГ.

2.1. Передачу здійснити  відповідно до норм чинного законодавства України.

3. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії районної ради  з питань охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення.

Голова районної  ради                         Б.І.Максимів

Олійник Л.В.

Горба Л.В.